Bespomoćne žrtve kasetnih bombi u Srbiji

Srbija je jedina zemlja u regiji koja nije potpisala Konvenciju o zabrani korištenja, transfera i skladištenja kasetne municije, koju je do kraja 2011. godine potpisalo 111 država.
Prije 13 godina na Niš je, tokom napada NATO-a na Srbiju, koji su uslijedili nakon neuspjelih pregovora o rješavanju krize na Kosovu 1999. godine, izbačeno 36 kontejnera s nekoliko hiljada kasetnih bombi.
Godišnjica tragedije
Žrtve kasetnih bombi u Srbiji nemaju pravo na međunarodnu pomoć, jer njihova država nije potpisnik Konvencije, izvještava iz Niša Zoran Kosanović.
Samo u jednom danu, 7. maja, od kasetnih bombi u centru grada, pored zgrade Univerziteta, poginulo je 15 ljudi.
Zajedno s drugim napadom, nekoliko dana kasnije u gradu, ranjeno je više od 50 ljudi.
Tragovi bombardiranja kasetnom municijom vidljivi su i nakon 13 godina na fasadama zgrada u centru Niša.
Nepotpisana Konvencija
Žrtve ranjavanja kasetnim bombama 13 godina poslije s mukom se sjećaju tih dana.
Oni se i danas pitaju zašto Srbija, kao žrtva kasetnih bombi, nije potpisala Konvenciju o zabrani korištenja te municije.
“U 33. godini izgubiti ruke, izgubiti mogućnost da pomilujem svoju decu, da izađem u park i da ih držim za ruku… Teško… jako teško”, kaže za Al Jazeeru Slađan Vučković, žrtva kasetne municije.
Ipak, Vučković se ne predaje, angažiran je kao BAN advokat i građanima objašnjava važnost potpisivanja Konvencije o zabrani kasetnih bombi.
‘Najteži dan’
Gradonačelnik Niša tokom bombardiranja 1999. godine Zoran Živković kaže da mu je najteži dan na mjestu prvog čovjeka grada bio kada je obišao ulice u kojima su od kasetnih bombi stradali civili.
“Voleo bih da nisam video te scene i preživeo to što sam preživeo. Nažalost, to ne može da se obriše i svako ko je to video ili može da zamisli kako to izgleda kada se upotrebi kasetna bomba, apsolutno nema dileme da li to treba zabraniti ili ne”, rekao je Živković.
Kasetne bombe, za razliku od običnih, ubijaju još dugo nakon što su bačene.
Osim što bi se Srbija, kao žrtva kasetnih bombi, svrstala u red država koje zabranjuju takvu municiju, žrtve kasetnih bombi dobile bi međunarodnu pomoć.
Izvor: Al Jazeera