Regulacija statusa ili odjava prebivališta

U Hrvatskoj je već godinu na snazi novi Zakon o prebivalištu, prema kojemu se mnogo strože kontrolira tko doista živi na prijavljenoj adresi, a 29. prosinca istječe rok u kojem su građani mogli sami regulirati svoj status.

Onima koji su izbjegli iz Hrvatske i domovi im još nisu obnovljeni ništa se neće dogoditi. Svi drugi, koji više od godinu dana žive izvan Hrvatske, a svoj boravak u inozemstvu ne opravdaju, bit će odjavljeni iz Registra prebivališta, odnosno ostat će bez osobnih iskaznica.

Sestre Tina i Tajana rođene su Zadranke. No, od rata žive u Banjoj Luci, iako i dalje imaju prijavljeno prebivalište u Zadru. Čule su za novi zakon i pohitale odvjetniku po savjet.

“Smatram da nije uredu. Ja sam rođena u toj državi, odrasla u toj državi. Silom prilika smo protjerani od dole i sad treba da odjavim taj boravak. Ne znam zašto je taj zakon donesen, ali nije u redu”, smatra Tina Lazić.

Ne utječe na status državljana i imovinu

Od svoje osobne iskaznice ne bi se rastala ni Banjalučanka Ankica Todić, koja na Visu ima kuću i prijavljeno prebivalište.

“Sad me malo strah doći na granicu, jer ne znam šta će mi se desiti. Imam dokumente i iz Hrvatske i ovdje”, kaže Ankica.

Nema razloga za strah, ali ni načina da netko zadrži hrvatsku osobnu iskaznicu ukoliko doista ne živi u Hrvatskoj.

Za privremeni boravak izvan mjesta prebivališta dulji od godinu dana mora se imati razlog – liječenje, studiranje, posao… Ukoliko se to ne dokaže odgovarajućom dokumentacijom, slijedi odjava prebivališta ili, sasvim konkretno, oduzimanje osobne iskaznice.

“Treba naglasiti da ta odjava prebivališta u Hrvatskoj ne utječe niti na njihov državljanski status. I dalje mogu imati putovnicu. Ne utječe niti na vlasništvo nad nekretninama i slično”, pojašnjava Gordana Valenta iz hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova.

Provjerama na terenu, policija je dosad utvrdila mnogo nepravilnosti. Gotovo 9.000 osoba, nakon što je utvrđeno da ne žive na prijavljenoj adresi, već je odjavljeno po službenoj dužnosti, javlja reporterka Al Jazeere Martina Kiseljak.

Ne ide se odmah sa sankcijama

Blizu 30.000 osoba samo je odjavilo prebivalište u Hrvatskoj, a njih skoro 12.000 prijavilo je privremeni boravak u inozemstvu. Procjenjuje se da blizu 350.000 osoba još mora regulirati svoj status. Oni su ili prijavljeni na lažnim adresama, ili su odselili iz Hrvatske, ili im je osobna istekla.

“Mi pozivamo građane da reguliraju svoj status. Nećemo odmah krenuti s prekršajnim sankcijama, koje bi, zapravo, trebale biti na snazi od 29. 12, nego ćemo dozvoliti još kraći rok da se taj status regulira, ali zaista pozivamo građane da to učine”, kaže pomoćnica ministra unutarnjih poslova Ines Krajčak.

Put do šaltera odsad je za mnoge kraći. Pokretni šalter policije već obilazi slabo naseljena mjesta.

“Izdavanje osobnih, izdavanje putovnica, izdavanje uvjerenja o prebivalištu”, nabraja Branka Šekelja, službenica u MUP-u.

Tko ni nakon posljednjeg roka ne regulira svoje prebivalište, mogao bi platiti prekršajnu kaznu od 66 do 660 eura.

Izvor: Al Jazeera


Reklama