Srbija zadržava svoje institucije na Kosovu

Predstavnici udruženja građana srpske nacionalnosti sa Kosova u petak će predati predsjednici Skupštine Srbije Slavici Đukić-Dejanović i predsjedniku Srbije Borisu Tadiću peticiju kojom traže da lokalni izbori raspisani u Srbiji budu održani na teritoriji Kosova.
Udruženje građana “Kosovo i Metohija”, sa sjedištem u Nišu, predat će peticiju koju je za sedam dana potpisalo više od 60.000 ljudi.
Član Izvršnog odbora udruženja Ljubiša Dabić rekao je da su odluku o pokretanju peticije donijeli, jer se plaše da je raspisivanje izbora dio predizborne kampanje i da vlast u Srbiji nema namjeru da te izbore i održi.
“Nažalost, UNMIK [Misija Ujedinjenih naroda na Kosovu] je zvanično obavestio vlasti Srbije da oni, s obzirom na okolnosti na terenu, nisu u situaciji da provedu izbore. Bojimo se da je to unapred dogovoreno i da Vlada nije iskrena u nameri da raspisane izbore i održi”, rekao je Dabić na konferenciji za novinare.
Statusna pitanja
On je zapitao zašto Beograd u dijalogu sa Prištinom ne pokrene pitanja o prirodnim dobrima, imovini javnih preduzeća i drugih pravnih i fizičkih subjekata na teritoriji Kosova, čija se vrijednost procjenjuje na oko 500 milijardi dolara, te kritizirao Vladu da se u pregovorima, pod okriljem dijaloga o tehničkim pitanjima, zapravo vode pregovori o duboko statusnim pitanjima, čime se upušta u priznavanje nezavisnosti Kosova.
Predstavnici udruženja su se saglasili da bi neodržavanje izbora na Kosovu izazvalo masovno iseljavanje Srba, koji bi izgubili način da se bore za svoja prava, koja se svakodnevno krše.
Đukić-Dejanović raspisala je parlamentarne i lokalne izbore i na Kosovu u opštinama u kojima je predstavnicima istekao mandat, a Vlada Srbije je tražila od UNMIK-a da omogući održavanje izbora, što je odbijeno uz obrazloženje da to situacija na terenu ne dozvoljava.
Ministar Srbije za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je u utorak da će vlasti Srbije i poslije negativnog odgovora UNMIK-a tražiti način de se održe i lokalni i parlamentarni izbori na Kosovu, ali i da eventualno neodržavanje izbora neće dovesti do gašenja srpskih institucija.
Prištinski zvaničnici su najavili da će, ako bude potrebno, i silom spriječiti održavanje lokalnih izbora na Kosovu.
Izvor: Agencije