Mutabdžija namjerava zatvoriti školu

Ministar prosvjete i kulture bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Goran Mutabdžija i advokat roditelja djece iz Konjević Polja Nedim Ademović u srijedu nisu postigli dogovor kako bi bošnjački đaci konačno krenuli u školu, ali i dalje vjeruju da će doći do kompromisa, iako Mutabdžija ističe da će, ako do toga ne dođe do 23. novembra, škola u Konjević Polju biti zatvorena.

Roditelji ostaju ispred OHR-a

Iako je ministar Mutabdžija najavio da će do 23. novembra ugasiti osnovnu školu u Konjević Polju ukoliko se ne postigne rješenje, učenici bošnjačke nacionalnosti se neće vratiti u školske klupe, potvrdio je Feni jedan od roditelja Muhizin Omerović.
“Mutabdžija može uraditi sve što želi, kao što smo vidjeli do sada, ali mi ne idemo iz Sarajeva dok se ne nađe rješenje”, dodao je.
Roditelji bošnjačke nacionalnosti iz Konjević Polja već 37 dana spavaju u šatorima ispred OHR-a u Sarajevu, dok djeca spavaju u Studentskom domu na Nedžarićima.

Nakon sastanka s resornim ministrom RS-a, Ademović je u izjavi novinarima u Banjoj Luci potvrdio da ništa nisu dogovorili, već da su razmijenili mišljenja i stavove o ovom problemu, te dogovorili da će ubuduće intenzivno sarađivati kako bi pokušali naći rješenje u skladu sa zakonskim i ustavnim okvirima u RS-u i Bosni i Hercegovini.

“Postoji optimizam, s obzirom na to da smo prepoznali jedni druge kao partnerske strane u iznalaženju dogovora i posebno u kontekstu jučerašnjeg [u utorak] sastanka s predstavnicima međunarodne zajednice, koji su opredijeljeni da podrže ove dogovore i pomognu iznalaženju rješenja”, rekao je Ademović.

Zakonska obaveza

Ukoliko se dogovorom ne riješi problem bošnjačke djece, koji traže da se obrazuju na maternjem jeziku i izučavaju materiju koja se tiče njihovog identiteta, najavljuje da će taj slučaj dobiti sudski epilog, kako bi nadležni u toj oblasti odlučili ko je u pravu.

On ističe kako jednom roditelju nije lako odlučiti da mu dijete boravi u šatorima i teškim uvjetima u Sarajevu ispred zgrade Ureda visokog predstavnika, te sigurno za to imaju jak razlog, jer traže osnovna ljudska prava, odnosno pravo na obrazovanje.

Ademović navodi kako jeste tačno da je osnovno obrazovanje zakonska obaveza, ali je tačno i to da roditelji iz Konjević Polja tvrde kako su njihova djeca diskriminirana na etničkoj i vjerskoj osnovi.

“Svaka vlast će snositi odgovornost ukoliko se utvrdi da je određeni obrazovni sistem diskiminatorski”, dodao je advokat roditelja đaka iz Konjević Polja i potvrdio da su ti roditelji odlučni da ostanu ispred OHR-a ukoliko se ne postigne dogovor.

Izetbegović: Ovo je najbitnije političko pitanje u BiH

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da problem djece u Konjević Polju nije samo pitanje Bošnjaka.

„Republika Srpska ne pripada samo jednom narodu niti njen obrazovni sistem pripada samo jednom narodu“,  poručio je Izetbegović i pozvao vlasti RS i međunarodnu zajednicu da riješe ovaj problem.

„Mi ćemo na svaki način podržati prava ove djece u Konjević Polju i diljem RS i ako takvih slučajeva ima u Federaciji BiH također ćemo učiniti sve da ona budu riješena. Ovo je vjerovatno najbitnije političko pitanje u BiH, bitnije od rješavanja pitanja Sejdić-Finci.“

Također, dodaje, roditelji i vlast trebaju razmišljati o posljedicama svojih postupanja, imajući u vidu i prava i obaveze.

“Roditelji su spremni na kompromis, ali on mora biti u skladu sa zakonom i Ustavom”, zaključio je Ademović.

Jačanje međusobnog povjerenja

Ministar prosvjete i kulture RS-a navodi kako se još nada da će doći do dogovora.

“Očekujem da će advokat dobiti saglasnost roditelja da danas postignemo dogovor”, navodi Mutabdžija i ponavlja da je njegov resor ostao pri onome što zastupa sve vrijeme.

Ističe da Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a želi da se dođe do dogovora, a u skladu sa zakonom pred kojim su, kaže, svi jednaki.

“Suštinski, 60 posto učenika koji imaju nacionalnu grupu predmeta u Konjević Polju ne ide u školu. Pitanje je – zašto? Od 84 učenika 51 ne ide u školu, a ima nacionalnu grupu predmeta, i historiju i geografiju i maternji jezik i vjeronauku”, tvrdi on.

Ministar kaže da je drugo pitanje to što su izašli iz “tih okvira i daju mogućnost da jedna nastavnica iz reda bošnjačkog naroda fakultativno drži nastavu dva puta sedmično u toj školi, prema nastavnom planu i programu Tuzlanskog kantona”.

“To je izraz stvaranja pretpostavki za jačanje međusobnog povjerenja u lokalnoj zajednici, jer imamo krupan problem, da nas situacija tamo vodi ka segregaciji između dvije izdvojene zajednice, srpske u Kravici i bošnjačke u Konjević Polju. Mi želimo da to stanje prevaziđemo”, rekao je Mutabdžija.

Bez nastave dva i po mjeseca

Ističe kako želi da se dođe do optiminalnih rješenja i da ne želi ponavljati tvrdnju da iza svega postoje politički motivi.

On, ipak, navodi da centri za socijalni rad trebaju razmotriti situaciju u smislu da djeca već dva i po mjeseca ne idu na nastavu.

Iako kaže da nije želio o tome govoriti, ministar je na kraju priznao da ponuda njegovog Ministarstva važi do 23. novembra, kada ističe prva trećina nastavnog programa koji je obavezan.

“Nakon toga djeca gube pravo na školsku godinu. A to znači da ćemo 23. novembra, ako do toga dođe, objaviti da ćemo školu u Kravici i Konjević Polju ugasiti i svu djecu naredne školske godine prebaciti u Bratunac”, zaključio je resorni ministar.

Izvor: Agencije


Reklama