Izgorjela površina veličine dva Zagreba

U Hrvatskoj je ove godine bilo više od 6.000 požara na otvorenom. Nakon što se požarišta saniraju, ostaje pitanje – ko pali hrvatske šume: nepažljivi izletnici ili piromani?

Uzrok i počinioca teško je otkriti, kažu u policiji, a čak i kada u tome uspiju, na sudu je sve to još teže dokazati.

Hektari i hektari spaljene zemlje – to je ono što Hrvatska ima nakon svakog ljeta.

Otkriven uzrok za 203 požara

“Ove godine izgorjelo je oko 87.000 hektara. Prošle oko 50.000. Ukupno, u dvije godine izgorjela je površina veličine dva Zagreba”, izvještava repoterka Al Jazeere Martina Kiseljak. 

Jadran Perinić, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS), kaže: “Sad, ovoga tren,a možemo kazati da smo odahnuli. Naravno, požara još uvijek ima, bit će ovih tokom čitave godine, međutim, ona količina i broj požara i površine koje su bile zahvaćene prije ovih zadnjih obilnih kiša, toga više nema”.

Mnogo posla za vatrogasce, ali i za policiju, koja treba otkriti krivce.

Ukupan je broj požara na otvorenom ove i prošle godine 13.189. Za njih 203 otkrili su uzrok i podnijeli kaznene prijave protiv 117 počinitelja.

Hrvoje Filipić iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) Hrvatske, kaže: “Vi kad idete pregledavat’ požar, u tom požaru se nađu nekakvi stari opušci, nađe se starog smeća, stakla, i teško je sad utvrdit’ da li je baš taj opušak bio uzrok požara, da li je bila ta kantica ili nije.”

U policiji kažu – najčešće je uzrok nepažnja, rjeđe su na djelu piromani koji pale namjerno.

Za nenamjerno izazivanje požara predviđena je novčana kazna od 260 do 2.000 eura. Za namjerno može se u zatvor do osam godina, a novčane kazne iznose od 2.000 do 20.000 eura.

Malo pouka

“Imamo patologiju, imamo nekoga koga smo identificirali kao piromana. I nisam doista siguran, i uz naplatu najveće kazne ili zatvorske kazne, da ćemo ga na taj način opomenuti, da će on izvući pouku”, kaže Perinić.

U praksi je ipak malo pouka.

Primjerice, na području Zadra, Splita i Dubrovnika u posljednje dvije godine bilo je 3.590 požara. Policija je otkrila 50 počinitelja i podnijela kaznene prijave.

No, iz ta tri suda odgovorili su nam da u posljednje tri godine nije donesena niti jedna poravomoćna presuda za izazivanje požara.

“Na sudu je takva djela teško dokazati. Ovo što smo rekli materijalni tragovi su izgorjeli u požaru i uglavnom se tu ide na nekakve personalne dokaze da li je netko vidio počinitelja, nije ga vidio i tako”, kaže Hrvoje Filipić.

Počinitelji tako često ostaju nekažnjeni, a šteta je golema.

Na godinu Hrvatska za gašenje požara utroši blizu četiri miliona eura.

Izvor: Al Jazeera


Reklama