Srbiju blokirali ljutiti poljoprivrednici

Poljoprivrednici u Srbiji od srijede ujutro blokiraju putne pravce na ukupno 107 punktova.
Poljoprivrednici, nezadovljni uredbom Vlade o novom načinu subvencioniranja, blokirali su 27 punktova u centralnoj Srbiji i 80 u Vojvodini.
Kažu da će ovoga puta ostati na blokadi sve dok Ministarstvo ne ispuni njihove zahtjeve.
Kroz blokade propuštaju se samo hitni slučajevi.
Nezadovoljni su novim načinom raspodjele subvencija po prinosu, umjesto po hektaru.
Vlada tvrdi da je novi način subvencioniranja bolji, jer su prethodnim, po hektaru, poljoprivrednici nenamjenski trošili dobijeni novac, a zemlja ostajala neobrađena.
Nezadovoljni i građani
Poljoprivrednici se, s druge strane, pitaju zašto Vlada nije uvela kontrolu.
Blokada puta je djelimična: traje tri sata, a zatim se saobraćaj propušta na 30 minuta.
Nervozni su i poljoprivrednici, za čije zahtjeve Vlada nema razumijevanja, ali su nezadovoljni i građani, koji su prinuđeni da sate provode u kolima i kamionima.
Zahtjeva nema mnogo: traže produženje roka za podjelu dizel bonova do 1. jula, promjenu strategije seoskog razvoja i isplatu 14.000 dinara (oko 120 eura) subvencija po hektaru, izvještava Al Jazeerin novinar Vladimir Bobetić.
Vojvođanski domaćini zabrinuti su i zbog stalnog mijenjanja agrarne politike i nedostatka strategije razvoja.
Tvrde da je subvencioniranje po prinosu nepravedno.
‘Jedini način borbe’
Zemlja nije svuda istog kvaliteta i prinos na hektaru zemlje šeste klase daleko je manji od prinosa na hektaru prve klase.
Vitomir Eremić, poljoprivrednik, kaže: “Mi ovde, ovaj deo srednjeg Banata, imamo dosta lošeg ritskog zemljišta. Ljudi ako nemaju subvenciju po hektaru, neće raditi zemlju. Jednostavno će je ostaviti u parlogu, jer potpuno isto ulože tamo gde rađa duplo više.”
U Ministarstvu poljoprivrede kažu, ukoliko bi i prihvatili zahtjeve poljoprivrednika, to bi značilo poništavanje svih agrarnih uredbi donijetih 2012. godine.
Goran Simitić, poljoprivrednik iz Čuruga, objašnjava: “Vidite koliko imaju razumevanja kada smo mi već u roku od godinu dana treći put na putevima. Verujte nam, ovo nije prijatno što radimo i znamo da nije ni ovom narodu kojeg blokiramo. Ali, ovo nam je jedini način koji nam je ostao da se borimo za naša prava.”
Ratari su protest prije mjesec dana prekinuli, pružajući šansu vlasti za pregovore, ali i iz razloga što su dovršavali proljetne radove na njivama.
Sada, kažu, mogu istrajati u zahtjevima i s traktorima na cesti.
Izvor: Al Jazeera