‘Nova škola’ od jeseni u Vukovaru i Kninu

Od jeseni bi u Vukovaru, ali i Kninu, trebao krenuti projekt „Nova škola“, koju bi po posebnom programu zajedno pohađali učenici hrvatske i srpske nacionalnosti, čime bi se nastojala smanjiti etnička podijeljenost u tim gradovima.
Ovo je najavio ministar obrazovanja Hrvatske Željko Jovanović u Vukovaru na konferenciji o održivosti podijeljenog obrazovanja, gdje su predstavljeni i rezultati dvogodišnjeg istraživanja „Živjeti zajedno – učiti zajedno“.
Na hodniku zajedno, u razredima odvojeno. U srednjoj školi Nikola Tesla nastava se održava po odvojenom programu, na hrvatskom i srpskom jeziku.
Njegoš ide u četvrti razred koji pohađaju učenici srpske nacionalnosti.
„Evo, ja sam maturant, završavam četvrti razred. Nikada nije bilo nekih problema, mi s njima, oni s nama, pozdravimo se, idemo na zajedničke sportove, u međusmjeni se viđamo. Nikad nije bilo nekih problema“, kaže on.
Razred s učenicima hrvatske nacionalnosti nalazi se svega nekoliko metara dalje – i ovdje slična iskustva.
„Nikakvih problema, nikakvih konflikata, super se družimo“, ističe Kristijan.
Tri modela
Ovi maturanti kažu da nacionalne podjele u Vukovaru za njih nisu tema koja opterećuje i da im ne bi bio nikakav problem da zajedno pohađaju nastavu.
„Najvjerojatnije će do toga jednog dana i doći, jer ja se nadam da će zavladati pravi suživot što svi govorimo da treba i da bude“, govori ravnatelj Đorđe Lukić.
No, zajedno u školama nisu već 15 godina. Ministarstvo obrazovanja roditeljima je ponudilo tri modela. Većina ih se odlučila za model odvojene nastave. Tako bi moglo biti i dalje.
„Upravo je održivost podijeljenog obrazovanja bila tema velikog istraživanja foruma za slobodu odgoja, a rezultati zasad ne ukazuju na to da bi učenici hrvatske i srpske nacionalnosti mogli uskoro sjesti zajedno u klupe“, javlja novinar Al Jazeere Ivan Čorkalo koji se javio iz Vukovara.
Dvogodišnje istraživanje provedeno je u vukovarsko-srijemskoj i istarskoj županiji.
„Puno je nalaza. Ono što smo mi mogli ustanoviti jest da postoje apsolutne razlike djece koje idu u škole po manjinskim i većinskim programima. To je svakako nešto što ne bi trebalo biti tako“, ističe Lana Jurko, direktorica Mreže centara za obrazovne politike.
Korak dalje
A te razlike posebno su naglašene u Vukovaru gdje 28 posto učenika u razredima na hrvatskom jeziku smatra da nema potrebe za savjetovanjem s manjinama pri donošenju političkih odluka.
Jednako toliko ih misli da je u Vladi dobro imati predstavnike manjina, te da manjinski jezik nije važan za karijeru. Blizu 30 posto učenika po srpskom programu ne odobrava program povijesti, a 40 posto smatra da program nije pošten.
Obrazovnim programom nezadovoljni su u Srpskom narodnom vijeću.
„Pitamo se kako je moguće da se ne vidi da je hrvatsko školstvo nešto što reflektira opće stanje u društvu, da ono po nekim svojim karakteristikama nije obrazovni sistem nego kanal koji prenosi istinu o pobjedniku u ratu ‘91 – ‘95, kako je to postavljeno u mitu o ratu“, ističe potpredsjednik ovog Vijeća Savo Milošević.
No, korak dalje ide se iduće jeseni. Poslije deset godina rada i brojnih pokušaja trebao bi zaživjeti projekt „Nova škola“ u kojoj bi nastavu zajednički trebali slušati učenici srpske i hrvatske nacionalnosti.
„Ministarstvo znanosti snažno podupire ideju ‘Nove škole’. Odradili smo sve potrebno, a uz pomoć Ministarstva regionalnog razvoja i Vlade Norveške projekt bi trebao uskoro zaživjeti“, kazao je ministar obrazovanja Željko Jovanović.
Dođe li do toga, u Ministarstvu se nadaju kako će doprinijeti razvijanju kvalitete suživota Hrvata i Srba u ovome gradu.
Izvor: Al Jazeera