Počeo štrajk u zagrebačkoj zračnoj luci

U Hrvatskoj je u 10 sati počeo štrajk četiri sindikata zaposlenika zagrebačke Zračne luke (ZLZ). Započela je prva od tri faze štrajka, u kojoj je obustavljen sav komercijalni promet, i trajat će do sutra u 24 sata, kako su još jučer najavili predstavnici koordinacije sindikata ZLZ-a.
Komercijalni letovi preusmjeravaju se u druge zračne luke, a održavat će se samo izvanredni letovi, medicinski, Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Vladinog zrakoplova.
U pristanišnoj zgradi zagrebačke zračne luke sindikati su u podne održali prosvjedni skup protiv koncesionara, francuskog konzorcija Zagreb Airport International Company (ZAIC), javlja Hina.
Na skupu su štrajkaši upozorili kako neće mirno prihvatiti da ih se gura u tvrtku francuskog koncesionara ZAIC-a koja, kako tvrde, nema novca niti za režije, a kamoli za isplatu plaća.
“Sprema nam se tužna sudbina hrvatskih radnika koji su završili na cesti ostavljeni i jadni”, poručio je okupljenima u ime Koordinacije sindikata Zračne luke Zagreb Ante Dujić, što su prosvjednici popratili glasnim zvižducima uz zavijanje sirene za opću opasnost.
‘Investitor ne može biti onaj tko nema ni za režije i plaće’
“Ovo smo mi sagradili, a ne koncesionari domaći ili strani i pazimo na svoju imovinu i sebe jer nam je stalo do naše budućnosti”, rekao je Dujić.
“Neka investitori pokažu novce i neka rade, ali investitor ne može biti onaj tko nema ni za režije niti za plaće”, naglasio je Dujić. Upozorio je da Uprava pokušava podijeliti štrajkače radeći popise onih koji štrajkaju.
Prosvjednicima se obratio i sindikalac Mladen Mesić koji je rekao kako je Uprava zatražila sudsku zabranu štrajka te pozvao na prosvjedno okupljanje danas u 15,55 sati ispred Upravne zgrade te ponovno sutra u podne u pristanišnoj zgradi.
Radnici u štrajku nose bedževe s natpisom “Štrajk” i transparente na kojima piše “Štrajk nije bio naš prvi nego jedini izbor”, “Koncesionirajte si vi Zokija”, “Hajdašu nemoj se praviti Englez, ispravno je praviti se Francuz”, “Gospodo ne bu prošlo”, “Liberte (sloboda) fraternite (bratstvo) legalite (jednakost) aerodrom mukte” i druge.
Radnici strahuju od ZAIC-ovog preuzimanja
Razlog štrajka je neprovođenje odredaba Zakona o radu i Kolektivnog ugovora, koji utvrđuje obveze poslodavca prije i nakon primopredaje poduzeća koncesionaru, francuskom ZAIC-u, koji provodi Ugovor o koncesiji ZLZ-a, istaknuo je jučer na konferenciji za novinare predstavnik koordinacije četiri sindikata Ante Dujić.
Dujić je pri najavi štrajka pojasnio da će nova tvrtka Međunarodna zračna luka Zagreb (MZLZ) osnovati šest tvrtki kćeri u vlasništvu koncesionara s minimalnim kapitalom i, kako tvrdi, sumnjivim izvorima financiranja, pa radnici opravdano strahuju za svoju sudbinu nakon preuzimanja ZLZ-a, odnosno da će završiti na cesti i pasti na teret države.
“Radi se o scenariju mnogo puta već viđenom u Hrvatskoj, pa želimo spriječiti štetu prije no što nastane”, upozorio je Dujić.
“Svaki pokušaj da dobijemo jamstva koncesionara ZAIC-a i države da će ta poduzeća biti u stanju preuzeti radnike i ispunjavati financijske obveze nije uspio”, naglasio je jučer Dujić.
Uz Croatia Airlines, najveći dužnik Zračnoj luci je upravo ZAIC, koji ne plaća svoje račune, pa je zabrinutost, kaže, tim veća. Radnicima ne preostaje ništa osim da štrajkom zaštite svoj prava, jer Uprava nije poduzela niti jedan korak kako bi pronašla rješenje, ustvrdio je Dujić.
Upitan o dugu francuskog koncesionara, on je rekao kako ZAIC ne plaća obveze već dulje od 120 dana, a radi se o dugu od blizu dva milijuna kuna (nešto manje od 260 tisuća eura).
Uprava: Štrajk nezakonit i neutemeljen
Predsjednik Uprave Zračne luke Zagreb (ZLZ) Miroslav Drljača ustvrdio je danas da nema nijednog opravdanog razloga za štrajk sindikata zaposlenih u zračnoj luci, pa je stoga Uprava podnijela zahtjev za sudskom zabranom štrajka kojeg smatra nezakonitim i neutemeljenim.
Drljača je novinarima nakon nakon prosvjednog skupa štrajkača rekao da radnici u nove tvrtke kćeri koncesionara, francuskog ZAIC-a, prenose sve obveze i prava iz postojećeg kolektivnog ugovora, a da se aneksom to trebalo samo potvrditi. Ponovio je da radnici ZLZ-a imaju jedan od najboljih kolektivnih ugovora u Hrvatskoj, prenosi Hina.
Predviđeno je da nova tvrtka, Međunarodna Zračna luka Zagreb, preuzme postojeće kolektivne ugovore uz tek manje izmjene, koje se tiču neprihvatljivih odredbi da Uprava može raspolagati određenom imovinom samo uz pisanu suglasnost sindikata, kazao je Drljača.
Potvrdio je da Uprava ima apsolutnu podršku ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Siniše Hajdaša Dončića, te da je spremna i dalje razgovarati s predstavnicima sindikata.
No, Uprava je mjerodavna samo za jedan od ukupno sedam zahtjeva štrajkača, koji se odnosi na Kolektivni ugovor, dok su za ostale nadležni resorno ministarstvo i koncesionar.
Velike izravne i neizravne štete
Član Uprave zagrebačke Zračne luke Tonči Peović rekao je kako su se, po njegovim informacijama, nakon završetka prosvjednog skupa radnici vratili na svoja radna mjesta.
Rekao je da se transferi prema splitskoj zračnoj luci i obratno odvijaju prema planu, a problemi zbog štrajka u Zagrebu nastoje se svesti na najmanju moguću mjeru.
Osim prema Splitu, letovi se preusmjeravaju prema Ljubljani, Grazu i Budimpešti. Izravne štete za zagrebačku zračnu luku dnevno se procjenjuju na 900.000 kuna (117 tisuća eura), dok su neizravne štete za gospodarstvo, ugled ZLZ-a i Hrvatsku među ulagačima daleko veće.
Podsjetio je da se 49 posto dionica Croatia Airlinesa nalazi na burzi pa će se štrajk i na to negativno odraziti. Upozorio je da se ujedno šalje loša poruka da investitori nisu dobrodošli u Hrvatsku.
Peović je također ocijenio da posljedice štrajka trpi između 8.000 i 9.000 ljudi. Potvrdio je da su u stalnom kontaktu s francuskim koncesionarom, konzorcijem ZAIC.
Hajdaš Dončić: Štrajk je vrlo čudan
Hrvatski ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić pozvao je štrajkače u Zračnoj luci Zagreb (ZLZ) da se vrate na posao, zajamčivši da im se prava neće smanjivati.
“Sukladno članku 133. koncesijskog ugovora ZLZ ostaje neovisno poduzeće koje kontrolira provođenje koncesije i nema nikave brige da se radnicima prava neće poštivati kao i dosad”, rekao je Dončić novinarima u Banskim dvorima.
Istaknuo je da koncesionar, francuski ZAIC, poštuje svoje obveze te nema nikakvih protuargumenata konzumiranju cijelog koncesijskog ugovora uz punu zaštitu radnika.
Štrajk u ZLZ-u je po Hajdašu Dončiću “vrlo čudan” jer djelatnici ZLZ-a imaju jedan od pet najboljih kolektivnih ugovora u državi.
Prosječna plaća zaposlenih je 8.000 kuna neto, isplaćuju se božićnice, regres i svi dodaci na plaće, naveo je. “Malo tko u državi ima takva prava i imat će ih i u narednih pet godina, suklado koncesijskom ugovoru”, naglasio je Hajdaš Dončić pozvavši radnike na razumijevanje.
Prava su im zaštićena, 40 posto su bolja nego u drugim poduzećima u Hrvatskoj, i mi ta prava poštujemo, dodao je.
Odbacio je tvrdnje organizatora štrajka da će koncesijski ugovor ZAIC-u omogućiti osnivanje tvrtki kćeri u koje će potom prebaciti radnike ZLZ-a, u kojima onda neće imati jednaka prava kao dosad, ponovivši kako je to regulirano koncesijskim ugovorom kroz članak 133.
‘Koncesionar ne radi ništa što ne bi i ZLZ’
Dodao je kako bi Uprava ZLZ-a, i da nije došlo do potpisivanja koncesijskog ugovora, morala osnovati tvrtke kćeri zbog zakonskih propisa koji nalažu izdvajanje pojedinih sektora, poput ugostiteljstva, osiguranja zračne luke i dr. “Dakle, koncesionar ne radi ništa što ne bi radila i ZLZ da se nije dogodila koncesija”, rekao je.
Nije opravdan strah da se projekt dogradnje zračne luke neće realizirati, poručio je Hajdaš Dončić. “Koncesionar ima spremne ugovore i Vlada će u idućih desetak dana verificirati sve ugovore – o koncesiji te izravnom ugovoru koncesionara i banaka”, rekao je.
Vlada i francuski konzorcij Zagreb Airport International Company (ZAIC) potpisali su u travnju prošle godine ugovor kojim je ZAIC dobio 30-godišnju koncesiju za izgradnju novog putničkog terminala na zagrebačkom aerodromu i upravljanje postojećim i novoizgrađenim terminalom te pripadajućom infrastrukturom.
Ukupni koncesijski prihod kroz 30 godina iznosit će 1,940 milijardi eura, odnosno po današnjoj vrijednosti 540 milijuna eura, dok će ulaganja u prvoj fazi izgradnje terminala iznositi 236 milijuna eura.
Croatia Airlines: Izmijenjeni red letenja
Kompanija Croatia Airlines obavijestila je putnike da će zbog štrajka zaposlenika Zračne luke Zagreb njihovi zrakoplovi letjeti prema izmijenjenom redu letenja.
Otprilike trećina planiranih letova obavit će se kako je i planirano, a ostalim letovima u domaćem i međunarodnom redovitom prometu promijenjena su polazišta, odnosno odredišta, dok je dio letova otkazan.
Popis svih planiranih, otkazanih i promijenjenih letova za četvrtak, kao i informacije o zemaljskom prijevozu u Zračnu luku Split i iz nje, objavljeni su na internetskim stranicama www.croatiaairlines.hr.
Izmijenjeni reda letenja za petak, 21. studenoga, također će biti objavljen na internetskim stranicama tvrtke danas oko 18 sati. Informacije o svom letu putnici mogu dobiti i u Kontakt-centru Croatia Airlinesa. Radno vrijeme Kontakt-centra bit će produljeno u razdoblju štrajka, a djelatnici će biti na usluzi od 8 do 20 sati.
Najveće poremećaje u planiranom putovanju osjetit će putnici, koji su u razdoblju štrajka trebali krenuti na putovanje iz Zagreba u europska odredišta.
U Split, pa autobusom za Zagreb
Njima će se na dan planiranog putovanja osigurati autobusni prijevoz do Splita, a zatim let zrakoplovima Croatia Airlinesa do njihovih krajnjih odredišta.
Isto tako, navodi se, letove koji su u razdoblju štrajka trebali završiti u Zračnoj luci Zagreb kompanija će najvećim dijelom preusmjeravati u Zračnu luku Split, a putnici će se zatim prevoziti do Zagreba autobusima.
Svi putnici koji su kartu kupili do danas moći će je besplatno zamijeniti za neki drugi let Croatia Airlinesa na istoj liniji i to u razdoblju od 6 mjeseci od datuma polaska na originalnoj karti.
U slučaju da putnik odustane od putovanja i zatraži povrat novca za kupljenu kartu, na raspolaganju su mu potpuni povrat novca za neiskorištene karte, djelomični povrat za djelomično iskorištene karte i potpuni povrat novca uvećan za 5 posto neto-tarife.
U tom slučaju ne isplaćuje se novac, nego se izdaje vrijednosni dokument (MCO) koji se može zamijeniti za kartu za neki od letova Croatia Airlinesa, navodi se u priopćenju.
Splitska zračna luka spremna za prihvat 4.000 putnika
U splitskoj zračnoj luci Resnik danas i sutra će biti organiziran prihvat gotovo 4.000 putnika u dolasku i odlasku, koji su trebali prometovati preko Zagreba, doznaje se od voditelja zračnog prometa u Splitu Mate Melvana.
“Spremni smo za pojačani prihvat zrakoplova i putnika i blagovremeno smo se organizirali da sve protekne u redu”, rekao je Melvan Hini.
“Danas očekujemo prihvat dvadesetak preusmjerenih zrakoplova u aranžmanu Croatia Airlinesa i jedan zrakoplov Turkish Airlinesa koji će dovesti u dolasku oko 1.000 putnika, koji će potom biti odvezeni autobusima u Zagreb, a iz Zagreba će biti dovezeno oko 800 putnika u Split koji će putovati u odlasku”, kazao je Melvan.
Sutra će, najavio je Melvan, u splitsku zračnu luku sletjeti oko 25 preusmjerenih zrakoplova od kojih su po jedan Turkish Airlinesa i ruskog Aeroflota, a ostali su u aranžmanu Croatia Airlinesa. Oni će ukupno u oba smjera prevesti više od 2.000 putnika.
Izvor: Agencije