RS priprema stavove o državnoj imovini

Nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim Zakon o raspolaganju državnom imovinom koji je usvojila Republika Srpska (RS), navodeći da tu materiju treba regulirati država, političari čekaju pisanu odluku Suda kako bi nastavili s djelovanjem.
Vlasti u RS-u ostaju pri tome da državna imovina pripada entitetima.
“Sve što politički lideri dogovore u vezi s državnom imovinom za nas je prihvatljivo”, izjavio je premijer RS-a Aleksandar Džombić.
Za sada se još ne može reći da li će i kakve posljedice imati odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
“Imaćemo stavove veoma jasne, precizne analize. Kad budemo imali odluku, imaćemo analize kakve će ona efekte imati na sve zakone i šta onda treba da preduzmemo”, kaže Džombić.
Da će posljedica biti smatra Mujo Hadžiomerović, šef Kluba bošnjačkih delegata u Vijeću naroda RS-a.
Od početka protiv
Od početka su bili protiv usvajanja tog zakona.
Odluka Ustavnog suda, kaže, utjecat će i na ostale sporne zakone RS-a u vezi s imovinom, poput Zakona o katastru, koji je, također, bio pred sudijama Ustavnog suda, ali nije stavljen van snage.
Član Komisije za državnu imovinu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i jedan od autora spornog zakona Nikola Kovačević pojašnjava da je RS taj zakon usvojila jer želi riješiti pitanje državne imovine na svojoj teritoriji.
Kaže da Zakonom nije bila obuhvaćena imovina na području Federacije Bosne i Hercegovine ni van granica Bosne i Hercegovine.
Niko nije osporavao ni pravo državnih institucija da neke objekte koriste za svoje potrebe, kaže Kovačević.
“Po Dejtonskom sporazumu imovina koja se nalazi na teritoriji entiteta je vlasništvo entiteta. Zato i postoji međuentitetska linija da bi se razgraničilo, da bi se znalo šta je čija imovina”, kaže on.
Državna i Dodikova Palata
Riječ je o možda najvažnijoj odluci Ustavnog suda, ocijenio je Sulejman Tihić, koji je, u svojstvu zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda državnog Parlamenta, podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona.
Da bi ubrzao proces, Ured visokog predstavnika (OHR) je uradio popis državne imovine prije tri godine. Od skoro 1.000 objekata u BiH, više od 500 se nalazi u Federaciji, više od 400 u RS-u, a 23 u distriktu Brčko.
Prema podacima koje je prikupio OHR, osim zgrade Narodne skupštine RS-a, među 41 objektom na spisku državne imovine u Banjoj Luci su i zgrade Osnovnog i Okružnog suda, Doma sindikata, ali i sjedište predsjednika RS-a Milorada Dodika – Palata Republike, javila je novinarka Al Jazeere iz Banje Luke Ljiljana Smiljanić.
Zakon o statusu državne imovine još prošle godine suspendirao je visoki predstavnik Valentin Inzko.
Razlog je bio isti – raspodjela državne i vojne imovine je u nadležnosti države.
Izvor: Al Jazeeera