Srbija: Ljekari štrajkuju zbog manjih plata

Članovi Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije stupili su u utorak ujutro u štrajk u svim zdravstvenim ustanovama u kojima imaju članstvo uz poštovanje minimuma procesa rada.

Štrajkuju članovi tog sindikata u 21 zdravstvenoj ustanovi u Beogradu, Nišu, Kraljevu, Valjevu i Leskovcu, a obustava rada trajat će sve dok ih predstavnici Ministarstva zdravlja ne pozovu na razgovore.

Ljekari i farmaceuti su nezadovoljni Uredbom o korektivnom koeficijentu, čijom će se primjenom od 1. jula plate svih zaposlenih u zdravstvu umanjiti za 10 posto.

Ljekari odlaze

Predsjednik sindikata, dr. Dragan Cvetić, kazao je za Al Jazeeru da je najveći broj članova sindikata, njih skoro 10.000, stupio u štrajk.

„Snižavanje plata u zdravstvu na 90 posto u vreme kada lekari odlaze… nikako se ne radi o stimulativnoj meri“, kazao je on.

Cvetić je kazao da zdravstveni sistem u Srbiji „počiva na entuzijazmu zaposlenih pre svega lekara, sestara i svih drugih, a ne zato što je sistem dobro postavljen i Ministarstvo vuče dobre poteze“.

„Ako se ovako nastavi… teško da ćemo moći da budemo atraktivna destinacija za lekare iz afričkih i azijskih zemalja“, rekao je on.

“Prosečna plata lekara u Srbiji je oko 600 evra, dok medicinske sestre primaju najviše 300 evra. Ukoliko Ministarstvo zdravlja ne odustane od Uredbe o koeficijentima zarade, lekari najavljuju i ulične proteste”, izvijestio je iz Beograda reporter Al Jazeere Marko Subotić.

Stav Ministarstva

U Ministarstvu zdravlja Srbije navode da cilj štrajka ljekara nije da doprinese poboljšanju položaja zaposlenih u zdravstvu, već da sindikat širenjem informacija o smanjivanju plata koristi predizbornu kampanju za zastrašivanje zaposlenih.

“Smatramo da ne postoji razlog za uznemirenost među zdravstvenim radnicima, imajući u vidu da, ukoliko budu postizali rezultate rada na nivou proseka svoje zdravstvene ustanove, ova Uredba neće uticati na njihova primanja. Naime, ovom Uredbom uvodi se radni učinak kao element za obračun plate svih zaposlenih u zdravstvenom sistemu, kako bi se uspostavio sistem nagrađivanja prema rezultatima rada”, navodi se u saopćenju Ministarstva.

Izvor: Al Jazeera


Reklama