Dačić: Bez izvinjenja za Miloševićevu eru

Mandatar za sastav nove vlade Srbije Ivica Dačić kazao je kako nema razloga da se stalno izvinjava za Miloševićevo vrijeme.
Nakon Dačićevog ekspozea u Skupštini Srbije, šef poslaničkog kluba Srpskog pokreta obnove – Demohrišćanske stranke Srbije (SPO/DHSS) Aleksandar Jugović je zamjerio Dačiću, tokom debate o ekspozeu, da nema snage da se odrekne 90-ih i da navede uzrok teškog stanja u kojem se Srbija nalazi.
“Mnogi u Srbiji zaboravljaju ko su bili akteri političkih dešavanja koja su nas dovela u ovu situaciju u kojoj se sada nalazimo”, rekao je Jugović i dodao da se nigdje u ekspozeu ne spominje uzrok zašto je Srbija zemlja iznevjerenih očekivanja.
„Znamo da je politička realnost i podrška koju ima ova koalicija u narodu daleko manja od one koje ima u parlamentu. Stotinu pedeset poslanika ništa ne znači”, rekao je Jugović.
Dačićev odgovor
On je rekao da je tajkune – koji danas Srbiji duguju pet milijardi eura na ime poreza – proizveo Miloševićev establišment.
Jugović je zamjerio što nema Ministarstva dijaspore u novoj vladi, što još nisu otvoreni dosjei, te što je skupštinski odbor za bezbjednost u rukama vlasti.
“Manite se partizana i četnika, Karađorđevića, dajte da se okrenemo životnim pitanjima”, rekao je Dačić.
Dačić je Jugoviću rekao da je vrijeme da se konačno stavi tačka na priču o naslijeđu 90-ih.
Dačić je, odgovarajući Jugoviću, rekao da nema razloga da se “stalno izvinjava” za Miloševićevo vrijeme.
“Nemačka je 12 godina posle Hitlera bila osnivač Evropske zajednice, a gde smo mi 12 godina posle Miloševića”, zapitao je Dačić.
On je također postavio pitanje kakvo pravo ima SPO da govori o tome da je Socijalistička partija Srbije okrenula leđa Demokratskoj stranci, kad je ta stranka “prva okrenula leđa Tadiću” i prišla Liberalno-demokratskoj partiji.
“Manite se partizana i četnika, Karađorđevića, dajte da se okrenemo životnim pitanjima”, rekao je Dačić, poručujući članovima SPO-a da su primjedbe na njega iznosili na “guslarskim večerima”.
Dačić je upitao Jugovića zašto SPO, pošto je bio dugo na vlasti, nije riješio pitanja zločina prošlosti.
“Dokle da vam služimo kao bokserske vreće? Udarajte, udarajte, ali kada komarac udari, kažete nema veze, ali ima nekad kada baš dosadi. Nisam ja kriv što ste, u potrazi za grobom Draže Mihailovića, našli kosti jedne domaće životinje koje je neko zakopao na Adi Ciganliji”, kazao je Dačić.
Pomirenje, ali bez priznanja Kosova
U svom ekspozeu, Dačić je ranije kazao poslanicima u Skupštini Srbije da će se Srbija zalagati za sigurnost i dobre odnose na Zapadnom Balkanu i da “pruža ruku pomirenja”.
“Ako kažu da reč Balkan znači krv i med, dosta je bilo krvi, vreme je da osetimo i ukus meda. Srbija pruža ruku pomirenja. Svima. Nemojmo više da se bavimo prošlošću, bavimo se budućnošću. Želimo dobre odnose, uz uzajamno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake države”, kazao je Dačić.
Predstavljajući program vlade, Dačić je kazao da želi Srbiju bez podjela, a da će glavni zadatak nove vlade biti osiguravanje ekonomskog napretka.
„Neće biti stezanja kaiša niti zamrzavanja plata i penzija, već treba da se investira u poljoprivredu, energetiku i infrastrukturu“, izvijestio je iz Beograda reporter Al Jazeere Marko Subotić.
Srbija neće priznati Kosovo, ali želi podići pregovore s Prištinom na viši nivo, rekao je Dačić.
Kako je kazao Subotić, Dačić je svoj ekspoze predstavio kao “srpski san koji želi da dosanja”, rekavši da Srbija želi bit faktor mira i stabilnosti u regiji, a da će se svi nesporazumi rješavati mirno i u duhu saradnje.
“Ako kažu da reč Balkan znači krv i med, dosta je bilo krvi, vreme je da osetimo i ukus meda. Srbija pruža ruku pomirenja. Svima. Nemojmo više da se bavimo prošlošću, bavimo se budućnošću. Želimo dobre odnose, uz uzajamno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake države”, kazao je Dačić.
Dačić je istakao nastavak dobrih odnosa sa bh. entitetom Republika Srpska, ali nije spomenuo Bosnu i Hercegovinu.
Direktor centra za praktičnu politiku u Beogradu Dragan Popović za Al Jazeeru je kazao da njegova izjava predstavlja nastavak ranije politike “što je dobro za Republiku Srpsku, dobro je za Srbiju”.
On je kazao kako smatra da je Dačićev ekspoze primjer “ogoljenog populizma i dodvoravanja biračima”.
Kazao je kako su građani Srbije na to od Dačića navikli, “ali raditi to kao premijer unosi prilično nespokojstvo. Nije dobro da budući premijer počne sa ovolikom dozom populizma”.
Dačić je poručio da će nova vlada nastaviti s unapređenjem ljudskih i manjinskih prava, a da će Albancima ponuditi integraciju u politički i socijalni sistem.
Kako je dodao, Srbija kao moderna i demokratska država, želi dogovor o zajedničkom životu u interesu mira i sigurnosti za Srbe i Albance.
„Nijedan građanin Srbije ne sme da bude diskriminisan zbog toga što nije Srbin, ali sa druge strane nijedan Srbin u Srbiji ne sme biti diskriminisan zbog toga što jeste“, naveo je Dačić.
On je rekao da će nova vlada poštovati autonomiju Vojvodine i sarađivati sa pokrajinskim vlastima, ali i protiviti se svim ekstremnim stavovima, “bilo da je reč o zahtevima za ukidanje autonomije, bilo da je reč o pretnjama internacionalizacijom pitanja autonomije Vojvodine”.
Sloboda medija
Govoreći o medijima, kazao je da će nova vlada podržati inicijativu u donošenju zakona o transparentnosti vlasništva u medijima.
“Ja ne krijem da sam premijer, i šta radim, i očekujem da se i oni koji o tom mom radu, i radu ove Vlade, budu pisali, takođe ne kriju. U tom smislu će se preispitati i poslednja promena vlasništva u Politici”, kazao je Dačić.
„Borićemo se protiv cenzure i za oslobađanje novinara od političkih pritisaka, ali i pritisaka urednika, vlasnika i drugih centara moći. U ovoj oblasti treba onemogućiti svaki monopol i političku kontrolu nad medijima“, poručio je Dačić.
“Ni ja, ni Vlada Srbije, nemamo, niti ćemo imati ambiciju da radimo tuđi posao. Dakle, ova Vlada neće imati svoje spin doktore koji će se baviti uređivanjem medija. I gde god to budemo mogli, a da ne ugrozimo egzistenciju ljudi i opstanak tih medija, trudićemo se da izađemo iz vlasničke strukture”, naveo je on.
Dačić je istakao da je pred Srbijom nova četverogodišnja utakmica sa problemima i borba za dobrobit svih njenih građana, „a narod je jedini selektor, onaj koji odlučuje da li smo dobri ili ne, da li treba da učestvujemo u timu ili ne“..
“Država, ako želimo da bude jaka, i istovremeno pravedna i solidarna, zahteva čitav niz novih pravila, pravila koja će biti doneta u dogovoru sa čitavim društvom. Nova pravila, ne kao izraz volje vladajuće elite, već kao rezultat dogovora države i privrede, sindikata, medija, udruženja, finansijskih institucija”, kazao je on.
Ekonomski oporavak
On je dodao da red i zakon moraju biti isti za sve.
Dačić je rekao da će osnovni cilj nove vlade biti da ojača temelj Srbije i da u ostvarenju tog cilja okupi i objedini najumnije ljude.
„Ne želim da se bavim podelama, niti rascepima u vreme komunizma, podelom na partizane i četnike, starosesdeoce i došljake, na podele po verskoj i nacionalnoj pripadnosti“, rekao je Dačić u ekspozeu pred poslanicima Skupštine Srbije.
“Želim da izgradimo integralnu viziju budućnosti Srbije i vladu okrenutu budućnosti, a ne prošlosti”, poručio je on.
„Svi ostali ključni ciljevi ove vlade, kao što su evropska budućnost Srbije, rešavanje pitanja Kosova, regionalna saradnja, borba protiv kriminala i korupcije, školstvo, zdravstvo i drugi, zavisiće od toga da li smo sposobni da obezbedimo ekonomski opstanak naše zemlje“, rekao je Dačić.
Dačić je kazao da je prioritet nove vlade ekonomski oporavak zemlje.
„Svi ostali ključni ciljevi ove vlade, kao što su evropska budućnost Srbije, rešavanje pitanja Kosova, regionalna saradnja, borba protiv kriminala i korupcije, školstvo, zdravstvo i drugi, zavisiće od toga da li smo sposobni da obezbedimo ekonomski opstanak naše zemlje“, rekao je Dačić.
Dačić je rekao da će nova vlada Srbije biti najmanja od 1990. godine, “ali, daće Bog, biće i najbolja”.
Sjednica Skupštine Srbije, na čijem je dnevnom redu izbor nove vlade počela je u 18.30 sati.
Nakon što Dačić predstavi program i sastav nove vlade, uslijedit će rasprava. Zatim će se poslanici izjasniti o novoj vladi, čiji bi članovi potom trebali položiti zakletvu.
Dačić je stigao u Skupštinu Srbije nešto poslije 15 sati u četvrtak, gdje je u kasnim poslijepodnevnim satima završena žustra rasprava o izmjenama zakona, koji su uslov za formiranje vlade.
Raspravljalo se o amandmanima na predložene zakone o ministarstvima i o osnovama uređenja službi bezbjednosti Srbije, te o izmjenama zakona o vladi.
Sjednica o izboru vlade Srbije bila je najavljena za 15 sati.
Kako je kazao Subotić, najviše rasprave bilo je o zakonu o sigurnosti.
„Opozicija koju čini Demokratska stranka tvrdi da će naprednjaci preuzeti kontrolu nad svim službama bezbednosti“, kazao je Subotić.
Predviđeno je da predsjednik Tomislav Nikolić imenuje šefa Bezbjednosno-informativne agencije i obavještajnih službi.
Novi ministar odbrane iz Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić nezvanično je viđen na toj funkciji, a DS strahuje da će jedna stranka kontrolirati sve službe bezbjednosti, kazao je Subotić.
Nova vlada neće imati Ministarstvo za Kosovo i Metohiju, Ministarstvo vjera, niti Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, a te resore vodit će pojedine agencije.
Dačić, koji će u poslijepodnevnim satima u četvrtak predstaviti program vlade, ranije je izjavio je da će njegova vlada, sa 17 ministara, biti najefikasnija i najbolja vlada do sada. Njeni ciljevi, kako je kazao, bit će borba protiv organiziranog kriminala i korupcije, te poboljšanje ekonomske situacije u zemlji kojoj bi do kraja godine moglo ponestati novca u budžetu.
SNS će imati najviše ministara u novoj vladi, kazao je Subotić, a Srbija bi novu vladu mogla imati u petak ujutro.
Potvrđeni mandati
Administrativni odbor Skupštine Srbije ranije u četvrtak potvrdio je mandate novim poslanicima SNS-a, DS-a, Demokratske stranke Srbije (DSS) i Stranke demokratske akcije (SDA) i odlučio da šef kabineta predsjednika Skupštine bude Nebojša Pešić.
Novi poslanici SNS-a bit će Milan Kovačević, Aleksandar Radojević, Željko Sušec i Milanka Jevtović-Vukojčić, a Liste “Izbor za bolji život” Radoslav Milovanović.
Novi poslanici DSS-a su Aleksandar Pejčić, Gorica Gajić i Dejan Mihajlov, a SDA Enis Imamović.
Oni su zamijenili Vojislava Koštunicu, Aleksandra Popovića, Tomislava Nikolića, Milana Bačevića, Janu Ljubičić i Aleksandra Nikolića, kao i Dragana Đilasa, Dragana Jočića i Ifetu Radojčić.
Na dnevnom redu sjednice je izbor vlade, a zatim i polaganje zakletve premijera i članova vlade.
Predsjednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović zakazao je posebnu sjednicu na kojoj bi trebala biti izabrana nova vlada.
To će biti 12. po redu vlada od uvođenja višestranačja u Srbiji.
Uz intoniranje himne i svečanu gardu u zdanju na Trgu Nikole Pašića, pošto budu izabrani, članovi vlade i premijer će položiti zakletvu.
Vlada u Parlamentu može računati na podršku većine od preko 140 poslanika, a njeni su osnovni ciljevi, formulirani koalicionim sporazumom koji su 10. jula potpisali SNS, SPS-PUPS-JS i URS, ubrzanje eurointegracija, ekonomska stabilnost, borba protiv korupcije i kriminala i socijalna pravda.
Izvor: Al Jazeera i agencije