Politički pregovori o izborima u Srebrenici

Nakon što su za 7. oktobar raspisani lokalni izbori u Bosni i Hercegovini bez posebnih pravila za Srebrenicu, nastavljaju se politički pregovori o tome kako osigurati da i građani koji više ne žive tamo biraju lokalnu vlast u Srebrenici.

Ni bošnjačke stranke nemaju jedinstven stav. Dok jedni pozivaju na bojkot izbora i usvajanjem državnog budžeta uvjetuju izmjene Izbornog zakona, drugi pozivaju sve građane da se registriraju u Srebrenici.

Za to vrijeme odvija se težak život Srebreničana – bez obzira na to gdje danas žive. Izvještava Al Jazeerina novinarka Nadina Maličbegović.

Srebreničanka Sabra Kulenović protjerana je iz rodnog grada 1995. godine i sada živi u Sarajevu.

“Ja nemam nikakva primanja i nisam dobila nikakvu pomoć. Ali Sarajevo je veliki grad. Mogu da odem nekome da očistim, ima posla na građevini, pa ko hoće da radi, može da zaradi, da preživi, ali da nije u strahu.”

Njen stan u Srebrenici sada je prazan, pa ipak sa suprugom i dvoje odrasle djece u iznajmljenoj kući živi u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Upitan povratak

Kadira Grabeljić, koja je u Srebrenici izgubila muža i dva sina, ne prihvata da neko ko negira genocid bude načelnik srebreničke opštine.

Govoriti o povratku 17 godina nakon genocida za nju nema smisla.

Promjena prebivališta radi glasanja u Srebrenici, na šta pozivaju neki bošnjački političari, drugi je problem.

“Meni je samo zbog doktora. Jer ovdje, ako se razbolim, ja sam sad-pa-sad tamo. A tamo moram naći nekoga da me odveze”, kaže Kadira.

U Srebrenici su mogli glasati 2008. godine svi koji su do rata imali prebivalište u toj opštini.

Usvojene izmjene Izbornog zakona važile su samo za te izbore, ali danas više ne.

Poznato je to od prošlih izbora, ali za rješavanje problema čekala se nova izborna godina.

Izvor: Al Jazeera


Reklama