Ekonomski forum jugoistočne Evrope u SAD-u

U Washingtonu se održava Ekonomski forum jugoistočne Evrope, na kojem sudjeluju brojni američki i evropski političari, ekonomski stručnjaci i analitičari.
“Zamjenik pomoćnika američke državne tajnice za Europu Pilip Reeker je naglasio kako su psihološke i praktične prepreke za investiranje nametnute kroz korupciju i slabe pravosudne sustave i dalje velike na prostoru europskog jugoistoka”, izvještava reporter Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić.
Nijedna od tih zemalja, osim Hrvatske, neće biti ni blizu ulaska u Europsku uniju (EU) ukoliko ne provedu drastične reforme u sudstvu i borbi protiv korupcije, kazao je predstavnik State Departmenta.
Promjene moraju biti obavljene
“Vrijeme kada su države reformirale svoj pravosudni sektor nakon prijema u EU je završeno. Promjene moraju biti obavljene, a rezultati postignuti prije nego što neka zemlja postane članica EU, kao što je bio slučaj s Hrvatskom. Govorim o poglavlju 23, koje će prvo biti otvoreno, a posljednje zatvoreno u eventualnim pregovorima o pridruživanju Crne Gore i Srbije. Vjerujem da će Evropska komisija (EK) učiniti isto s Albanijom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom, jednom kada budu odobreni pristupni pregovori sa svakom od ovih zemalja”, napominje Philip Reeker.
Američka senatorica Jeanne Shaheen u svom je obraćanju naglasila da će SAD ostati snažno posvećene Zapadnom Balkanu, kako bi se ova regija što prije uključila u EU i NATO.
Kolinda Grabar, pomoćnica generalnog tajnika NATO-a, govorila je o potrebi regionalne saradnje prije i poslije samita NATO-a u maju ove godine.
“Ovaj samit neće biti samit proširenja, ali proširenje ostaje kao jedan od oblika budućnosti NATO-a. Otvorena vrata ostaju i dalje dio NATO-ve politike. Normalno, svaka zemlja mora ispuniti uvjete za članstvo u Savezu, sjetimo se koliko je Hrvatska prolazila kroz te uvjete. Na samitu u Chicagu bit će zastupljene države koje su aspirantice, a u ovom trenutku ne mogu još reći kako i u kojem obliku, jer o tome još nije donesena konačna odluka, ali to je upravo u postupku. Vjerujem da će u Chicagu proširenje biti jedna od tema, da će se razgovarati o tome u perspektivi. To je jedan od procesa koji NATO čini snažnijim”, izjavila je Kolinda Grabar.
Interes u regiji
Zemlje iz regije koje su zainteresirane za ulazak u NATO su Makedonija, Bosna i Hercegovina te Crna Gora.
Srbija jedina nije pokazala takav interes.
“Da, nije izrazila želju za članstvom u NATO, što ne znači da se stvari neće promjeniti u budućnosti”, kaže Kolinda Grabar.
“Kolinda Grabar je dodala da je normalno da svaka zemlja odlučuje o svojoj sudbini i da nitko ne može nekome ništa diktirati, ali kako vjeruje da je budućnost jugoistoka Europe u euroatlanskim integracijama”, izvještava Puljić iz Washingtona.
Izvor: Al Jazeera