Potpisan sporazum o Ljubljanskoj banci
Hrvatski i slovenski premijeri Zoran Milanović i Janez Janša potpisali su u ponedjeljak u Mokricama Memorandum o saglasnosti između vlada dviju zemalja, kojim je dogovoreno da će se rješenje Ljubljanske banke pronaći u okviru sukcesije, a slovenska Vlada će u Parlamentu odmah pokrenuti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora sa Evropskom unijom.
Nakon jednosatnih razgovora pred velikim brojem hrvatskih i slovenskih novinara, kao i novinara stranih medijskih kuća, dvojica premijera su stavila potpis na dokument u kojem se kaže da će se čim prije pokušati naći sveobuhvatno rješenje za pitanje prenesene štednje Ljubljanske banke.
Posljednje otvoreno pitanje
U tu svrhu nastavit će se s aktivnim pregovorima pod okriljem Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu na tragu ugovora o sukcesiji.
Hrvatska Vlada osigurat će da se tužbe hrvatskih banaka o prenesenoj štednji stave u zastoj, te da se ne pokreću nikakvi novi sudski ili drugi postupci u odnosu na pitanje prenesene devizne štednje Ljubljanske banke.
Slovenija se obavezuje da u Državnom zboru odmah pokrene postupak za ratifikaciju ugovora o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji.
Pristupni ugovor, po predočenom planu ratifikacije u Sloveniji, trebao bi biti ratificiran do kraja marta.
Janša je rekao kako je sada riješeno posljednje otvoreno pitanje između Hrvatske i Slovenije, koje je bilo prepreka ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora u Ljubljani.
Milanović je rekao: “Sada konačno imamo dogovor. On je tražio malo dobre volje, malo kontakata, djelovanja stručnjaka, ministara, pregovarača. Sada imamo rješenje koje zadovoljava i jednu i drugu stranu.”
Na pitanje slovenske novinarke hoće li Ljubljanska banka ući na hrvatsko tržište, Janša je rekao da će nakon 1. jula Hrvatska ući u EU i biti dio evropskog jedinstvenog tržišta, gdje vrijede pravila o slobodnom kretanju kapitala, pa će se evropska pravila o bankama odnositi i na Hrvatsku.
Milanović je izrazio žaljenje što Ljubljanska banka nije prisutna na hrvatskom tržištu zadnjih 20 godina, “jer je to bila banka od povjerenja”.
“Da su problemi ranije bili rješeni, Ljubljanska banka je mogla prva ući na hrvatsko tržište i zaraditi milijarde”, kazao je hrvatski premijer.
Čestitke Van Rompuya
Predsjednik Evropskog vijeća Herman Van Rompuy čestitao je Milanoviću i Janši na potpisivanju Memoranduma, istaknuvši da je to primjer za cijelu regiju kako se rješavaju bilateralni problemi.
Van Rompuy ističe da je dogovor važan korak na hrvatskom putu ka EU-u.
“Sada čekamo na posljednje izvješće o monitoringu o pretpristupnim pripremama Hrvatske, koje će biti prihvaćeno krajem marta i na dovršetak ratifikacije pristupnog ugovora u svim nacionalnim parlamentima. Veselim se tim sljedećim koracima”, kaže Van Rompuy.
“Politika je suočavanje s promjenama, a evropska politika je zajedničko suočavanje s njima. Birajući put dijaloga, ustrajnosti i kompromisa bili ste u stanju okrenuti stranicu kao zemlje članice naše Unije. Vaš konstruktivan pristup u rješavanju bilateralnih pitanja, poput granice na moru i sada Ljubljanske banke, znak je zrelosti. Način na koji ih rješavate služi kao primjer cijeloj regiji”, kaže se u pisanoj izjavi Hermana Van Rompuya.
“Današnja svečanost šalje jasnu poruku da se pitanja koja su godinama izgledala nerješiva mogu riješiti. Mogu se ostvariti dobrosusjedski odnosi i učinkovita regionalna saradnja. Evropska unija želi da zemlje u regiji uspiju i podržava ih u ispunjavanju evropskih standarda kako bi se na kraju pridružile Uniji”, dodaje predsjednik Evropskog vijeća.
Izvor: Agencije