Zagreb: Oštrija borba protiv sukoba interesa

Hrvatska će uskoro dobiti Komisiju za sprečavanje sukoba interesa. Ona će po prvi put biti samostalna institucija, nezavisno tijelo, a ne kao do sada, jedan od saborskih odbora kojeg su činili zastupnici.

Novi zakon toj komisiji daje široka ovlaštenja, u nekim segmentima čak veća od policijskih, zbog čega je već podneseno nekoliko zahtjeva za ocjenu ustavnosti tog zakona. 

U međuvremenu, na konkurs za četiri člana i predsjednika tog tijela prijavilo se 200 kandidata.

Konačna lista

Saborski Odbor za izbor i imenovanje uskoro će objaviti konačnu listu onih koji zadovoljavaju uvjete.

“Ima svega, ima novinara, policajaca, bivših državnih službenika, sudbenih službenika, veterinara, imate raznoraznih zanimanja. Nakon intervjua i nakon pristiglih sigurnosnih provjera, Odbor će predložiti Saboru najmanje dvostruko više kandidata sa obrazloženjem”, kazao je Šime Lučin, predsjednik Odbora za izbor.

“Moraju proći sigurnosnu provjeru, jer radit će osjetljiv posao. Moći će, primjerice, pregledati bankovni račun predsjednika države, bez sudskog naloga.

Utvrde li kod nekog dužnosnika sukob interesa, kažnjavat će”, izvijestila je iz Zagreba reporterka Al Jazeere Martina Kiseljak.

Dužnosnike mogu javno pozvati na ostavku, od načelnika općine do premijera i predsjednika države, ili suca Ustavnog suda.

Imaju ovlasti i da dužnosniku obustave isplatu plate, ovisno o težini djela, u iznosu od 260 do 5.300 eura.

Robert Matijević, zviždač koji je upozoravao na nepravilnosti u carini, prijavio se na natječaj.

“Ja bih želio i trudim se da se u ovoj državi konačno uspostavi sistem odgovornosti, a to je da svi odgovaraju za svoj posao”, rekao je on.

Za svoj će posao članovi povjerenstva imati platu od 2.300 eura.

U centru Zagreba čeka ih potpuno opremljeni ured i 11 službenika. Tu su imovinske kartice svih dužnosnika u posljednjih osam godina, a povjerenstvo je kompjuterski već povezano s drugim institucijama.

“Sustav aplikacija Povjerenstva i porezne uprave je potpuno uvezan i kompatibilan. Samo čekamo povjerenstvo da počne s radom, rekao je Zlatko Draganović, predsjednik Komisije.

 “Članovi povjerenstva odlučivat će o tome je li netko od tri tisuće dužnosnika u sukobu interesa. Mnogi smatraju da im je zakon za taj posao dao prevelike ovlasti”, javila je Kiseljak.

Potpredsjednik Sabora Josip Leko stoga je u svoje ime podnio zahtjev za ocjenom ustavnosti.

“Povjerenstvo bez razloga za otvaranje postupka o utvrđivanju sukoba interesa može provjeravati račune i svu imovinu. Dakle, ne mora obavijestiti dužnosnika da je otvorilo postupak,” kazao je on.

Široke ovlasti

U udruženju građana GONG se nadaju da će u povjerenstvo sjesti oni koji će tako široke ovlasti znati na pravi način i upotrijebiti.

“Vrlo je važno da to budu osobe s visokom razinom građanske hrabrosti i da progovaraju o sukobu interesa, da ukazuju na bit problema, bez obzira da li se radi o predsjedniku države ili o načelniku neke općine”, poručio je Dragan Zelić.

Godinu i po u Hrvatskoj nije bilo povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa. Javnost zanima ko će biti ljudi koji će kontrolirati bankovne račune svih političara u državi i preispitivati jesu li u sukobu interesa.

Izvor: Al Jazeera

 


Reklama