Ustavni sud: Četnici nisu borci za slobodu

Ustavni sud Srbije ocijenio je neustavnom uredbu srbijanske vlade od 17. juna 2005. godine kojom je pripadnicima četničkog Ravnogorskog pokreta priznato sudioništvo u Narodnooslobodilačkom ratu (NOR), objavio je u subotu beogradski “Danas”.

„Odluka je hrabra, logična i dobra za Srbiju i regiju i ona se može pozdraviti“, rekao je u subotu za Al Jazeeru Tvrtko Jakovina, istoričar iz Zagreba.

On smatra da odluka može utjecati na proces rehabilitacije Draže Mihailovića.

No, smatra da ne može procijeniti percepciju.

Motivi vlade iz 2005. čija je odluka sada poništena,  je i donošenje glasova. To, smatra jakovina, nije srbijanski specifikum i toga ima u Balkanu i istočnoj i južnoj Evropi.

Odluka Ustavnog suda podrazumijeva da je članovima Ravnogorskog pokreta uskraćeno pravo na borački dodatak, osobnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć, ortopedski dodatak, pravo na liječenje o trošku državnog proračuna, te pravo na ortopedska i druga pomagala.

Međutim, “Danas” navodi da ravnogorci i dalje imaju pravo na penziju i profesionalnu rehabilitaciju, a nije im uskraćeno ni pravo na dobijanje “Ravnogorske spomenice 1941.”, ali pod uslovom da su u Ravnogorski pokret pristupili od 17. aprila do 31. decembra 1941. godine, uz dokaz o kontinuitetu do 15. maja 1945. godine, to jest do oslobođenja.

Podijeljene reakcije

Prve reakcije na odluku Ustavnog suda Srbije, koju “Danas” objavljuje uz naznaku “ekskluzivno”, podijeljene su.

Aleksandar Čotrić, potpredsjednik Srpskog pokreta obnove, stranke Vuka Draškovića koja se zauzimala da se Ravnogorskom pokretu prizna status antifašističkih boraca, kaže za “Danas” da je Ustavni sud za tu odluku “nekompetentan i nenadležan”.”Sud historije potvrdio je da je Ravnogorski pokret bio antifašistički i oslobodilački”, rekao je Čotrić, pozivajući se na ocjene i stavove “saveznika u Drugom svjetskom ratu”, ali i “odluke skupštine Srbije iz 2004.”

Predsjednik Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), tvrdi, međutim, da “Ravnogorski pokret nije bio sudionik Narodnooslobodilačkog rata već samo sudionik rata”.”Oni su kao vojna formacija bili sramota za srpski narod”, naglasio je Zečević i prvobitnu odluku o izjednačavanju prava ravnogoraca i partizana ocijenio kao “političku odluku koju je prethodna vlast na čelu sa Demokratskom strankom donijela kako bi se dodvorila koalicijskim partnerima”.

“Danas” navodi i nekoliko reakcija iz regije u kojima se pozdravlja odluka Ustavnog suda, uz ocjene kako je i historija dokazala da je Ravnogorski pokret surađivao sa okupatorima.

Predsjednik Foruma građana Tuzle Vehid Šehić ukazuje da “historijske činjenice koje podupiru Evropa i svijet”, pokazuju da “članovi Ravnogorskog pokreta nisu bili ravnopravni sudionici Narodnooslobodilačkog rata”.

Politizacija historije

Glavni i odgovorni urednik portala Analitika iz Podgorice Draško Đuranović odluku Ustavnog suda Srbije smatra “historijski utemeljenom, ali prilično politički motiviranom”, a jednako tako i prvotnu uredbu iz 2005. godine smatra politički činom.
On ocjenjuje da je “izmjena nakon šest godina dio političkog mozaika”.”Nažalost, Srbija je bila među retkim zemljama u Evropi i svijetu koja je izjednačila borce protiv fašizma i one koji su surađivali s okupatorima. Priča o Ravnogorskom pokretu je složena i jedna situacija je bila do 1942. godine, a druga posle”, ukazuje Đuranović.

I predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava iz Hrvatske Zoran Pusić u razgovoru za “Danas” ukazuje da se “u zemljama bivše Jugoslavije povijest i povijesni događaji u sadašnjosti koriste zbog političkih razloga”.”Slična situacija je bila i tijekom 90-ih godina, tijekom rata na prostorima bivše SFRJ, kad su Srbi negirali zločine koje su počinili četnici, a Hrvati negirali genocid ustaša nad Srbima”, prokomentirao je Pusić.”Draža Mihailović je nesumnjivo bio netko tko je svoju borbu počeo kao borac protiv fašizma, ali je iz pogrešnih kalkulantskih razloga počeo surađivati prvo sa fašističkom Italijom, a nakon pada Italije s nacističkom Njemačkom. To su povijesne činjenice koje je teško osporiti”, rekao je Pusić u razgovoru za “Danas”.

Izvor: Al Jazeera i agencije