U krevetu s medvjedom

U većini zemalja medvedi su zaštićena i ugrožena vrsta, a njihova prirodna staništa uglavnom su pod nadzorom države.

No, u Bosni i Hercegovini, procjenjuje se da je čak 10 ovih životinja zarobljeno po privatnim posjedima.

Najpoznatiji je slučaj dva medvjeda u Gornjem Vakufu. O njihovoj sudbini odlučivao je čak i sud.

Naime, prema veterinarskim propisima, divlje životinje koje nisu adekvatno smještene oduzimaju se vlasniku i eutanaziraju.

Vlasnik posjeda u Gornjem Vakufu sudski je ishodio zabranu eutanazije svoja dva medvjeda – međutim i dalje se ne zna kako da se adekvatno zbrinu životinje. 

Majka poginula od mine

„Jedan je Gvido, drugi Laka. Emin ih je uzeo sebi prije pet godina“, javlja reporterka Al Jazeere iz Gornjeg Vakufa Nadina Maličbegović.

Majka medvjedica je stala na minu i poginula, a mladunčad su ostala potpuno sama. Sada su na privatnom imanju u središnjoj Bosni. Narasli su, pa im je Emin Ljutić ustupio kuću, a sam preselio u kontejner.

“Pet i po godina sam ja s njima. Treba pet i po godina hraniti. Još dvije godine pa su mogli u školu krenuti. Dijete… Računaj. Laka je sa mnom osam mjeseci u krevetu spav'o. Stavim mu pempas, zaspi, u pola noći mu flašicu naspem, on popije flašicu, opet zaspi”, priča Emin.

To objašnjava, kaže, nesebičnu ljubav prema ovim divljim životinjama.

“Bazen za kupanje imaju. Sve ima. Ribu koju hoće da pojede. Bira danas koju će ribu. Jabuku, krušku, voće, sve živo”, otkriva Emin.

I dok ribu koju mu je Emin upravo ulovio Laka nespretno pokušava uhvatiti, Gvido se hrani medom.

Neobičnu porodičnu idilu narušio je nalaz Veterinarske inspekcije, po kojem medvjede treba usmrtiti jer su opasni. Sud je taj nalaz poništio, ali problem nije riješen, jer zakon zabranjuje držanje životinja u zatočeništvu.

U Federalnom Ministarstvu okoliša podsjećaju da je svugdje u okruženju mrki medvjed potencijalno ugrožena vrsta i da zato ne bi smio biti izvezen iz zemlje.

“Naravno da postoje prihvatilišta, zoološki vrtovi koji bi rado vidjeli dva mrka medvjeda u svom vlasništvu. Međutim, ako bi se ponašali u skladu s Citeks konvencijom, ne bi mogli izvesti medvjeda u neko prihvatilište”, kaže Tomislav Lukić iz Ministarstva okoliša i turizma.

Ne smije ih se eutanazirati, smatra Lukić, pozivajući se na konvencije o ugroženim vrstama.

‘Veterinari nek čitaju zakon’

“Ako se veterinari bave životinjama, zaista bi trebali pročitati zakon o zaštiti prirode i znati da smo potpisnik Bernske i Cites konencije”, kaže Lukić.

Društva za zaštitu životinja procjenjuju da u Bosni i Hercegovini u privatnom vlasništvu postoji desetak medvjeda. U vrijeme kada su zatočeni, zakon koji štiti životinje nije postojao.

“Kada bi bili vraćeni u prirodu, oni bi uvijek prilazili naseljenom mjestu, očekujući da od čovjeka dobiju hranu”, objašnjava Bogdana Mijić iz Društva za zaštitu životinja Noa.

Bez angažmana države, problem zatočenih divljih životinja ne može biti riješen. Zna to i  Emin, pa na njegovom imanju, pored dva medvjeda, riba, patki, nutrija i 57 pasa, ima mjesta i za jednog vuka.

Izvor: Al Jazeera


Reklama