Istraga o korupciji u Srbiji i Hrvatskoj

Hrvatska i Srbija najavile su istrage o korupciji u privatizaciji, a pravnici upozoravaju: „Nemojte u borbu s mrtvacima, dok privreda propada“.

Danilo Šuković, direktor Centra za ekonomska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu i član Savjeta za borbu protiv korupcije za Al Jazeeru je rekao da u Srbiji ima potrebe za reviziju.

„EU traži da se 20 i nešto slučajeva privatizacija preispita. EU na tome institra. Vlada Srbije je to obećala, ali ništa od toga“, rekao je Šuković.

On smatra kako je šira revizija još tabu tema, te da Srbija teško može napraviti ekonomski napredak ukoliko ne rasčisti trenutnu situaciju jer je „privatizacija bila loše provedena“ zbog jakih veza tajkuna.

„Bilo je dosta i prljavog novca. Bio sam zaprepašten da u čitavom procesu nije vršeno ispitivanje novca. Mogao je ući prljavi novac“, govori Šuković.

U vrijeme pretvorbe i privatizacije 1990-ih godina prošlog stoljeća mnoge su tvornice u Hrvatskoj uništene, radna mjesta izgubljena, a pojedinici se obogatili. Tek rijetki su za to odgovarali.

Stanovi i zemljišta

Vlada Kukuriku koalicije obećala je da pretvorbeni i privatizacijski kriminal neće pasti u zaborav, pa se stare istrage ponovo otvaraju.

Na mjestu nekadašnje Tvornice duhana Zagreb (TDZ) u toku su radovi, ali se radi na šoping centru.

U njegovoj blizini nalaze se i ljudi koji su nekada radili za tvornicu i oni su uvjereni kako je opljačkana u vrijeme privatizacije, tako da dio imovine u pretvorbi nije uključen u procjenu vrijednosti.


Šuković o borbi protiv korupcije u Srbiji

„To su bili stanovi u Splitu, zemljište u Vinkovcima, ovdje zemljište u Jagićevoj, koje je procijenjeno kao da je u industrijskoj zoni, a ne u centru grada“, izjavila je Slavica Lovrić, bivša radnica TDZ-a.

Radnici su od 2006. godine podnijeli nekoliko kaznenih prijava, a zbog uloge Zagrebačke banke prijavili su i njihovog čelnog čovjeka, ali i vlasnika Tvornice duhana Rovinj, koja ih je preuzela.

„Mi tvrdimo da je sve to rađeno sa ciljem da se TDZ uništi, kako bi je preuzela Tvornica duhana Rovinj“, rekao je Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata.

Nepravilnosti je potvrdila i Državna revizija, koja je od 2001. do 2004. pročešljala ukupno 1.556 preduzeća, a suprotno zakonu je radilo njih 95 posto.

Utvrđeno je da je njihova vrijednost, dijelom zbog rata, dijelom zbog mogućeg kriminala umanjena za blizu dvije milijarde eura. Za većinu slučajeva, međutim, tada je nastupila zastara.

Rojsova rečenica

Novinarka Al Jazeere Ivana Brkić iz Zagreba podsjetila je na poznatu rečenicu bivšeg političara.

„Tko je jamio – jamio je“ poznata je rečenica Ljube Ćesića Rojsa. Po mnogima ona savršeno opisuje što se događalo u pretvorbi i privatizaciji. Kukuriku vlada to želi ispraviti i najavljuje da će kazniti krivce“, kaže Brkić.

Tim će se poslom, najavio je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, na temelju podataka revizije, baviti novi policijski ured.

„Činjenica jest da je to bila najveća pljačka tijekom 1990-ih. Bez posla je ostalo 400.000 ljudi, firme su uništene… Taj proces treba okončati“, rekao je.

Podlogu za to imaju u izmijenjenom Ustavu koji kaže da ne zastarijevaju kaznena djela ratnog profiterstva, kao ni djela iz procesa pretvorbe i privatizacije.

Ustav je izmijenjen 2010., za vrijeme vlade Jadranke Kosor. Ona to ističe, ali ne spominje HDZ-ovu vlast, za čijeg se vremena odvijala pretvorba.

„Mi dajemo potporu da se istraži sve što je opljačkano“, kaže Kosor.

Mnogi advokati, pa i Ante Madunić misle da je za to sada kasno.

„Oni bi morali oživjeti privredu, a ne voditi borbu s mrtvacima. Dakle niti pravda će biti zadovoljena, ako nije na vrijeme napravljena“, smatra Madunić.

Tako ne misle radnici Tvornice duhana Zagreb. Ne odustaju, iako godinama, kao ni mi danas, nisu dobili konkretan odgovor na kaznene prijave koje su podnijeli.

„Mi smo svi izgubili zdravlje, svi smo postali psihički bolesnici. Svi radnici u Hrvatskoj trebaju psihijatra“, iskrena je Lovrić.

Izvor: Al Jazeera


Reklama