Beogradski Romi završili kurs pismenosti

Dok su jedni ove sedmice krenuli u školu, drugi su je tek završili. Grupa starijih Roma iz jednog beogradskog naselja upravo je dobila diplomu iz pismenosti. Studentice beogradskih fakulteta četiri mjeseca učile su ih slova i brojeve u improviziranoj učionici u romskom naselju, javlja novinar Al Jazeere Marko Subotić.
Poslije godina izostanka iz škole, Emran Krasnić napokon zna sva slova. Nekad se zbuni, ali vrlo brzo nastavlja dalje.
“Moja učiteljica i ja smo radili najviše pisana slova”, kaže Krasnić. Na pitanje koje slovo mu je bilo najteže, on je odgovorio: “Nj.”
Zajedno sa tridesetak svojih komšija Emran je završio kurs opismenjavanja koji su držale studentice Beogradskog univerziteta.
Studentica Fakulteta dramskih umjetnosti Tatjana Nikolić je kazala: “Prvo smo prešli svih trideset slova, onda smo prešli na sklapanje rečenica. Diktate smo radili, prepise čitanja, da bi na kraju oni bili sposobni, zapravo, da funkcionalno budu pismeni.”
Mali Leskovac
Škola je na neobičnom mjestu. U ulici bez imena i u naselju koje su nazvali mali Leskovac, a na spratu nedovršene kuće. Motivacije za odlazak na časove ipak nije nedostajalo.
“Oni bolje poznaju latinicu, iako čak i ne znaju sva slova, umeju da pročitaju SMS poruke, umeju da koriste Facebook da igraju igrice, ali sa ćirilicom smo imali problema, pogotovu sa neki slovima”, rekla je studentica Aleksandra Kuprešanin.
Ipak, pogledi komšija prema učenicima često nisu bili odobravajući.
“Bilo JE ovih komšija, kažu ti si star čovek, ti imaš decu, oženio si se, ne treba sada da ideš u školu. Ja kažem, što znam bolje za mene. I da naučim. Mene baš briga za sramotu”, kazao je Behim Neziraj.
Neziraj (28) prehranjuje svoju porodicu tako što skuplja plastične flaše i prodaje ih. Opismenio se, kaže, kako bi mogao da razumije i potpisuje dokumenta.
“Pa bilo mi teško, onako. Kad voli čovek da hoće da završava posao”, rekao je Neziraj.
Diplome
Neki od polaznika kursa nisu znali da čitaju i pišu, dok su neki i prethodno išli u školu, ali su od nje odustali.
“Nisam mogao da idem, društvo se rastalo i ne možeš da ideš. Nemaš volje da ideš sam”, kazao je Beriša, jedan od učenika.
Poslije četiri mjeseca provedenih u improviziranim klupama, polaznici ovog pilot-projekta dobili su diplome koje potvrđuju da umiju pisati i čitati, dok su njihove učiteljice osim stipendija dobile i, kako kažu, iskustvo koje će im mnogo više značiti.
Izvor: Al Jazeera