Hrvatske dileme o zabrani pušenja

Hrvatska vlada posljednjih dana razmatra mogućnost ukidanja zabrane pušenja u restoranima, uvedene prije tri godine. No, i dalje nema jedinstvenog stava o toj temi.

Moguće izmjene zakona pozdravljaju vlasnici restorana. Oni koji su opstali nakon uvođenja zabrane, vjeruju da bi ih to spasilo pogotovo u zimskim mjesecima.

Nakon duge i hladne zime Aleš Zemljič, poslovođa restorana, proljeće je jedva dočekao da postavi terasu. Otkako je prije tri godine uvedena zabrana pušenja, zimi mu je promet ravan nuli. Dozvoli li se pušenje ponovno, to bi mu kaže, bio spas, izvještava Ivan Čorkalo.

Zabrana i budžet

“Bilo bi dobro, pogotovo jer smo turistička zemlja. Treba ljudima sve ponuditi, a ove restriktivne mjere ne valjaju. Povećao bi se promet, koji zimi padne za 70 posto.”

Da je zimi tako potvrđuje i Tomislav Švagelj, vlasnik restorana. Iako je objekat otvorio kada je zabrana već bila na snazi, također, smatra da bi ponovno uvođenje pušenja bilo dobro.   

“Svaka inicijativa da se nama ugostiteljima poboljša promet je dobrodošla. Zima je katastrofa i sigurno je da bi nas to u to vrijeme izvuklo i donijelo veći promet.”

Potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima uvedena je 2008. godine. No, pod pritiskom ugostitelja, potpuna zabrana ostala je samo u restoranima, a prema procjenama pušenje je dozvoljeno u više od 40 posto kafića.

Državnom budžetu restriktivan zakon nije donio veliku korist. U tri godine sanitarni inspektori obavili su više od 17 hiljada nadzora, a izrečeno je blizu 50 kazni i približno 70 prekršajnih prijava. 

Nakon što je zabrana pušenja uvedena, javnost je bila podijeljena. Danas su na to, čini se, već svi navikli, i pušači i nepušači. Mnogi smatraju da tamo gdje se jede, ne treba pušiti.

Moguć austrijski model

U vezi s pušenjem u restoranima zato su podijeljeni u Vladi. S obzirom na to da je turizam grana koja ovih kriznih godina spašava državni budžet, ministar turizma smatra da bi restoranima trebalo izaći ususret i pušenje ponovno dozvoliti. No, ministar zdravlja, kao ljekar i kao ministar, ima jasan stav.

“Pušenje je ekstremno štetno, dovodi do čitavog niza nezaraznih bolesti i više od 15 vrsta karcinoma i tumora”, govori Rajko Ostojić, ministar zdravlja u hrvatskoj vladi.

No, ipak i sam ostavlja mogućnost za promjene u idućih godinu i po dana i moguću primjenu austrijskog modela, po kojem je pušenje dozvoljeno u fizički odijeljenim i dobro klimatiziranim prostorima.

Izvor: Al Jazeera


Reklama