Lejlin bijeg pred nišan ubice

Jedna od 77 žrtava Andersa Breivika je 17-godišnja Lejla Selaci, porijeklom sa Kosova, ali rođena u Norveškoj.
Reporter Al Jazeere Avni Ahmetaj posjetio je porodicu Selaci u Vučitrnu.
Rođaci Lejle Selaci prate svaku rečenicu na suđenju čovjeku osumnjičenom da je zauvijek odvojio njihovu rođaku od porodice i prijatelja.
Lejla je imala samo 17 godina kada je Breivik – koji je priznao ubistvo 77 ljudi – uradio ono što je dugo planirao.
Rodbina na Kosovu sedam dana nije imala nikakvih informacija o Lejli, jer je u tom periodu smatrana nestalom osobom.
‘Norveška pravda’
“Prošlo ljeto bilo je najduže za mene. Sedmica kada je Lejla smatrana nestalom bila je veoma duga sedmica u mom životu, a sada, tokom suđenja, osjećam se još gore”, kaže Shpresa Selaci.
“Svaka porodica žali za svojom izgubljenom djecom, ali ja ne shvatam zašto oni odugovlače s ovim suđenjem? Treba mu što brže presuditi, svi znaju kakvu kaznu on zaslužuje”, dodaje Dafina Selaci.
Uspomene na sukobe na Kosovu su još sviježe u ovoj porodici iz Vučitrna.
Lejlin stric Çajup Selaci kaže da je njegov brat napustio Kosovo da pruži sigurnost svojoj porodici, ali ne krije da je frustriran “norveškom pravdom”.
“Prošlo je osam mjeseci, skoro godinu dana, a oni još uvek ne mogu pretpostaviti kakvu mu kaznu treba izreći. On je sam zaslužio kaznu, kaznu je dozvao sam, nema potrebe da se sudi čovjeku koji ubije 77 ljudi, jer on je sam sebi presudio. Podrazumijeva se da bi najmanja kazna za njega bila smrtna kazna”, govori Çajup Selaci.
‘Bolji život’
Donika Selaci pažljivo čuva uspomene na svoju rođaku, s kojom je bila vršnjakinja.
“Ona mi je darovala ovu haljinu, koju još nisam obukla. Bile smo vršnjakinje – samo tri mjeseca je između naših rođendana. Bile smo jako vezane jedna za drugu, ne bi prošao nijedan dan da nisam pričala s Lejlom”, govori Donika Selaci.
Lejlina porodica napustila je svoj dom u Vučitrnu u potrazi za boljim životom u Norveškoj.
Njeni rođaci sa Kosova kažu da su dobro postupili kada su napustili Kosovo početkom turbulentnih devedesetih godina prošlog vijeka.
Ali, ipak, slomljenih srca kažu: “Da nisu otišli u Norvešku tražeći bolji život, njihova Lejla još bi bila živa.”
Izvor: Al Jazeera