Srbija: 70 posto struje iz termoelektrana

Suša u Srbiji nije ugrozila samo poljoprivrednu proizvodnju već i elektroenergetski sistem. Ministrica energetike Zorana Mihajlović kaže da struje ima dovoljno, ali u Elektroprivredi Srbije upozoravaju da električnu energiju proizvode u termoelektranama, dok je proizvodnja u hidroelektranama ispod planiranog nivoa.

Zbog manjka padavina i izuzetno toplog ljeta, većina rijeka u Srbiji se povukla i napravila još veću obalu, javlja novinar Al Jazeere Marko Subotić.

„Tokom celog leta na beogradskom savskom keju sa stepenica se, umesto u vodu, silazi u blato. To je napravilo problem vlasnicima splavova, jer su dodatno morali da ojačaju svoje mostove, dok beogradske ptice za sada nisu zabrinute“, kaže Subotić.

Zabrinutost stanjem voda u Srbiji ipak pokazuju u hidrometeorološkom zavodu, gdje situaciju opisuju izrazito nepovoljnom.

„Neophodne su intenzivne padavine koje će biti u nekoliko navrata, jer je deficit vlage izražen. Zbog elektroenergetske situacije bilo bi neophodno da se akumulacije napune i da vodostaji dođu u nivo srednjih i srednje visokih“, navodi Dejan Vladiković, hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZS).

Iako kažu da stabilno funkcioniraju i zadovoljavaju potrebe potrošača, iz Elektrodistribucije Srbije ipak priznaju da zbog suše najviše struje proizvode u termoelektranama.

Ministrica bez brige

U uslovima ekstremnih suša koje traju cijelo ljeto, proizvodnja na protočnim hidroelektranama je ispod planiranog bilansa. Nedostatak proizvodnje nadoknađuje se povećanom isporukom iz akumulacionih hidroelektrana, dok se 70 posto električne energije proizvodi u termoelektranama.

Ovakava situacija na hidroelektranama nije zabrinula ministricu energetike Mihajlović koja se i nije željela pred novinarima mnogo baviti pitanjem struje.

„Situacija je stabilna. Struje ima. Ne uvozi se u septembru i oktobru. Hvala vam lepo“, kratko je rekla.

S druge strane, stručnjaci za energetiku navode da elektroenergetski sistem sada nije ugrožen, ali da bi mogao biti na zimu, ako do tada ne bude obilnih padavina.

„Pitanje je hoće li biti dovoljno rezerve struje u akumulacijama na drinskim hidroelektranama“, navodi Jelica Putniković iz magazina Balkan.

„Ako ne bude dotoka vode Dunavom, ako ne bude kiše tako da se akumulacije do zime napune u Drini, teško da će ti kapaciteti moći da budu oni pravi koji će pomoći da se jednostavno proizvede više struje za grejanje.“

Prva veća kiša, kako najavljuju meteorolozi u Srbiji, očekuje se tek krajem mjeseca, ali predviđaju da oktobar i novembar neće biti kišni mjeseci. Zbog toga stručnjaci pozivaju Vladu da već sada ugovori kupovinu struje za zimski period.

Izvor: Al Jazeera


Reklama