Britanija snažno podržava evropski put BiH

Piše: Vedat Spahović
U Londonu su se u utorak sreli ministri vanjskih poslova Velike Britanije i Bosne i Hercegovine, William Hague i Zlatko Lagumdžija, a nakon zvaničnog susreta održali su kratku konferenciju za novinare u prostoru londonskog Lancaster Housea.
Hague je naglasio da se cijeli Zapadni Balkan nalazi u procesu evropskih integracija i ulaska u NATO.
Na tom putu je prvo spomenuo Hrvatsku i 2013. godinu, kada će postati članica Evropske unije, zatim Srbiju s uspješnom kandidaturom, te dodao da je sada najvažnije da vide Bosnu i Hercegovinu na putu ka EU i NATO-u.
To se jedino može desiti, naglasio je on, ako Bosna i Hercegovina postane funkcionalna država, koju će Velika Britanija onda rado podržati na putu ka pridruživanju evropskoj porodici
Haguea je ohrabrio napredak ostvaren u Bosni i Hercegovini posljednjih sedmica na planu integracija.
Hague je rekao da Bosna i Hercegovina i njegova zemlja imaju blizak i konstruktivan odnos i da Velika Britanija snažno podržava euroatlantsku budućnost Bosne i Hercegovine.
Ohrabruje ga, dodao je, napredak ostvaren u Bosni i Hercegovini posljednjih sedmica na planu integracija.
Lagumdžija, koji boravi u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Velikoj Britaniji, Haguea je nazvao “starim prijateljem” Bosne i Hercegovine i rekao da se radi o “trećoj sreći”, odnosno da je ovo njihov “treći susret državničke vrste”.
Čistija slika gdje idemo
Naglasio je da je bio ohrabren ovim sastankom u Londonu i prije nego što se on desio.
Država će pomoći svojim građanima
Lagumdžija je rekao da nije optimista da će tokom mandata ovog bh. parlamenta ta pitanja biti riješena, jer za neka od njih treba dvotrećinska većina glasova parlamentaraca, ali da se neki problemi mogu riješiti usvajanjem određenih zakona i podzakona.
Ministar se iznenadio kada je čuo da pitanje dvojnog državljanstva još nije riješeno, smatra kako Ustavni sud Bosne i Hercegovine po automatizmu ne može implementirati ovu odluku, te je najavio da će o tome razgovarati s predstavnicima Ustavnog suda i Parlamenta.
Što se tiče registracije glasača za izbore, Lagumdžija je slikovito opisao stanje u toj oblasti: “Lakše je dobiti dozvolu za otvaranje ćevabdžinice kod Bakinghamske palače u Londonu nego se registrirati za glasanje putem pošte u Bosni i Hercegovini.”
“Sadašnji sastav Centralne izborne komisije (CIK) Bosne i Hercegovine ne daje nadu za optimizima da se može nešto značajnije uraditi, da se može izvesti neki ‘ozbiljniji zahvat’ koji bi olakšao taj proces. Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine će, putem diplomatsko-konzularnih predstavništava, mnogo aktivnije pomagati u registraciji glasača, jer je to posao države.Također, ne vjerujem da će CIK promijeniti zakon i dozvoliti elektronsko glasanje i registraciju birača”, zaključio je Lagumdžija.
Izvor: Al Jazeera