Sejdić ne prihvata prijedlog SDP-a i HDZ-a

Nakon što lideri najjačih političkih partija u BiH na posljednjem sastanku nisu dogovorili kako provesti presudu u predmetu “Sejdić – Finci”, u javnost je dospio i prijedlog sporazuma koji su u vezi s tim postigle Socijaldemokratska partija (SDP) i Hrvatska demokratska zajednica (HDZ).

Dokument je naišao na kritike Stranke demokratske partije (SDP), dojučerašnjeg koalicijskog partnera, a Dervo Sejdić, po čijoj je tužbi Evropski sud naložio Bosni i Hercegovini (BiH) da diskriminatorne odredbe otkloni iz Ustava, najavio je mogućnost podnošenja nove tužbe.

Dervo Sejdić, pripadnik romske nacionalne manjine u BiH je, također, dobio kopiju sporazuma o provođenju presude, dokument koji bi trebao otkloniti diskriminatorne odredbe Ustava

Sporazum koji ne eliminira diskriminaciju

Međutim, on je nakon sastanka sa predstavnicima SDP-a reporterki Al Jazeere Nadini Malićbegović kazao: “Nisu me uvjerili da se ovim sporazumom eliminiše diskriminacija.” 

Otklanjanje diskriminacije je u decembru 2009. godine naložio Evropski sud za ljudska prava u Strasbourgu. Pripadnicima nacionalnih manjina trebalo je omogućiti da budu izabrani u Predsjedništvo, delegirani u Dom naroda.

Teoretski, ovaj dokument to omogućava, ali praktično je teško ostvarivo da od izabranih zastupnika Parlament u Predsjedništvo izabere jednog koji pripada nacionalnim manjinama.

„To je isto kao da mi date zatvorenu bocu vode u pustinji gdje svaka kap spašava život, a ja je samo gledam”, kaže Sejdić.

U SDP-u kažu da će s predstavnicima civilnog sektora razgovarati o rješenjima za izbor delegata u Federaciji. Jer, kada je upitanju državni nivo, tu dileme nema.

“SDP preferira posredan izbor članova Predsjedništva iz Parlamenta BiH kako je to u prošlosti bilo dogovoreno”, kaže Saša Magazinović, član SDP-a.

Dokument za novu tužbu

Međutim, SDA se protivi ponuđenim rješenjima koja etničku pripadnost vezuju za određeni teritorij i tako omogućavaju da glasovi Bošnjaka i Hrvata na istom teritoriju vrijede različito.

Sulejman Tihić, predsjednik SDA, kaže da će nevladin sektor, ukoliko Sporazum dobije potrebnu većinu u Parlamentu, pozvati na bojkot popisa stanovništva iduće godine, a Dervo Sejdić krenuti u novu pravnu bitku.

„U ovome, ukoliko se usvoje ovaj dokument i princip, ja vidim samo diskriminaciju i to će biti nova aktivnost za novu tužbu“, kaže Sejdić i napominje da će on opet podnijeti tužbu.

Političke partije u BiH obavezale su se da će do kraja augusta reformirati Ustav i poboljšati položaj građana koji u BiH ne predstavljaju konstitutivne narode. 

Izvor: Al Jazeera


Reklama