Srbija poziva RH na odgodu primjene zakona

Svi koji više od godinu dana ne žive u Hrvatskoj, a boravak u inozemstvu ne opravdaju, bit će odjavljeni iz Registra prebivališta (Al Jazeera)

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije zatražilo je od službenog Zagreba da razmotri mogućnost odgađanja primjene pojedinih odredbi Zakona o prebivalištu, priopćeno je iz tog Ministarstva.

Navodi se da je tim povodom upućena verbalna nota Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu, javlja Tanjug.

“Radi se o legitimnoj brizi za Srbe u regionu, s obzirom na činjenicu da veliki broj građana srpske nacionalnosti neće blagovremeno uspeti da, u skladu sa Zakonom, prijavi privremeni odlazak iz Republike Hrvatske, o čemu svedoče brojni redovi pred hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvom u Srbiji”, navodi se u priopćenju.

Rok do 29. prosinca

Prema hrvatskom Zakonu o prebivalištu, građani Srbije koji imaju važeću hrvatsku osobnu iskaznicu i prebivalište u toj zemlji do 29. prosinca imaju dvije mogućnosti – da prijave privremeni odlazak iz Hrvatske ili da odjave prebivalište, priopćila je ranije Koalicija udruženja izbeglica.

Prema novom Zakonu o prebivalištu, državljani Hrvatske koji žive izvan zemlje, a imaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj i eventualno osobnu iskaznicu, imaju rok da do kraja godine odjave prebivalište u Hrvatskoj ili će u suprotnom biti novčano kažnjeni iznosom od 500 do 5.000 kuna (70 do 700 eura).

U Hrvatskoj je već godinu na snazi novi Zakon o prebivalištu, prema kojemu se mnogo strože kontrolira tko doista živi na prijavljenoj adresi, a 29. prosinca istječe rok u kojem su građani mogli sami regulirati svoj status.

Svi koji više od godinu dana ne žive u Hrvatskoj, a boravak u inozemstvu ne opravdaju, bit će odjavljeni iz Registra prebivališta. Za privremeni boravak izvan mjesta prebivališta dulji od godinu dana mora se imati razlog – liječenje, studiranje, posao i sl.

Ukoliko se to ne dokaže odgovarajućom dokumentacijom, slijedi odjava prebivališta ili, konkretno, oduzimanje osobne iskaznice.

Ne utječe na državljanstvo i vlasništvo

“Treba naglasiti da ta odjava prebivališta u Hrvatskoj ne utječe niti na njihov državljanski status. I dalje mogu imati putovnicu. Ne utječe niti na vlasništvo nad nekretninama i slično”, pojasnila je nedavno za Al Jazeeru Gordana Valenta iz hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova.

Blizu 30.000 osoba samo je odjavilo prebivalište u Hrvatskoj, a njih skoro 12.000 prijavilo je privremeni boravak u inozemstvu. Procjenjuje se da blizu 350.000 osoba još mora regulirati svoj status. Oni su ili prijavljeni na lažnim adresama, ili su odselili iz Hrvatske, ili im je osobna istekla.

“Mi pozivamo građane da reguliraju svoj status. Nećemo odmah krenuti s prekršajnim sankcijama, koje bi, zapravo, trebale biti na snazi od 29. 12., nego ćemo dozvoliti još kraći rok da se taj status regulira, ali zaista pozivamo građane da to učine”, rekla je pomoćnica ministra unutarnjih poslova Ines Krajčak za Al Jazeeru.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama