Deveti dan protesta bivših boraca u BiH

Bivši pripadnici Oružanih snaga (OS) Bosne i Hercegovine protestiraju deveti dan u Sarajevu. Dok čekaju isplatu penzija, na najvišem nivou pokušava se pronaći rješenje njihovog problema.
Država, koja je usvojila Zakon o službi u OSBiH, taj isti zakon ne provodi. Nekadašnjim borcima nekoliko metalnih konstrukcija je danju, a cerada noću, sada dom.
“Ako je suditi po onoj sevdalinci, ko se jednom napije vode sa Baščaršije, a mi smo je se svi napili, mislim da ćemo teško otići iz Sarajeva”, kaže Suad Mulahuseinović iz Gračanice.
Ne bave se politikom
U Sarajevu ostaju i Suadove kolege. I oni koji su se u ratu borili s njim, i oni koji su se borili protiv njega.
Oni se ne bave politikom, ali politika se bavi njima. “Ovo je moj dom novi. Do daljnjeg.” Ili do provođenja Zakona.
Onog koji je još pred izbore 2010. godine usvojio Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, a koji se danas ne poštuje – a po kojem su njima u protekle dvije godine trebale biti isplaćivane penzije, ali nisu.
Fedahim Nezirovac iz Kladnja objašnjava: “To je isto da stavite znak ograničenja 60. Zaustavi vas policija i kaže vam – počinili ste prekršaj, vozili ste 40. Vi kažete – ograničenje je 60, a on – ne, ne – to važi tu, mi treba da se dogovorimo oko svega toga.”
A dogovora nema, pregovori traju.
S bivšim borcima razgovarala je i advokatica, koja im prenosi zahtjeve iz Republike Srpske (RS) – ili staviti Zakon van snage, ili smanjiti penzije.
Ovaj drugi bio je prihvatljiviji.
“Mi očekujemo da se sutra ili najkasnije prekosutra, na sjednici Vijeća miistara Bosne i Hercegovoine, utvrdi i da oni odu odavde zadovoljni, da dobiju sve što im država duguje i da im se penzije počnu redovno isplaćivati”, kaže Senka Nožica, advokatica.
Dug države prema borcima, zaključno s tekućom godinom, iznosi oko 15 miliona eura.
Dovoljan jedan potpis
Prijevremeno penzionirani pripadnici OS-e ostaju ispred državnih institucija. A da odu, kažu, dovoljan je jedan potpis – garancija Vijeće ministara da će dobiti penzije.
Vijeće ministara zasjedat će u petak. To je i krajnji rok za usvajanje budžeta za 2012. godinu.
“Meni je jako žao tih ljudi koji protestuju, ali ja bih volio da oni dobiju radni angažman, jer čovjek s 35 godina još može da radi”, kaže Boško Tomić z SNSD-a.
Bivši borci pred Parlamentom danas više nemaju 35 godina. Kada bi imali posao, kažu, radili bi.
Ovako, i kada dobiju penzije, teško da će njima prehraniti porodice.
Izvor: Al Jazeera