Sud BiH: Milionska odšteta Republici Srpskoj

Sud Bosne i Hercegovine donio je nepravosnažnu presudu prema kojoj bi Uprava za indirektno oporezivanje trebala isplatiti odštetu entitetu Republika Srpska (RS).
Riječ je o tužbi iz 2008. godine zbog nepravilne raspodjele sredstava od indirektnih poreza. Iznos je četiri miliona eura, ali je sa zateznim kamatama i troškovima sudskog procesa premašio sedam miliona eura.
No, to nije i jedina tužba, ističe novinarka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić. Pravobranilaštvo RS-a podiglo je još dvije tužbe protiv Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Razlog je isti – nepravilna raspodjela sredstava od indirektnih poreza sa jedinstvenog računa za period od 2009. do 2011. godine, a ukupno traže više od 29 miliona eura odštete.
„Još uvijek nije održana ni jedna rasprava po ovim tužbama, tako da su one još na sudu. Nismo prema tim tužbama imali još nijednu raspravu“, izjavila je Marija Pajdić, glasnogovornica Pravobranilaštva RS.
Vlasti RS-a tužile su i drugi bh. entitet, Federaciju BiH, zbog dugovanja po istom osnovu.
„Dug Federacije BiH premašio je 18 miliona evra. Iz Ministarstva finansija RS poručuju da bi sa zateznim kamatama mogao da bude veći i od 20 miliona. Podnijeli su tužbu protiv Federacije BiH, ali, ipak, kažu da su spremni za pregovore“, navodi Smiljanić.
Mjesec za isplatu
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija smatra da bi najbolje rješenje bilo poravnanje, odnosno dogovor.
Kaže i da je na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje dogovoreno da se pronađe novi način raspodjele prihoda.
Trenutno je to u nadležnosti Upravnog odbora, koji određuje koeficijente isplate entitetima i Distriktu Brčko.
„Mislimo da postoji dovoljan stepen odgovornosti kako bi sami donosili odluke, svjesni da neke odluke ne idu u prilog jednoj ili drugoj strani. Nažalost, morali smo da dođemo u situaciju da idemo na sud i sada će do izvršenja ove presude kamate vjerovatno dostići osnovni iznos duga“, kaže Tegeltija.
U Upravi za indirektno oporezivanje ne žele komentirati presudu. Ipak, poručuju da će ispoštovati odluku Suda BiH.
Prema toj presudi imaju 30 dana da isplate više od sedam miliona eura, ali isto toliko i da ulože žalbu Apelacionom vijeću.
Izvor: Al Jazeera