Spor hrvatske Vlade i stanovništva u Labinu

Novi blok Termoelektrane (TE)  Plomin radit će na ugalj, potvrdio je hrvatski premijer Zoran Milanović nakon susreta u petak s predstavnicima Istarske županije i lokalne samouprave u Labinu.

To je suprotno željama lokalnog stanovništva, koje se zalagalo da se kao energent koristi ekološki prihvatljiviji gas.

No, prednost nad ekologijom Vlada je dala ekonomiji, jer je ugalj kao energent znatno jeftiniji.

Investitor u 100 milliona eura vrijednu TE bit će odabran do kraja mjeseca.

Kad je riječ o TE Plomin, za stanovnike Labina dileme nema.

‘Bitni im pred izbore’

“Plomin 2 je dovoljan Istri. Ovo je 15 posto ne energetski sistem, znači to bi trebali negdje drugdje izgraditi. Nije tu u pitanju samo ekonomičnost projekta, tu je zdravlje i drugi faktori u pitanju”, kaže Leonardo Marčac.

Sanja Frankolo smatra: “Javnost, kao prvo, s ničime nije upoznata, uporno guraju projekte, bitni smo im samo pred izbore, i to nije to.”

“Glas naroda, međutim, do premijera Milanovića nije dopro. U društvu prvog potpredsjednika Vlade, susreo se s predstavnicima Istarske županije i lokalne samouprave”, izvještava reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo.

Želja stanovnika Labinštine da se u budućem trećem bloku kao energent koristi plin, umjesto ugljena, neće biti uslišena. Prvi je put to javno potvrdio i premijer.

“Ja mislim da je to svima jasno, mi si to ne možemo priuštiti, mi moramo razlomiti i to po Hrvatskoj diverzificirati. Ovo je povijesno bio kraj ugljena i ovdje nije slučajno izgrađena prva TE na ugljen i ono o čemu razgovoramo ovdje jest da to ljudima ne šteti – odnosno da šteti što manje, jer sve šteti. Mi govorimo o tehnologiji koja je puno naprednija od postojeće i koja je puno manji zagađivač”, kazao je Milanović.

Ivan Jakovčić, istarski župan, smatra: “Imamo Vladu kojoj vjerujemo, od koje očekujemo da će ispoštovati ono što je želja i potreba stanonvika Labinštine, i ako u tome uspijemo postići dogovor, bit će većina zadovoljna, nisam noj da držim glavu u pijesku.”

Vrijednost izgradnje Plomina 3 je više od 100 miliona eura, a na natječaj, koji završava u petak, javilo se 75 potencijalnih investitora.

“Interes je ogroman. Moći ćemo očito birati najpotentnije, financijski najjače, s najjačim garancijama i s najboljom tehnologijom”, izjavio je premijer.

Finansijsko obeštećenje

Osim odabira najmanje štetne tehnologije, Vlada je ponudila i  financijsko obeštećenje kroz infrastrukturne projekte.

Tulio Demetlika, gradonačelnik Labina, kaže: “Vlada je preuzela obvezu da, počevši od pravednije raspodjele visine naknade za korištenje ovog prostora, ide odmah u proceduru izmjene te odluke, kao i prihvaćanje naših projekata kao prioritetnih projekata u narednih sedam do 10 godina.”

No, stanovnici su i dalje skeptični. Ista su, kažu, obećanja slušali kada je TE počela raditi, a nikada nisu ostvarena.

Izvor: Al Jazeera


Reklama