Izborni rat na društvenim mrežama Srbije

Prvi put od kada se održavaju višestranački izbori u Srbiji – jedno od glavnih mjesta u izbornoj kampanji je internet. Skoro sve stranke koriste društvene mreže kako bi se približile svojim glasačima, izvještava dopisnik Al Jazeere iz Beograda Marko Subotić.

Dok pojedini političari putem Twittera komuniciraju sa svojim simpatizerima, drugi su na Facebooku organizirali takmičenje gdje je glavna nagrada bila ručak sa potencijanim gradonačelnikom Beograda.

Od lajka do glasa

Kako se izbori približavaju, tako su političari sve užurbaniji. Na internetu se vodi pravi mali rat. Svaki lajk ili posjeta internet stranici znači i potencijalni glas.

Mario Maletić iz  Srpske napredne stranke objašnjava:

„SNS je prva stranka koje je krenula sa online sigurnim glasom. Naši aktivisti u online svetu od ljudi i lajkera uzimaju siguran glas i ostaju sa njima u kontaktu. Mi im šaljemo newsletter u kojima ih upoznajemo šta se radi u SNS. Stalno su informisani i onda na dan izbora te ljude kontaktiramo i zovemo da izađu na biračka mesta“.

Kampanju na internetu stranke su povjerile svom najmlađem kadru. Oni su ti koji su zaduženi da koriste aplikacije, šire stranački materijal na internetu i pozivaju građane na interaktivnu komunikaciju sa političarima.

Nevenka Grozdanović iz Demokratske stranke kaže:
„Nismo tu samo da bi plasirali naše poruke, nego da bi komunicirali sa građanima, jer internet pruža tu mogućnost interakcije. Pre svega smo tu zbog toga a ne samo zbog plasiranja naših pol poruka kao što rade neke druge stranke koje su tek od pre par meseci postale vrlo aktivne“.

Dva najveća rivala na predstojećim izborima su možda i najaktivniji na internetu. Srpska napredna stranka organizirala je akciju lajkujte Aleksandra Vučića i osvojite ručak sa potencijalnim gradonačelnikom Beograda, gdje se takmičilo 20.000 ljudi.

Demokratska stranka, s druge strane, promovira direktan kontakt svojih istaknutih članova sa korisnicima društvenih mreža.

Ipak, čini se da su simpatizeri stranaka na internetu aktivniji kada je u pitanju antikampanja. Česte posjete predsjedničkog kandidata Borisa Tadića poljoprivrednim gazdinstvima, njegovi protivnici su iskoristili kako bi napravili video igricu sa nazivom pomozimo Tadiću da pomuze kravu, izvještava Subotić.

Osnovna greška

Istok Pavlović,  internet konsultant, govori:

„Internet generacija je polako počela da zauzima mesto u izbornim štabovima i u strankama i samim tim stranke su morale da obrate pažnju na internet. Osnovna greška koju stranke naprave je kampanjsko ponašanje koje ne trpi internet“.

Za razliku od ostalih medija, stranke će internet moći da koriste i u vrijeme izborne tišine koja u Srbiji traje tri dana jer nijedan zakon ne regulira propagiranje političkih stranaka u virtualnom svijetu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama