Vjernici proslavljaju Božić

Rimokatolička crkva i sve kršćanske crkve koje vrijeme računaju prema Gregorijanskom kalendaru danas proslavljaju Božić.
Božić, prema Gregorijanskom kalendaru, proslavljaju Rimokatolička crkva, protestantske i anglikanske crkve, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena.
Prema evanđeoskom predanju, Isus Krist je rođen 25. decembra u Betlehemu, pa se, uz razlike u kalendarima, taj datum kao početak nove ere i nove historije čovječanstva poštuje u cijelom kršćanskom svijetu, kao i to da je Kristovo rođenje donijelo svjetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavjetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.
Prva misa pape Franje
Sinoć su u ponoć širom svijeta održane mise ponoćke.
Hiljade vjernika iz cijelog svijeta prisustvovale su božićnoj misi u Bazilici svetog Petra u Vatikanu, koju je predvodio papa Franjo.
Bazilika i Trg Sv. Petra bili su preplavljeni vjernicima, a papa Franjo predvodio je svoju prvu Božićnu misu od kako je u martu ove godine izabran za poglavara Rimokatoličke crkve.
“Svi mi prolazimo u životu kroz trenutke svjetla i tame. Ako volimo Boga i svoju braću, mi hodamo po svjetlu, a ako se naše srce zatvara, ako smo ponosni i sebični, hodamo po tami bez onih koji su oko nas”, kazao je papa.
Papa Franjo molio je za mir i žrtve sukoba u Siriji i Africi, ali i svih ratom pogođenih područja.
“Mnogo je života uništeno u sukobima u Siriji, punih mržnje i osvete. Nastavimo moliti za spašavanje života voljenog sirijskog naroda koji pati, da zaraćene strane okončaju nasilje i omoguće pristup humanitarnoj pomoći”, rekao je on.
Slavlje u regiji
Mise ponoćke održane su i u crkvama širom Balkana.
U glavnom gradu Bosne i Hercegovine centralna misa održana je u katedrali Srca isusova u Sarajevu.
Misu je predvodio nadbiskup vrhbosanski Vinko kardinal Puljić, a u prepunoj katedrali prisustvovali su joj vjernici kako katoličke, tako i drugih vjeroispovjesti, koji su došli da sa svojim prijateljima obilježe dolazak njihovog najdražeg praznika.
Kardinal je u obraćanju vjernicima kazao kako je božićna noć obasjana svjetlom, onim koje je Bog učinio da čovjeka prosvjetljuje svojom ljubavlju.
U Hrvatskoj zagrebačkoj katedrali misu je služio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, uz veliko mnoštvo okupljenih vjernika.
Božić je simbol rođenja Boga, koji ljudima poručuje da nisu sami u životnim izazovima, poručio je nadbiskup kardinal Josip Bozanić.
I u katoličkim crkvama na Kosovu održane su ponoćne Božićne mise. Glavna misa je održana u katedrali Majka Tereza u Prištini u prisustvu više stotina vjernika, a predvodio ju je Dode Gjergji, biskup kosovske Biskupije.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar služio je svečanu misu u Crkvi svetog Petra u Beogradu.
“Čestitajmo jedni drugima srećan, blagosloven i čestit Božić. Mir iskreno želim svima, a braći i sestrama koji ovaj praznik slave po Julijanskom kalendaru, istočnom obredu, bratski kličem: Mir Božji, Hristos se rodi”, rekao je Hočevar.
Ponoćke se tradicionalno održavaju u ponoć po crkvama uz pjevanje Božićnih pjesama, nakon čega vjernici čestitaju Božić jedni drugima.
Ponoćkom službeno prestaje i post Badnjeg dana, te se vjernici vraćaju u svoje domove i sjede do dugo u noć uz bogatu trpezu.
Obamina poruka
Nasuprot porukama mira u Siriji, Africi i drugim dijelovima svijeta, gdje sukobi još traju, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama svoju Božićnu čestitku uputio je prvenstveno – američkim vojnicima na ratištima.
“Danas, želimo da sve naše trupe znaju da su u našim mislima i molitvama tokom ovih praznika. Dobra vijest je da mnogi pripadnici naših trupa, možda prvi put u posljednjih nekoliko godina, provode Božić sa porodicama. Ustvari, završetkom rata u Iraku i tranzicijom u Afganistanu, broj naših muškaraca i žena u uniformama, koji su izloženi tim opasnostima, najmanji je u odnosu na proteklu deceniju”, rekao je Obama.
Katolici u Iraku za Božić su poželjeli da se u njihovu zemlju vrate mir i sreća.
“Želim da mir zavlada u Iraku. I nadam se da će ovaj Božić biti vrijeme mira, i kršćanima i muslimanima. Želim da nam bude bolje”, rekla je Hadeel, katolkinja iz Iraka.
Blagdanski duh nije napustio najmlađe žrtve tajfuna u Filipinima. Iako, nemaju krov nad glavom, sretni su što su živi.
“Niko nam ne daje poklone, pa sam ga sam napravio od papira”, kaže Joan Odon.
U razrušenom Taclobanu, ipak je održana misa, a crkveni poglavari svojim molitvama bodrili su vjernike da ne klonu duhom, a svijetu uputili poruku da u ovim blagdanskim danima ne zaborave činiti dobra djela i da pomognu narodu Filipina.
Izvor: Al Jazeera i agencije