CG: Najviše korupcije u zdravstvu i carini

U Crnoj Gori 76,5 posto građana smatra da je korpucija uglavnom i veoma rasprostranjena, a, prema percepciji ispitanika, ona je najprisutnija u zdravstvu, carini i političkim partijama, pokazalo je istraživanje Centra za monitoring.
Istraživanje o korupciji u Crnoj Gori provedeno je među punoljetnim građanima od 8. do 20. augusta na uzorku od 973 ispitanika, a anketiranje je obavljeno telefonski, prenosi Anadolija.
Predsjednik Upravnog odbora CEMI-ja Zlatko Vujović kazao je da je istraživanje pokazalo kako su nezaposlenost (30 posto), nizak životni standard (20 posto), korupcija i ekonomska kriza (13 posto) i kriminal (četiri posto) ključni problemi s kojima se društvo suočava.
Kako je pojašnjeno, izrazito visoka (treća) pozicija koju zauzima korupcija govori u prilog ocjeni o stvorenoj svijesti građana o njenoj ukorijenjenosti i rasprostranjenosti.
Vujović je pojasnio da je istraživanje provedeno u jeku afere Snimak, zbog čega je primjetan osjetan skok u percepciji raširenosti korupcije u odnosu na percepciju izmjerenu u prethodnim istraživanjima – u prošloj godini je 71 posto građana smatralo da je korupcija rasprostranjena.
Istraživanje je pokazalo da su i pristalice vlasti među onima koji daju visoku ocjenu o težini i raširenosti korupcije.
Siromaštvo i niske plate
Prema Vujovićevim riječima, uzroke raširene korupcije građani vide najviše u općem siromaštvu i niskim platama državnih činovnika, zatim moralnoj krizi i korupciji sklonoj ljudskoj prirodi, lošem zakonodavstvu i nefunkcioniranju pravne države, kao i neefikasnim institucijama.
Vujović je naveo kako je percepcija ispitanika da je korupcija najrasprostranjenija u zdravstvu, carini i političkim partijama, dok, kako je naveo, osnovne i srednje škole, sektor medija, sport, vojska i kultura spadaju u one koji su, prema percepciji ispitanika, najmanje pogođeni korupcijom.
Da je veoma jako korumpiran zdravstveni sektor smatra 57,1 posto ispitanika, carina 55,8 posto, političke partije 53,4 posto, policija 51,2 posto, sudstvo 49,7 posto i Vlada 47,2 posto.
Vujović je kazao kako su nedavno objavljeni podaci Transparency Internationala pokazali da opada nivo percepcije o korupciji u Crnoj Gori, navodeći da oni, u odnosu na CEMI-jevo, u tom istraživanju koriste drugačije metode.
“One nijesu u potpunosti uporedive, da ne bismo izvlačili pogrešene zaključke, jer podaci TI-ja koriste mnogo više izvora, a ne samo percepciju građana”, pojasnio je Vujović.
Izvor: Agencije