Komemoracija u Bleiburgu bez podrške Sabora

Predsjedništvo Hrvatskog sabora odlučilo je većinom glasova da Sabor više neće biti pokrovitelj komemoracije na Blajburškom polju, koja se održava 15. maja.
Ipak, u ove svrhe uplatit će blizu 67.000 eura predviđenih budžetom, jer su pripreme već u toku.
Kako je iz Zagreba izvijestila reporterka Al Jazeere Ivana Brkić, na sjednici su istaknuta mišljenja da se prekida pokroviteljstvo, pored ostalog, zbog razlika sa duhom Ustava Republike Hrvatske i njegovih tradicija, ali se ističe da treba obilježiti stradanja nevinih žrtava.
U zaključku stoji kako Predsjedništvo smatra da je uz Dan sjećanja na žrtve Vukovara potrebno odati počast svim žrtvama palim za hrvatsku nezavisnost i slobodu, te da se 23. avgust kao Evropski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritativnih režima ubuduće aktivnije obilježava i u Hrvatskoj.
Predsjedništvo ističe kako se historičari u Evropi i Hrvatskoj slažu kako nisu moguća objektivna tumačenja činjenica, te da o historiji ne odlučuju političke stranke i parlamenti, zbog čega se ne bi trebala nametati mišljenja o zbivanjima u Bleiburgu.
Prema tome, u zaključku se navodi da Hrvatski sabor ne bi trebao biti pokrovitelj samo obilježavanja 15. svibnja na Blajburškom polju, već svih žrtava koje su pale za slobodu Hrvatske.
Protivljenje HDZ-a
Predsjednik Sabora Boris Šprem kazao je novinarima kako Kukuriku koalicija smatra da su se na Bleiburškom polju odvijale “završne i legitimne borbe između Narodnooslobodilačke vojske i tada već gotovo poraženih Pavelićevih snaga” i da je tamo bilo stradanja vojnika s obje strane, ali ne i nevinih žrtava, odnosno onih koje su ubijene bez suđenja.
“Nevinih žrtava je bilo na stratištima i grobnicama kroz Križni put. Smatramo da treba obilježavati, dati počast i pun pijetet tim žrtvama na stratištima i grobnicama Križnog puta”, rekao je on.
Predsjednica Hrvatske demokratske zajednice Jadranka Kosor izjavila je da će ova odluka, koju je nazvala licemjernom, „sigurno uvjetovati novu podjelu u hrvatskom društvu“.
Podsjetila je da su na Bleiburškom polju ranije bili predsjednici Socijaldemokratske partije, a Ivica Račan i Zoran Milanović, kao i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, što je, kako je kazala, jasno pokazalo da je i SDP smatrao kako je Bleiburg mjesto gdje se na komemoraciji treba odati počast nevinim žrtvama Križnog puta.
“Naše je pitanje što se promijenilo. Radi se o odluci koja je polovična, koja pokazuje nedostatak hrabrosti, nedostatak vizije, jer sigurno da ako je politika SDP-a do sada bila da tamo treba ići, ona se preko noći promijenila”, kazala je Kosor.
Izvori: Al Jazeera i agencije