Predstavljen Izvještaj o islamofobiji u BiH

U Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u ponedjeljak je održana konferencija za novinare na kojoj je predstavljen Drugi izvještaj o islamofobiji na području Islamske zajednice u BiH.
Izvještaj su predstavili rukovodilac Službe za odnose s javnošću Rijaseta Ekrem Tucaković i imam Istiklal džamije u Sarajevu Abdulgafar Velić.
“Danas je 7. maj, koji se u kalendaru Islamske zajednice u BiH obilježava kao Dan džamija, sjećanje na 7. maj 1993. godine kada je u Banjoj Luci u uvjetima mira i izvan zone ratnih dejstava srušena jedna od najljepših džamija u BiH, Ferhadija džamija, koja se nalazila, kao spomenik kulture izrazite arhitektonske ljepote i vrijednosti, pod zaštitom UNESCO-a. Na Dan džamija mi se prisjećamo i više stotina ostalih porušenih džamija i želimo ukazati na svu opasnost i količinu destruktivnosti koju islamofobija može podstaknuti i koju mržnja prema drugome može proizvesti”, kazao je rukovodilac Službe za odnose s javnošću Rijaseta Ekrem Tucaković.
Analiza u šest područja
Drugi izvještaj o islamofobiji, diskriminaciji i netoleranciji na području Islamske zajednice u BiH registrirao je različite oblike netolerancije i diskriminacije prema muslimanima, istakao je Tucaković.
Objasnio je da se Izvještaj odnosi na period januar – decembar 2011. godine, te da se sastoji od šest područja koja su bila u fokusu praćenja i analize: državni i politički sektor, lična i kolektivna dimenzija slobode vjere u medijima, sektor zapošljavanja, sektor obrazovanja, diskriminacija i netolerancija u umjetničkim djelima, zločin iz mržnje ili napadi na muslimane, službenike i imovinu Islamske zajednice.
U BiH je prisutna islamofobija, diskriminacija i netolerancija prema muslimanima, islamskim vrijednostima i institucijama. Islamofobija se u društvu pokazuje na način širenja predrasuda, netrpeljivosti i straha, vrijeđanja i izrugivanja vjerskim obredima i osjećanjima, fizičkim napadima na džamije i mezarja, pokušajima diskriminacije u obrazovanju, diskriminacije u zapošljavanju, stavljanje u neprimjeren kontekst islamske terminologije, simbola i imamske profesije, naglasio je Tucaković.
Prema njegovim riječima, ovaj Izvještaj prepoznaje političku retoriku i medije kao najznačajnije i najutjecajnije faktore islamofobije i netolerancije.
Zapaljive i neodgovorne izjave političkih predstavnika predstavljaju jasne primjere diskriminacije i netolerancije na temelju vjere, podstiču predrasude, kreiraju ambijent netolerancije i mogu biti izvor motivacije ekstremnim grupama i pojedincima u njihovim nasilnim postupcima.
Kritiziran MUP RS-a
U 2011. izdvojila se jedna politička struktura u entitetu Republika Srpska, SNSD i njeni predstavnici na različitim državnim i političkim nivoima, posebno njen predsjednik Milorad Dodik, kao centar iz kojeg je prema muslimanima poslano više netolerantnih i diskriminirajućih poruka.
Izvještaj Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a kojim se proglašavaju “vehabijama” i sigurnosnim prijetnjama povratnici muslimani, pokazao je da unutar zvaničnih entitetskih struktura postoji islamofobičan pristup, kazao je Tucaković.
Predrasude i diskriminacija u sektoru traženja posla i zapošljavanja ostavljaju teške posljedice po ljudsku ličnost i dostojanstvo. Posebno su ovim pogođene muslimanke koje nose mahramu. One su suočene sa diskriminacijom prilikom zapošljavanja ili tokom obavljanja posla u javnom i privatnom sektoru, istakao je rukovodilac Službe za odnose s javnošću Rijaseta.
Kazao je da je “vjeronauka u javnim ustanovama i dalje predmet oštrih rasprava, pri čemu se koristi neprimjeren i uvredljiv jezik i upućuju zahtjevi za izgon vjeronauke iz javnih škola”.
Zločin iz mržnje je nedopustivo česta pojava, a naročito je ovom vrstom zločina pogođena povratnička, obično je to i manjinska populacija, kazao je Tucaković dodavši da su napadi na pojedine džamije registrirani više puta.
Posebno izražen vid ispoljavanja netolerancije, nekad i mržnje, u BiH jeste omalovažavanje i vrijeđanje najviših vjerskih autoriteta i zvaničnih organa Islamske zajednice. Naročita meta takvih postupaka u 2011. bio je reisu-l-ulema Islamske zajednice Mustafa ef. Cerić, kazao je Tucaković.
Muslimane i Islamsku zajednicu posebno zabrinjava praksa da se pitanjima njihove vjere i njene interpretacije ili određivanja “dobrih” i “loših”, “poželjnih” i “nepoželjnih” muslimana bave političari, mediji pa i predstavnici drugih vjerskih zajednica, koji nisu pozvani da daju takva mišljenja, jer nemaju kredibilitet i stručnu kompetenciju za takva pitanja. Miješanje u unutrašnja, vjerska pitanja muslimana i Islamske zajednice nije prihvatljivo, naglasio je on.
Ovaj Izvještaj sadrži više preporuka radi prevencije islamofobije i netolerancije. Između ostalog, preporučuje se nadležnim organima da ulože potrebne napore da se eliminiraju uzroci diskriminacije i netolerancije, da se osigura potpuna primjena standarda o slobodi vjere, slobodi izražavanja, kolektivna dimenzija slobode vjere, pravo na vjersko obrazovanje, pravo na rad i zapošljavanje, te izbjeglo donošenje zakona koji će biti diskriminirajući prema muslimanima.
Napadi svake sedmice
U ovom Izvještaju navode se izjave rukovodećih ljudi manjeg bh. entiteta (Milorada Dodika, Emila Vlajkija, Nebojše Radmanovića, Nikole Špirića, Rajka Vasića itd.) u kojima je očigledno etiketiranje islama kao najveće opasnosti. Izvještaj nam daje i pregled događaja, pa vidimo da ove izjave istovremeno prate napadi na džamije, imame, starije povratnike u džamijskim haremima, napadi na mezaristane. Prema Izvještaju vidimo da gotovo nije bilo nijedne sedmice u prethodnoj godini a da nije bilo skrnavljenja džamija ili napada na imame u RS-u. Svi ti napadi dešavaju se istovremeno s izjavama političkih predstavnika iz RS-a, kazao je Velić.
Rekao je da “teroristički napad u Norveškoj, 22. jula 2011. i priznanje Andersa Breivika o mržnji prema muslimanima, te kako su mu uzor bili srpski političari i vojni komandanti kojima se, zbog zločina nad Bošnjacima, sudi u Haškom sudu, ukazuje na prelijevanje islamofobije i širokog motivacijskog dometa ekstremnih izjava”. Treba istaći da Breivik u svom manifestu, osim činjenice da je inspiriran srpskim političarima, razrađuje plan deportacije muslimana iz Evrope. Bosna i Hercegovina, prema tom manifestu, trebala bi biti sabirni centar za deportaciju muslimana iz Evrope na istok, kazao je Velić.
Izvještaj o islamofobiji za 2011. godinu (PDF)
Izvor: Agencije