Afera plate: Objaviti primanja svih funkcionera

U bosanskohercegovačkom entitetu Federaciji BiH i dalje se raspravlja o listi stotinu građana sa najvećim platama. Prema njoj, raznim direktorima, menadžerima ili zvaničnicima – u prva tri mjeseca 2013. godine isplaćeno je više od milion i 100.000 eura.

Iz federalnog Parlamenta i Vlade uvjeravaju da će sve ispitati, no tamo sada vlada novogodišnje raspoloženje. Sjednice neće biti do polovine januara naredne godine bez obzira na takozvanu aferu „Plate“ i zastupnici lopticu prebacuju na izvršnu vlast.

„Ako se zna da su skupštine dioničkih društava i da su Uprave postavljene od Vlade i da je to jedina poluga nadzora nad tim mehanizmom“, navodi Fehim Škaljić, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i član Saveza za bolju budućnost BiH.

Iz entitetskog Parlamenta, sada traže i podatke o primanjima raznih funkcionera tokom cijele 2013. godine kako bi se, navodi Škaljić, pripremilo „daljnje ponašanje u Parlamentu“.

“Budžetski kraljevi”

U Socijaldemokratskoj partiji BiH su zadovoljni finansijskim ponašanjem svojih kadrova. Kažu, nikog iz vrha partije nema na listi sto funkcionera kojima je u prva tri mjeseca ove godine, izračunalo se, isplaćeno više od milion i 100.000 eura.

„To je očigledno top lista 100 budžetskih kraljeva koji su zaista pokazali da znaju s budžetima“, navodi predsjednik stranke Zlatko Lagumdžija.

I sa federalnim budžetom, kojim upravlja SDP-ovac i entitetski premijer Nermin Nikšić koji kaže kako mu se već javljaju osobe koje su, tvrde, greškom na spisku, pa su im se uz plate dodale premije ili regresi.

Ali, za neke sa kojima je vodio ekonomski boj nema opravdanja.

„Sad se pokazalo da članovi Uprave Bosnalijeka za godinu podijele plate onoliko koliko je Vlada, koja je donedavno bila najveći dioničar, za pet godina dobila dividendi od tog istog Bosnalijeka“, kaže Nikšić.

Značajna primanja imali su, ne samo menadžeri, već i profesori ili visoko rangirani policajci – mnogo veća od premijerovih 1.650 eura mjesečno.

„To je plata od koje se sasvim može pristojno može živjeti, ali kada vidite ove neke, onda se pitate“, navodi Nikšić.

Najave promjena

Pitali su se mnogi kako su se u mostarskom Aluminiju, koji grca u dugovima i traži pomoć entitetskih vlasti, vodećim ljudima firme mogle isplaćivati značajne mjesečne novčane apanaže.

„Mi tu imamo 44 posto vlasništva, imamo tri od četiri člana Nadzornog odbora. To je slučaj gdje nemamo većinsko vlasništvo. Mi možemo uticati putem naših članova Nadzornog odbora, ali odluke donosi većina koju bira skupština“, rekao je ministar industrije FBiH Erdal Trhulj (Stranka demokratske akcije).

Bez obzira na to ko je većina, a ko manjina, u federalnoj Vladi početkom naredne sedmice raspravljat će ministri o platama u ovom dijelu države, javlja novinar Al Jazeere Boris Gagić iz Sarajeva.

„Između federalne Vlade i Parlamenta dugo nema skladnog političkog djelovanja, ali po pitanju enormnih primanja u FBiH i jedni i drugi najavljuju to će se promijeniti“, dodaje Gagić.

Možda i proširiti jer je plasirana politička ideja da se napravi nova top-lista – primanja svih funkcionera u posljednja dva mandata i to ne samo u entitetima, već i u Bosni i Hercegovini.

Izvor: Al Jazeera


Reklama