Slobodan Praljak imovinu prebacio na sina

Poslovno carstvo porodice Slobodana Praljka, od kojeg sud u Haagu traži da u roku od 90 dana podmiri troškove odbrane u visini od 3,3 miliona eura, jer su procijenili da je težak više od 6,5 miliona eura, prostire se na 13.000 kvadratnih metara, objavio je Jutarnji list.
Na zagrebačkoj Radničkoj cesti posjeduju dvije poslovne zgrade, hotel, garažu, podzemnu garažu, restoran, sve u sklopu poslovnog kompleksa Centar 2000.
Carstvo je, kako prenosi hrvatski medij, podigla Praljkova kompanija Oktavijan d.o.o., koja je prošle godine ostvarila prihode od 2,9 miliona eura. No, to nije jedina firma u vlasništvu porodice.
I porodična kuća na Kraljevcu prostire se na nekoliko stotina kvadratnih metara, a i kuća do nje bila je nekad u njihovom vlasništvu. Stan koji mu je dodijelilo hrvatsko Ministarstvo obrane, kako kaže njegov prijatelj, prodao je uoči suđenja.
Posjeduje i brod, ali njegov prijatelj koji je želio ostati anoniman, kaže da ne zna ni marku, ni model, ali poznato mu je da se radi o starom brodu koji je sam uredio.
Praljak i njegova supruga primaju u Hrvatskoj penzije, a penzionisani general još posjeduje bankovne račune u Hrvatskoj i Njemačkoj, te preduzeća i nekretnine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Poslovno carstvo
Novinari Jutarnjeg lista istražili su posjede Praljka u Hrvatskoj i otkrili da je poslove pa i nekretnine prepisao na sina Nikolu Babića-Praljka, na kojeg se danas vodi većina toga. Ove godine prebacio je na njega i posljednju kompaniju u kojoj se vodio kao direktor.
Najveći posao firma Oktavijan ostvaruje na nekretninama na atraktivnoj lokaciji na križanju Radničke i Vukovarske ulice u Zagrebu, gdje je porodica podigla poslovno carstvo.
Praljak je sredinom 90-ih krenuo u poduzetničke vode, pa je postao suvlasnik zagrebačke hemijske firme Chromos boje i lakovi, u kojoj je od 1995. do 1996. bio predsjednik uprave, a kasnije, sve do 1999, član nadzornog odbora. U septembru 1999. Chromos boje i lakovi prodani su Oktavijanu za 4,4 miliona tadašnjih njemačkih maraka.
Najveća vrijednost firme bilo je zemljište od 27.000 kvadratnih metara u Radničkoj ulici. Kasnije je Državna revizija utvrdila da je zemljište prodano ispod cijene, odnosno da je Chromos u toj transakciji oštećen za nešto više od dva miliona tadašnjih njemačkih marka.
Izvor: Agencije