Život porodice sa 120 eura mjesečno

Kuršumlija je jedna od tri najsiromašnije opštine u Srbiji. Nalazi se na graničnoj liniji s Kosovom, kako to zovu u Prištini, ili administrativnoj, kako je naziva Beograd.
U Kuršumliji živi blizu 19.000 stanovnika. U posljednjoj deceniji bez posla je ostalo 7.000 do 8.000 ljudi.
Reporter Al Jazeere Nebojša Grabež boravio je tamo. Marija Vukašinović je samohrana majka, ima troje djece, uzrasta od dvije do 12 godina.
“Pre šest meseci suprug je izvršio samoubistvo zbog nemogućnosti da prehrani svoju porodicu”, izvještava Grabež.
Tri godine su primali po 150 eura mjesečne socijalne pomoći.
Nakon smrti muža, Marija živi od penzije, koju dobija u dva dijela i koja je 30 eura manja od prethodnih primanja.
“Njemu (pokazujući na dijete) moram da kupim mleko svaki dan, njima za školu što je potrebno – sveske, olovke, jer to traže. Niko ne razume da nemaš. Osnovno za higijenu što treba da se kupi i ako ostane nešto, kupim neke stvari da obuku, a ako ne – nikom ništa. Kupim kafu, šećer i ono osnovno. Isto tako i kada primim drugi deo penzije. Ne dostigne mi tih 6.000 do druge penzije”, priča za Al Jazeeru Marija Vukašinović.
Traže pomoć opštine
Njena porodica je jedna od brojnih u ovom kraju koja se suočava s beznađem.
Kuršumlija je, uz svoje susjede sa juga – opštine Lebane i Babušnicu, jedna od najsiromašnijih u Srbiji.
Oko 30 posto stanovništva, što je više od 6.000, živi u potpunoj bijedi, a u narodnoj kuhinji ima samo 900 obroka.
Majka troje djece Nadica Mihajlović svakodnevno dolazi po hranu za svoju osmočlanu porodicu.
Živi od 80 eura alimentacije i 60 eura dječijeg dodatka.
“Oni gore iz Vlade su mi tih 8.000 odbili od socijalne pomoći na konto alimentacije. Ja ne primam socijalnu uopšte, samo dečji dodatak”, kaže Nadica Mihajlović.
Milojka Maksimović kaže da je dobila samo tri hljeba, a da ih u kući ima šestero.
“Kćerka mi je 16 godina na birou i niko ne misli da je zaposli”, kaže ona. Dok mještani traže pomoć opštine, lokalne vlasti očekuju pomoć države.
U posljednjih desetak godina bez posla je ostalo više hiljada ljudi. Čak i oni koji imaju neki posao, sa 170 eura u prosjeku, teško sastavljaju kraj s krajem.
“Zatvaranjem firmi 2001-03. godine, gde je u privredi radilo 7.000 do 8.000 hiljada ljudi koji su ostali bez posla, to je razlog današnjeg siromaštva. Kuršumlija je 15 puta siromašnija od beogradskih i nekih razvijenijih opština u Vojvodini. To je ogromna razlika i mi moramo na sve načine da se potrudimo da prevaziđemo tu situaciju i da se približimo tim opštinama”, objašnjava Dejan Milošević, zamjenik predsjednika Opštine.
Šansa u turizmu i privredi
Stanovnici Kuršumlije vide svoju šansu, prije svega, u razvoju stočarstva i voćarstva, kao i u unapređenju turizma u okolnim lokalitetima Lukovske, Prolom i Kuršumlijske banje.
“Pored tri banje koje okružuju Kuršumliju, u neposrednoj blizini je Đavolja Varoš, koja je pre dve godine bila u konkurenciji za izbor sedam svetskih čuda prirode. Ovo je na kratko probudilo nadu lokalnog stanovništva da bi život u Kuršumliji mogao da bude bolji i kvalitetniji”, javlja Grabež.
Đavolja Varoš stavljena je pod zaštitu države 1959. godine, a 1995. je proglašena prirodnim dobrom od izuzetnog značaja.
Tokom prošle godine ovaj spomenik prirode obišlo je blizu 60.000 turista.
Izvor: Al Jazeera