Jablanički vatrogasci traže pomoć kanadera

U blizini parka Blidinje na području općine Jablanica u Hercegovini od petka je aktivan požar, a stanje na požarištu u večernjim satima u subotu je krajnje kritično.

Teren je udaljen od bilo kakve komunikacije više od tri kilometra, a u gašenju požara pomažu i helikopteri Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Potpomognut jakom burom, požar se velikom brzinom širi u dva pravca, pri čemu jedan krak ide prema gustoj jelovoj šumi, dok je drugi zahvatio kleku i širi se prema širem prostoru platoa Risovac.

Omer Nezirić, pomoćnik Civilne zaštite Jablanica, kazao za Al Jazeeru u 20 sati da se požarna linija povukla na udaljenost od dvadesetak kilometara.

“Na terenu su angažovani vatrogasci iz više opština, iz Jablanice, Mostara, Tomislavgrada, Prozora, Rame, Sarajeva. Vodi se bitka da se ta požarna linija ne prenese na drugu stranu puta za Prozor. Time bi bio ugrožen jedan širi pojas jelove šume. Mi apelujemo da se sva raspoloživa tehnika uputi na ove prostore. Osim helikoptera, potrebno nam je djelovanje kanadera. Klasičnim načinom se požar ne može staviti pod kontrolu”, rekao je Nezirić.

Vatrogasci se bore da zaštite pet objekata, uključujući svetište Kedžara, te jednu farmu ovaca.

“Ja mislim da ćemo dobiti tu bitku. Što se tiče svetišta Kedžara, ovaj dio požarišta je pod kontrolom”, rekao je Nezirić.

Postoji opasnost i da se jedan krak požara proširi i ugrozi nekoliko sela, dodao je on.

Vatra poharala šume i pašnjake

Tokom proteklog mjeseca, požari su širom Bosne i Hercegovine ostavili velike štete, ali je posebno teško u opštini Istočni Mostar.

Riječ je o dijelu prijeratne opštine Mostar, koji je entitetskom podjelom pripao Republici Srpskoj i danas je zasebna opština, koju čini tek nekolicina sela.

Kako je izvijestio reporter Al Jazeere Ivan Pavković, mještani se uglavnom bave stočarstvom ili šumarstvom.

Kako je požar poharao i šume i pašnjake, predstoji im teška jesen i zima.

Stočari ispašu sada traže drugdje, ali je teško nalaze.

Sušna godina učinila je svoje, žali se 75-ogodišnji Rajko Vučić iz Zijemalja. Tako tešku godinu, kaže, ne pamti.

“Kakva zima crna bila, crnje ljeto dođe. Suša, požari. Sve protiv naroda”, kazuje Vučić.

Oštra zima srušila mu je štalu,a  stoka bi sada mogla ostati i bez hrane.

“Nema ništa zeleno … da se mora kravama čak i uvečer bacati sijeno. A oskudni su ljudi sa sijenom”, kazuje on.

“Morat ćemo prodavat’ nešto. Nemaš kome prodat’, jadan. Nema narod para. Kome ćeš prodat? Jedino poklonit’, ništa drugo. A morat ćemo”, kaže mještanka Dana Antelj. 
“U nas su jake zime. Prošle zime tri mjeseca da nam nigdje ništa maklo nije. Ni krava, ni ovca, ni konj. Sve smo morali mećat’ i pojit’. Ali je bila lani godina rodila, pa smo mogli. Ove godine sve izdalo.”

Nadaju se pomoći

Mještani su stada izmjestili do požarom netaknute, ali prilično slabe ispaše. Troše zalihe sijena spremljene za zimu.

Stočari se nadaju pomoći, jer kako kažu, teško da će bez nje stoka dočekati proljeće.

Kako je izvijestio Pavković, šuma i pašnjaci uništeni su u opštini koja nema razvijenu privredu, a sav svoj razvojni plan temelji upravo na stočarstvu i šumarstvu.

“Koliko su poznati ovdašnji sir i janjetina, toliko je na glasu i kvalitetno drvo. No, šumarstvo će, čini se, ipak bolje podnijeti požarnu sezonu no što se mislilo”, kazao je Pavković

“Jedan dio je zahvaćen, ali hvala Bogu da je pala kiša i da je barem taj industrijski dio spašen, onoliko koliko je moglo u ovom momentu”, rekao je Radovan Palavestra, načelnik opštine Istočni Mostar.

Izvor: Al Jazeera


Reklama