Srbija – deponija Evrope i Dalekog istoka

Srbija je postala deponija Evrope i zemalja Dalekog istoka, te nema odgovarajuće propise i rješenja kako tome stati na put, izjavio je direktor Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača Srbije, Goran Papović.
“Ako imate pravilnike koji su stari više od 30 godina, ako nemate standarde, onda je potpuno jasno zašto obuća i odeća ulazi takva kakva jeste, zašto bela tehnika ulazi takva kakva jeste, zašto mi kada nešto kupimo posle dva dana vršimo reklamaciju”, kazao je on.
Papović je srbijanskim medijima kazao da u toj zemlji postoji jak trgovački lobi, koji “treba sankcionisati”.
Dodao je da se laboratorije u Srbiji pozivaju na standard SRB 0035, koji uopće ne definira kvalitet i uglavnom kažu da rade kontrolu uvoza “na osnovu senzornog ocenjivanja”.
U Srbiji postoji jak trgovački lobi, koji ‘treba sankcionisati’.
Pošto nijedna laboratorija u Srbiji ne kontrolira kvalitet, došlo je do toga da su u Srbiju uvezene hiljade starih modela televizora koji ne mogu primiti digitalni signal.
“Ti televizori su došli iz zemalja u kojima su promenjeni standardi, jer je trgovcima i proizvođačima u Evropi bilo jeftinije da to nama prodaju, nego da ih recikliraju. Sada će se pojaviti neko na tržištu Srbije ko će da ponudi takve resivere našim potrošačima”, naveo je Papović.
Direktor Pokreta za zaštitu potrošača u Beogradu, Petar Bogosavljević, rekao je da se i toj organizaciji najviše javljaju potrošači nezadovoljni obućom i da to ukazuje na činjenicu da je kvalitet obuće znatno niži u odnosu na onaj koji je bio ranije i koji je očekivan imajući u vidu nivo cijena.
Izvor: Agencije