Merkel se veseli ulasku Hrvatske u EU

Hrvatski premijer Zoran Milanović tokom službene posjete Njemačkoj sastao se sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Glavne teme sastanka bile su ekonomska saradnja i ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora s EU-om.
Krajem augusta njemačka Vlada donijela je prijedlog zakona o pristupnom ugovoru između Hrvatske i EU-a, čime je stvorila uslove za njegovu pravovremenu ratifikaciju u Bundestagu.
Njemačka kancelarka izjavila je kako se veseli ulasku Hrvatske u Evropsku uniju, izrazivši zadovoljstvo zbog pomoći koju pruža susjedima u njihovom približavanju ka istom cilju.
Unija ostaje otvorena za buduće članove, no trenutno takvo nešto nije moguće zbog velike krize u kojoj se nalazi.
Ispunjavanje uslova
“Zemlje će morati korak po korak ispuniti uslove, zatim proći pridruženje. Slovenija je to prošla, kao i uglavnom Hrvatska. Ostalim zemljama regije vrata ostaju isto tako otvorena, ali nakon što ispune tražene uslove”, rekla je Merkel.
“Kada bi hrvatske građane danas pitali da li su za eurozonu, mislim da bi odgovor bio pozitivan”, kazao je Milanović, dodajući da je to kurs i hrvatske Vlade.
“Ušteđevine su uglavnom u eurima, u njima se računa. Banke su uglavnom stabilne, ali pasivne i to bi trebalo biti dinamičnije. To su stvari koje generalno želimo mijenjati. Šta će se za pet godina desiti, to ne mogu prognozirati”, dodao je Milanović.
Nakon pregovora sa 27 država članica, koji su trajali gotovo šest godina, Hrvatska je devetog decembra prošle godine potpisala Ugovor o pristupanju Evropskoj uniji.
Kako javlja novinar Al Jazeere Marin Veršić, prvog jula slijedeće godine trebala bi postati punopravnom članicom Evropske unije. No, do tada, još 14 zemalja treba ratificirati sporazum.
U posljednje vrijeme sve se više kao kamen spoticanja pri ratifikaciji Ugovora od strane Slovenije postavlja problem Ljubljanske banke.
Dijalog predstavnika hrvatskih i slovenskih vlada oko tog pitanja nastavljen je u utorak u Zagrebu. Rješenje problema isplate hrvatskih štediša i djelovanja Ljubljanske banke u Hrvatskoj još nije pronađeno.
O ritmu ratifikacije, uveliko će ovisiti i pristupna konferencija u Briselu u oktobru na kojoj će se još jednom ocijeniti rad Hrvatske na reformama.
Kako je izvijestio Veršić, iako su pregovori završeni, Hrvatska pod posebnim nadziranjem ima tri vrlo važna poglavlja: pravosuđe i temeljna ljudska prava, tržišno natjecanje, te pravdu, slobodu i sigurnost.
Diplomatska ofanziva
Sporazum o ulasku Hrvatske u Evropsku uniju do sada je ratificiralo 11 zemalja članica: Italija, Austrija, Češka, Slovačka, Mađarska, Malta, Litvanija, Latvija, Bugarska, Rumunija i Kipar.
Ugovor o pristupanju odobrilo je predstavničko tijelo Estonije i Poljske, koje taj proces trebaju dovršiti.
Države koje još nisu ratificirale Ugovor o pristupanju su: Finska, Švedska, Danska, Njemačka, Holandija, Belgija, Luksemburg, Francuska, Velika Britanija, Irska, Španija, Portugal, Grčka i Slovenija.
Prema hrvatskoj ministrici vanjskih poslova, Vesni Pusić, očekuje se da bi do kraja ove godine Ugovor o pristupanju Hrvatske Uniji trebalo ratificirati 20 zemalja članica.
Upravo iz tog razloga, Hrvatska je pojačala diplomatske napore ne bi li se ratifikacija Ugovora o pristupanju nastavila ubrzanim tempom.
Osim Milanovićeve posjete Berlinu, Pusić je u ponedjeljak razgovarala s francuskim kolegom Laurentom Fabiusom, a hrvatski predsjednik Ivo Josipović osmog oktobra posjetit će francuskog šefa države Francoisea Hollandea.
Izvor: Al Jazeera