Spor oko izbora članova Predsjedništva BiH

Lideri sedam najjačih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini dogovorili su petak način kako će se provoditi mehanizam koordinacije za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji (EU), dok još ostaje otvoreno pitanje konačnog rješenja za odluku Suda u Strasbourgu u predmetu “Sejdić-Finci”.

Način rješavanja pitanja mehanizma koordinacije potpisalo je u petak svih sedam lidera stranaka, a koji su ranije bili i na sastanku u Briselu, gdje je dogovorena Mapa puta.

Ustavni sud o državnoj imovini u RS-u

Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je odluku kojom se van snage stavlja Zakon o statusu državne imovine u bh. entitetu Republika Srpska.

Sud je ovu odluku donio na zahtjev sadašnjeg zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Sulejmana Tihića, koji je od Suda tražio ocjenu ustavnosti.
 
Narodna skupština RS-a usvojila je 14. septembra 2010. Zakon o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske, a kojim je definirano da ta imovina bude uknjižena na taj bh. entitet. 

Stranke potpisnice su dogovorile da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, vlade Republike Srpske (RS) i Federacije Bosne i Hercegovine s kantonima i Vlada Brčko distrikta trebaju odmah pristupiti prikupljanju odgovora na pitanja za listu EU-a i to za Poglavlje 5, koje se odnosi na javne nabavke i Poglavlje 27, koje se tiče zaštite okoline.

Dva prijedloga za jedan slučaj

Radna verzija odgovora treba biti pripremljena do 15. septembra, kako bi kompletan proces bio okončan do kraja oktobra, u skladu s dogovorom iz Brisela.

“Sedmorka” očekuje od  Vijeća ministara, vlada entiteta s kantonima i Vlade Brčko distrikta da do 31. avgusta dogovore i predlože mehanizam koordinacije različitih nivoa vlasti u skladu s Mapom puta dogovorenom u Briselu, 27. juna.

Kada je u pitanju odluka “Sejdić-Finci”, sada su dva prijedloga na stolu, onaj iz RS-a o načinu izbora člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine na izborima, a drugi prijedlog su dogovorile četiri stranke koje čine većinu u Federaciji o indirektnom izboru, dok se Stranka demokratske akcije protivi takvom asimetričnom rješenju.

Prijedlozi su različiti, kompromisno rješenje bi bilo da se prihvati različit način izbora članova Predsjedništva, ali to pitanje ostaje otvoreno, rekao je domaćih sastanka u Banjoj Luci, lider Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić.

Sastanku u prostorijama SDS-a, osim Bosića, prisustvovali su predsjednici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija, Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Bosne i Hercegovine Dragan Čović, SDA Sulejman Tihić, HDZ-a 1990 Božo Ljubić i Saveza za bolju budućnost (SBB) Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić.

Ustav pun asimetrija

Nakon sastanka, predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je da je njegova stranka protiv asimetričnih rješenja, odnosno da u Federaciji BiH bude jedan način izbora članova Predsjedništva BiH, a u RS-u drugi, jer smatra da se u BiH mora na isti način da biraju članovi Predsjedništva BiH da bi imali isti legitimitet i podršku.

„SDA je protiv toga da se u RS-u direktno bira član Predsjedništva BiH, a dvojica iz FBiH indirektno, jer se SDA zalaže da bude jedan način izbora u cijeloj BiH“, pojasnio je Tihić i naveo da su se stoga i pojavile razlike kod dogovora o odluci „Sejdić-Finci“. 

„Naš glavni zadatak je da omogućimo svim građanima, i onima koji nisu iz konstitutivnih naroda, dostupnost svih funkcija, što traži i presuda Suda u Strazburu. U Ustavu BiH imamo puno asimetrija i nismo za to da se uvode nekakve nove, jer bi to bio još jedan korak ka daljoj podjeli BiH“, kazao je lider SDA.

Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija izjavio je da je namjera „šestorke“, ali ne i Tihića, bila da pokušaju riješiti određene stvari, u mjeri u kojoj je to moguće napraviti.
„Danas se, međutim, pokazalo da sedmi putnik nije uopće zainteresiran za rješenje, već za status quo i da se bavimo jedni drugima, umjesto realnim problemima“.

Govoreći o modelu koji su četiri stranke iz FBiH usaglasile kada je u pitanju rješenje za odluku „Sejdić-Finci“, a koji SDA ne podržava, Lagumdžija je rekao da je rješenje za Dom naroda parlamenta BiH predstavlja ono rješenje za koje se Tihić sve vrijeme i zalagao i to do unazad mjesec dana.

Lider SNSD-a Milorad Dodik ocijenio je da je današnji sastanak političkih lidera bio efikasan i da je to “rezultat okupljanja oko evropskih pitanja”. Dodik je istakao da u načinu uspostavljanja mehanizma koordinacije u BiH nema nikakvih razlika. Naglasio da je Republika Srpska od početka bila spremna da provede odluku “Sejdić-Finci” onako kako se tražilo. 

“Ovom odlukom traži se eliminacija diskriminacije i ne zalazi u pitanje izbora članova Predsjedništva BiH. Pozdravljam ogroman napor koji su uložili partneri iz Federacije BiH i došli do modela koji je za nas dobar, jer je ojačana pozicija i autentičnost srpskog nacionalnog izbora u tom entitetu”, rekao je Dodik i najavio da će biti podržan svaki dogovor koji bude postignut u Federaciji BiH. 

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama