Zakon o braniocima podijelio Sobranje

Zakon o braniocima koji podrazumijeva socijalna prava za pripadnike makedonske vojske iz sukoba 2001. godine, ali ne i za drugu stranu u tom sukobu, podijelio je poslanike Makedonce i Albance.
Mehanizmi iz Ohridskog sporazuma za sprečavanje majorizacije pri glasanju manjinskih zajednica nisu predviđeni za zakone iz socijalnih oblasti. Zato poslanici iz koalicione albanske partije DUI vode višesatne debate u Sobranju.
Milka Smilevska, novinarka Al Jazeere iz Skoplja, navodi kako je Okvirni sporazum garancija da u Skupštini, gdje su Makedonci većina, Albanci i ostale manjine neće biti nadglasavani prilikom donošenja nekih zakona.
Ovo je garantirao politički vrh države kad je prije 11 godina potpisan dokument u Ohridu i tako okončan međuetnički konflikt.
Dogovoreno je da zakoni koji se odnose na obrazovanje, kulturu, upotrebu jezika i simbola zajednica, kao i oni za lokalne vlasti budu izglasani sa dvostrukom većinom. To znači da osim parlamentarne, podršku daje i većina poslanika iz manjinskih zajednica u Sobranju.
Badinterov princip
Ovo rješenje 2001. godine predložio je francuski pravni stručnjak Robert Badinter. Po njemu se sada i naziva ovaj princip glasanja.
Profesor Vlado Popovski, koji je i sam radio na Ohridskom sporazumu, kaže da je to način da se spriječi majorizacija manjinskih zajednica u Parlamentu.
„Recimo, ako je to prosta većina od 120-61, dakle Ustavom propisana, u toj većini treba biti i većina onih poslanika koji pripadaju manjinskim zajednicama“, smatra Popovski.
I pravnik Naser Ziberi koji je, također, radio na Ohridskom sporazumu, kaže da su 2001. uspostavili i Komitet za međuetničke odnose u Skupštini. Nije mu jasno zašto komitet ne raspravlja o zakonu o braniteljima koji je podijelio poslanike po etničkoj liniji.
„Po Ramkovnom ugovoru i po Ustavu predmet raspravljanja u tom Komitetu su, zapravo, pitanja koja se tiču međuetničkih odnosa, a ovaj zakon je tipično takav“, navodi Ziberi.
Smilevska ističe kako mehanizmi iz Ohridskog sporazuma za dijalog „dosad nisu pomogli da se nađe rešenje za sporni Zakon o braniteljima“.
„Za ovaj zakon, zato što je socijalno pitanje, neće biti glasano dvostrukom većinom. Tako da poslanici Albanci mogu biti nadglasani od kolega Makedonaca. Zato iz vladajuće DUI primenjuju druge metode blokade donošenja zakona“, kaže novinarka Al Jazeere.
Duge rasprave
Poslanik Talat Xhaferi iz DUI-ja je u dvodnevnoj raspravi izlagao o zakonu više od sedam sati, a najavljuje se kako će to raditi i njegove kolege iz partije.
„Predloženi zakon ne samo da je u suprotnosti sa Ustavom, nego je u suprotnosti i sa Ohriskim ugovorom“, rekao je Xhaferi.
Neizvjesno je koliko će trebati vremena dok se zakon nađe na plenarnoj sjednici. Poslanici iz vladajuće makedonske partije VMRO DPMNE kažu da su spremni za duge rasprave.
Vele Gjorgjievski iz ove stranke ističe kako je „siguran (sam) da će zakon biti donesen“.
Zakon koji omogućuje socijalna prava porodicama poginulih makedonskih vojnika i vojnih invalida iz 2001. doveo je u krizu vladajuću koaliciju.
Za poslanike Albance je neprihvatljivo da ista takva prava ne dobiju i pobunjenici koji su se borili na strani albanske Oslobodilačke narodne armije.
Izvor: Al Jazeera