Ništa od ustavnih promjena u Saboru

HDSSB neće podržati ustavne promjene zbog nejasnoća u dijelovima nacrta promjena (Al Jazeera)

Hrvatski sabor trebao je jutros na izvanrednoj sjednici raspravljati o izmjenama Ustava, no od toga neće biti ništa, jer je u utorak Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDSSB) povukao svoju podršku, tražeći da se odlučivanje odgodi za siječanj, a bez njihovih ruku vladajući nemaju 101 glas potreban za izmjenu Ustava.

Umjesto o ustavnim promjenama, u Saboru se raspravlja o drugim temama.

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) smatra da je sjednica sazvana nelegalno. Nema obrazloženja za uvrštavanje ustavnih promjena na sjednicu Sabora i sada, tvrde, ispada da je izvanredna sjednica sazvana zbog nečega što je izbačeno s dnevnog reda, javlja reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo. 

O promjenama Ustava u siječnju

U HDZ-u smatraju da sve ostale točke ne ispunjavaju poslovničke razloge za izvanrednu sjednicu, te da za nju nema potrebe. 

“To je bio samo smokvin list da bi se raspravljalo o promjenama Ustava, o kojima, u konačnici, nećemo raspravljati”, rekao je Ivan Šuker (HDZ), tumačeći kako su se ti zakoni mogli donijeti u redovitom postupku i na redovitoj sjednici.

Međutim, unatoč HDZ-ovu protivljenju, zastupnici vladajuće koalicije dignuli su ruke za hitnost, te da Sabor, ipak, na izvanrednoj sjednici raspravi paket u kojem su, primjerice, zakoni o kreditnim institucijama, Vijeću za financijsku stabilnost itd.

O promjenama Ustava i zakonu o uskrati isplate božićnica i regresa Sabor će odlučivati na sjednici u siječnju, najavio je predsjednik Sabora Josip Leko.

Laburisti: HDSSB možda amnestirao Perkovića

Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar ocijenio je kako je “moguće da je HDSSB, blokirajući ustavne promjene, amnestirao Josipa Perkovića od izručenja [Njemačkoj]  i vođenja postupka u Hrvatskoj”. 

“Može se dogoditi, ne kažem da će se dogoditi, ali može se dogoditi da se hrvatski sud u odlučivanju o njemačkom uhidbenom nalogu pozove na zastaru i odbije izvršenje europskog uhidbenog naloga. Čim sud konstatira zastaru, to znači da ni hrvatsko pravosuđe taj postupak ne može otvoriti. Moguće je da su amnestirali Perkovića i za izručenje i vođenje postupka u Hrvatskoj”, rekao je Lesar novinarima u Saboru, javlja Hina.

Predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić pozdravio je jutrošnje skidanje s dnevnog reda izvanredne saborske sjednice točke o nacrtu promjena Ustava, istaknuvši kako je to i očekivao jer će Sabor time dobiti dodatno vrijeme za temeljitu raspravu o ustavnim promjenama.

HDSSB: Očekivali smo skidanje s dnevnog reda

Nakon što je jučer najavio kako HDSSB neće podržati ustavne promjene ako ih se u petak stavi na izglasavanje te od Sabora zatražio odgodu rasprave do sredine siječnja iduće godine, Šišljagić je danas novinarima izjavio kako je i očekivao da će Sabor tu situaciju riješiti na način kako je jutros i odlučio – skidanjem točke s dnevnoga reda.

Na taj će se način, istaknuo je, u predstojećem vremenu o promjenama Ustava moći provesti temeljita javna rasprava u kojoj će sudjelovati ustavni stručnjaci te svi koji imaju iskustva i znanja, te u kojoj će se formulacije postojećih izmjena značajno poboljšati, s ciljem da budu jasne i nedvosmislene.

Naglasio je kako je nakon njegove jučerašnje objave HDSSSB-ova stava “bilo kontakata i razmjena mišljenja s ljudima koje poznajemo iz saborskih klupa”, a vezano za ustavne promjene i razloge, zbog kojih je HDSSB i tražio odgodu rasprave.

Šišljagić je izrazio uvjerenje da su ti razgovori i utjecali na jutrošnju odluku Sabora da “prihvati stajališta HDSSB-a o provedbi šire i temeljitije rasprave o ustavnim promjenama”.

Šišljagić: Odluka je možda pogodila Josipovića

Novinare je zanimao i njegov stav na reakciju hrvatskog predsjednika Ive Josipovića, koji je jučer izjavio kako HDSSB uskraćivanjem potpore nacrtu ustavnih promjena vjerojatno pokušava još nešto “utržiti” ili im je za takvu odluku stigao nalog “iz druge države”.

Predsjednik HDSSB-a je rekao kako pretpostavlja da je Josipovića iz nekog razloga pogodila takva odluka, “a možda još više i spremnost Hrvatskog sabora da prihvati prijedlog HDSSB-a”.

“Mislim da je takav način komentiranja spuštanje ispod razine, barem kada je u pitanju jedna ozbiljna odluka HDSSB-a o ustavnim promjenama”, poručio je Šišljagić.

“Kada predsjednik RH spominje trgovinu, očito da on o tome puno više zna, nego što ja znam. Ne vjerujem da ima nekakve trgovine, jer bi bilo katastrofalno ako bi se trgovalo pri donošenju Ustava, ali treba pitati predsjednika Josipovića na što je mislio, kada je insinuirao da se radi o trgovini. Trgovine nije bilo”, istaknuo je.

‘Nacrt promjena nejasan i dvojben’

Šišljagić je jučer izjavio kako je konačan nacrt promjena hrvatskog Ustava u mnogim djelovima dvojben i nejasan, te podložan različitim tumačenjima, zbog čega zastupnici HDSSB-a na za petak najavljenom glasovanju u Saboru ne bi podržali ustavne promjene te je stranka tražila da se o tom prijedlogu produlji javna rasprava.

Pozivajući se na ranije izjave potpredsjednice Vlade Vesne Pusić kako ustavne promjene treba donijeti prije odlučivanja o referendumu te predsjednika saborskog Odbora za Ustav Peđe Grbina da će regija vjerojatno biti uvrštena u Ustav, ali da će se o sadržaju razgovarati mjesecima, pa i godinama, Šišljagić je ocijenio kako to pokazuje da “vladajući pri ustavnim promjenama drže figu u džepu”.

Naglasio je kako HDSSB ne želi biti dio zakulisnih igara Kukuriku koalicije i Hrvtaske demokratske zajednice, već da žele dati doprinos promjenama Ustava koje će donijeti boljitak države i svih građana, te da će dići ruke samo za takve ustavne promjene, a ne za one “koje će samo dati veća prava vladajućoj oligarhiji”.

Josipović: HDSSB me nasmijao

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović poručio je u utorak kako ga je nasmijalo HDSSB-ovo odbijanje predloženih ustavnih promjena, nakon što ih je ta stranka prvotno prihvatila, ocjenivši kako je promjena njihova stava rezultat ili “trgovine” ili “zapovjedi iz druge države”.

“Ili misle da mogu još što utržiti da bi činili potrebnu većinu ili im je došla zapovijed iz druge države da ne izdaju ljutu desnicu. Međutim, njihova odluka – njihova stvar”, rekao je Josipović.

Josipović je naveo kako u razloge zbog kojih je HDSSB najprije prihvatio, a sada traži odgodu donošenja ustavnih promjena, ne može detaljnije ulaziti.

“Zanimljive su jedino promjene u raspoloženju istaknutih članova stranke. Ponajprije, inzistirali su na tome da se usvoje promjene kakve su predložene. Gospodin [Dinko] Burić, njihov istaknuti član stranke, referirajući se na moje prijedloge izmjena, kako kažu novinari, citiram, ‘pobjesnio’ je. Sada HDSSB misli da ću se ljutiti što su, odbijajući te iste predložene promjene, razotkrili ‘možda’ tajni dogovor mene i premijera. Neka ne budu zabrinuti, ne ljutim se. Dapače, slatko su me nasmijali. Mislim da im se smije i cijela država”, piše u Josipovićevom odgovoru novinarima.

Predsjednik poslao svoje prijedloge

Vezano uz promjene Ustava, predsjednik je izrazio želju da se o njima na dobroj platformi postigne puni konsenzus ili barem potrebna većina.

“Svoje prijedloge za poboljšanje sadašnjeg, ne osobito uspjelog teksta izmjena, dao sam. Na Saboru je da odluči”, zaključuje Josipović.

Hrvatski predsjednik je nedavnp uputio pismo predsjedniku Hrvatskog sabora Josipu Leki sa svojim prijedlozima na verziju Nacrta prijedloga promjena Ustava, među kojima je i onaj da se u Ustav doda novi stavak, kojim se “životnim zajednicama različitim od braka jamči pravo na obiteljski život i njegovu zaštitu”.

Kasnije je pojasnio kako je pismo s prijedlozima na nacrt promjena Ustava predsjedniku Sabora uputio s namjerom da se tekst poboljša, jer je u njemu uočio pravne slabosti, a u tome što njegovi prijedlozi vjerojatno neće biti prihvaćeni ne vidi ništa dramatično, no predlagateljima zamjera jer ga nisu konzultirali u vezi sa ustavnim tekstom.

Predsjednik Josipović rekao je u ponedjeljak u vezi s ustavnim promjenama kako one u načelu moraju biti studiozne, prihvaćene, te kako, “gledajući danas Ustav kao cjelinu, nije siguran da Ustav nije došao u stanje debalansa, da je određena materija prenormirana, neka podnormirana, da vrijeme nije pregazilo neke odredbe, te da će se u budućnosti otvoriti pitanje cjelovite ustavne revizije”.

Pusić: Važno da se promjene izglasuju, može i u siječnju 

Važno je da se ustavne promjene u Hrvatskoj izglusaju. Manje je važno hoće li to biti u prosincu ili siječnju, a slučaj Josipa Perkovića rješavat će se po zakonu i u jednom i u drugom slučaju, izjavila je u utorak u Bruxellesu prva potpredsjednica Vlade Hrvatske Vesna Pusić. 

“Za promjene Ustava potrebna je dvotrećinska većina i vjerujem da će one stranke koje su originalno podržale promjene to i učiniti, da se radi samo o pitanju trenutka, a ne i o odustajanju od promjena. Mislim da ćemo doći do toga da imamo većinu, a hoće li se to postići prije Nove godine ili poslije to u ovom trenutku ne mogu reći, jer danas nisam bila u Zagrebu”, rekla je Pusić, koja je u Bruxellesu sudjelovala na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica.

Ona je istaknula važnost ustavnih promjena, pogotovo onog dijela kojim se reguliraju pravila za održavanje referenduma.

Izvor: Agencije


Reklama