Centar za samopouzdanje u Sarajevu

Osamdeset odsto osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini nema posao. U sarajevskom Centru za samopouzdanje – osobe sa različitim stepenom invalidnosti prave različite proizvode koje potom prodaju.
Međutim, to nije dovoljno da bi Centar mogao opstati.
British Council izdvojio je novac do kraja godine, ali ne bude li pomoći države, Centar bi već u januaru mogao zatvoriti svoja vrata, izvještava Nadina Maličbegović.
U Centru za samopouzdanje, Azijada Hodžić i Besima Husejnović prave unikatne muške i ženske lutke odjevene u bosanskohercegovačku narodnu nošnju. Lutke imaju svoje ime, ali i svrhu.
“Imaju svoje ime, Mu-Fa, znači Mujo i Fata, ali mi u centru jako volimo ove lutkice i svaka nova lutkica je dio neke naše interne priče i vraćanje samopouzdanja svima nama”, objašnjava Azijada Hodžić.
Kupuju nove materijale
Azijada je stopostotni invalid. Boluje od parapareze, ali to je ne sprečava da radi.
“Osobe sa bilo kojim fizičkim oštećenjem mogu uraditi sve ono što i jedna zdrava osoba”, kaže Hodžić.
Besima je već deset godina član ovog centra. S oštećenim sluhom i govorom, život je, smatra, mnogo kompliciran.
“Mi smo kroz život morali jako puno da se trudimo da pokažemo naše sposobnosti. Vrlo je teško kada imate poteškoće u komunikaciji, dokazati da posjedujete mnogo vještina”, otkriva Besima Husejnović.
Jedanaest žena s invaliditetom, osim lutaka, pravi i neke druge predmete. Sve što naprave, ovdje dobije svoje ime. Novcem zarađenim prodajom proizvoda kupuju materijale za nove predmete, i tako opstaju.
Nataša Perković, dizajnerica, kaže:
“Svakom kupovinom ovog proizvoda ljudi nekako pokazuju i da vole dizajn i da vole ljude jer doprinose razvoju organizacija koje upošljavaju ili okupljaju osobe sa invaliditetom.”
U Bosni i Hercegovini, položaj osoba s invaliditetom reguliran je entitetskim zakonima.
‘Zakoni se ne provode’
Elvira Bešlija članica je nedavno formiranog Vijeća za osobe sa invaliditetom na nivou države. Ali Vijeće ima ulogu koordinacije, i teško može pružiti konkretnu pomoć u zapošljavaju ili inkluziji osoba sa invaliditetom.
“Imamo mi jako dobrih zakona, čak i na evropskom nivou. Problem je u tome što se oni ne provode ili niko ne brine o tome da se ne provode, i ne sankcionišu se oni koji ih ne provode. Postoji niz nekih drugih razloga za to”, otkriva Bešlija.
Bosna i Hercegovina je usvojila niz konvencija, preporuka i deklaracija o zaštiti osoba sa invaliditetom. Ali u praksi, još uvijek nije omogućila potpunu integraciju tih osoba u bh. društvo.
Izvor: Al Jazeera