Crna Gora: Jedan požar se ugasi, drugi upali

Požar koji je u ponedjeljak iza 21 sat buknuo na brdu Gorica, u centru Podgorice, proširio se na 15 metara od kuće Vladete Vukovića. Vidjevši da vjetar brzo nosi vatru u pravcu njegovog doma, Vladeta je sa svoja tri sina i komšijama uskočio da pomogne vatrogascima.
„Straha nisam imao, nisam ni razmišljao o tome, gasio sam vatru da spasim da mi ne dođe do kuće“, rekao je Vuković.
Vatra je prijetila ne samo kućama mještana, već i brojnim ambasadama i rezidencijama smještenim u podnožju brda i pod kontrolu je stavljen nešto prije ponoći, izvijestila je reporterka Al Jazeere Milica Marinović.
Visok stepen mobilizacije
„Naše ekipe su nadljudskim naporom uspjele da odbiju požar koji je zahvatio zgrade iznad Atinske ulice te time nije došlo do oštećenja niti jedne kuće i zgrade“, rekao je Radomir Pješčić iz Službe zaštite i spasavanja.
Požar su gasili vatrogasci, vojska, lokalne službe, mještani. Vatrogasci i dalje dežuraju jer, kaže Pješčić, još uvijek postoji opasnost od požara zbog jakog vjetra koji dostiže i brzinu od 95 km na sat, a proglašen je i visok stepen mobilizacije službe zaštite.
Veliki požar je izbio i kod Kombinata aluminijuma. Uzrok požara na Gorici je, kako se nagađa, pad niskonaponskog kabla, dok je požar kod Kombinata najvjerovatnije podmetnut.
Požar i u Kanjonu Tare
U utorak je izbio i požar kod Sutomora, ali je brzo lokaliziran. Reporterka Al Jazeere bila je i na sjeveru Crne Gore, u kanjonu Tare, gdje vatrogasci i druge službe zaštite već desetak dana pokušavaju da ugase požar. Do sada je tamo uništeno više od 50 hektara šume. Požar kod Mojkovca, u kanjonu Tare, koji traje već 11 dana, nikako da se potpuno ugasi. Za vatrogasce koji svakodnevno pokušavaju da smire vatrenu stihiju to je težak zadatak.
Dragan Marković iz Službe zaštite i spasavanja Mojkovac kaže da su ljudski životi, u svemu ovome, najpreči.
U Rezervatu Crne Pode vatra je zahvatila oko 50 hektara šume i vatrogasci i druge službe zaštite već danima pokušavaju spasiti na hiljade stabala crnog bora. Ona su stara preko 500 godina, mogu da narastu do 50 metara visine i kao takva su jedinstvena i pod zaštitom UNESCO-a.
Velibor Stanišić, lovočuvar kaže da su, uprkos bespoštedoj borbi protiv vatre, mnoga stabla izgorjela i da vjetar predstavlja veliku opasnost, kao i luč i smola.
Na gašenju požara svakodnevno rade vatrogasci, vojska, a iz zraka vatru gase avioni Sektora za vanredne situacije, donedavno helikopteri iz Srbije a sada iz Hrvatske.
Kiša – jedino rješenje
Dejan Medojević, predsjednik Opštine Mojkovac kaže da bi kiša bila jedino rješenje, pošto je zbog dima smanjena i vidljivost, a put Mojkovac-Đurevića Tara zatvoren je zbog odrona.
Selo Dobrilovina, sa 55 stanovnika priklješteno je uzmeđu dva požara. Njegov mještanin, Dragan Babić kaže da do toga ne bi došlo da je država reagirala na vrijeme. U sektoru za vanredne situacije, međutim, tvrde da su svoja četiri aviona za gašenje požara uključili na vrijeme, ali da su svjesni da su im, pored toga, potrebni i helikopteri.
Požar u kanjonu Tare izbio je 6. jula, najvjerovatnije nakon udara groma u stablo. Od tada se uporno širi na Crnim podama, prema Bistrici i Mojkovcu.
Izvor: Al Jazeera