Hiljade Dalmatinaca odsječeno zbog snijega

Tri hiljade ljudi u Imotskoj krajini odsječeno je od svjeta zbog vremenskih neprilika, dok se spasilačke ekipe pokušavaju probiti i do 500 ljudi u brdskoj okolini Vrgorca, saopćile su lokalne vlasti.
Ekipa Al Jazeere neuspješno se pokušala probiti do sela Glavnie Donje, jednog od 10 odsječenih sela u okolini Imotskog.
„Kroz snijeg se jedva probija čak i ralica“, izvijestio je reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo. „Bura puše na momente i orkanskim udarima. Cesta je zatrpana snijegom i ne može se nigdje.
Pomoć vojske
Pripadnici Hrvatske vojske u ponedjeljak su u Imotskom očistili vitalne objekte, poput pošte, srednje i osnovne škole, od snijega i leda.
Na terenu je bilo 130 ljudi i 46 strojeva, a splitsko-dalmatinski župan Ante Sanader kazao je za Al Jazeeru da će zatražiti dodatna pojačanja.
„Jutros smo razgovarali s hrvatskim autocestama i zatražili da se njihove snage s autocesta preusmjere ovdje općinama, a zatražili smo i od hrvatske vlade dodatnu pomoć u strojevima“, kazao je on.
Čorkalo, koji je nakon Imotskog izvještavao iz Vrgorca, kazao je da je autocesta u okolini tog grada prohodna, dok na lokalnim cestama bura stvara snježne nanose i otežava saobraćaj.
Teška situacija
Gradonačelnik Vrgorca Boris Matković kazao je za Al Jazeeru da su zaseoci u brdsko-planinskom dijelu općine, u kojima žovi između 400 i 500 ljudi, još uvijek odsječeni, ali da se očekuje da će se do njih otvoriti put u utorak ili srijedu.
Kazao je da su gradske vlasti u vezi sa svima i da ničiji život nije ugrožen.
„Hrvatska Gorska služba spašavanja je angažirala sve svoje potencijale. Situacija je za nas vrlo teška i neobična“, kazao je Matković.
Čorkalo je kazao da stanovinke brine i vremenska prognoza za narednih nekoliko dana, jer meteorolozi predviđaju buru.
Izvor: Al Jazeera