Javnost traži odgovore o prodaji Politike

Udruženje novinara Srbije zaprepašteno je saznanjem da je Politika "krišom i preko noći promijenila vlasnika” (Wikipedia)

Najstariji srbijanski dnevni list Politika ima novog vlasnika – 50 posto udjela u toj kompaniji je od njemačke grupacije WAZ kupila firma East Media Group registrirana u Moskvi.

Vijest je objavila Srpska napredna stranka (SNS), ocjenjujući da je skandalozno što je prodaja 50 posto vlasništva obavljena “preko noći” i netransparentno. SNS optužuje Demokratsku stranku (DS) da stoji iza odluke o prodaji udjela WAZ-a i time narušava medijsku slobodu.

 

Demant Demokratske stranke

Demokratska stranka demantovala je i snažno osudila optužbe iznijete od strane SNS i URS da DS i njeni funkcioneri stoje iza promjene vlasništva Politike.

“Vladajuća većina koja se ovih dana formira i pretenduje da upravlja Srbijom, kontinuirano i pre stupanja na dužnost pokušava da obmanom građana Srbije i skoro svakodnevnim napadima na DS napravi odstupnicu za eventualne političke neuspehe sa kojima ce se suočiti nakon formiranja Vlade Srbije, jer se tek sada suočavaju sa svom kompleksnošću situacije u kojoj se Srbija danas nalazi”, navodi se u saopštenju DS.

Povodom ove informacije oglasilo se i Udruženje novinara Srbije (UNS) koje traži od aktuelnog premijera Mirka Cvetkovića, ministra kulture Predraga Markovića i zamjenika premijera Ivice Dačića da obavijeste javnost o okolnostima ove “skandalozne transakcije”.

Sramotna promjena vlasnika

UNS navodi da je, prema njegovim saznanjima, Miroslav Bogićević, jedan od finansijera DS-a, povezan sa East Media Groupom i da je mjesecima nagovještavano da će upravo on finansirati kupovinu Politike.

Novi kupac dionica WAZ-a nije poznat srbijanskoj javnosti, a na ruskim biznis sajtovima navedeno je da je East Media Group osnovana 29. januara ove godine sa sjedištem u ulici Arhangelski pereulok, broj 9 u Moskvi, čiji je vlasnik izvjesni Uroš Stefanović.

Vlasnik preostalih 50 posto vlasništva beogradskog dnevnika ostala je Politika – Akcionarsko društvo za novinsko-izdavačku i grafičku djelatnost.

Njemački WAZ je početkom aprila ponudio državi da otkupi njenih 50 posto vlasništva za 4,7 miliona eura i preuzimanje “određenih obaveza”, ne precizirajući kojih. WAZ je još prije dvije godine najavio povlačenje iz jugoistočne Evrope, a već su prodali svoje kompanije u Makedoniji i Bugarskoj.

SNS u saopćenju navodi da je “skandalozno i sramotno to što je najstarija novinska kuća u Srbiji  preko noći, bez ičijeg znanja, netransparentno, promijenila vlasnika”.

Upozorenje staroj i novoj vlasti

Udruženje novinara Srbije (UNS) saopćilo je da je zaprepašteno saznanjem da je Politika “krišom i preko noći promijenila vlasnika”.

U saopćenju UNS-a se postavljaju i pitanja kojom brzinom je antimonopolska komisija izdala rješenje kojim je odobrena kupovina, da li je Uprava za sprečavanje pranja novca provjerila porijeklo kapitala, ko je dao bankarsku garanciju, odnosno pokriće za kredit kojim je kupljena Politika, kao i da li je istina da se radi o transakciji vrijednijoj deset miliona eura.

UNS upozorava i staru i novu vlast u Srbiji da sve okolnosti prodaje Politike moraju biti do kraja javne budući da je riječ o važnom javnom dobru koje pripada građanima, tradiciji i kulturi srpskog naroda. Novu vlast UNS je podsjetio da se koalicionim sporazumom obavezala da će „u potpunosti obezbijediti javnost i transparentnost vlasničke strukture u medijima”.

Direkcija Politike nije dala nikakav komentar.

Izvor: Agencije
 


Reklama