Samoopredjeljenje blokiralo kosovsku Vladu

Lider kosovskog pokreta Samoopredjeljenje Albin Kurti izjavio je u ponedjeljak da je sporazum o regionalnom predstavljanju Kosova potpisan kako bi se Srbiji omogućilo da dobije kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
Dijalog čeka izboreDijalog između delegacija Kosova i Srbije, koje vode zamjenica kosovskog premijera Edita Tahiri i Borislav Stefanović, neće biti nastavlkeni dok ne budu održani parlamentarni izbori u Srbiji, izjavio je prištinski dnevnik Zeri od ponedjeljka britanski diplomata Rober Cooper, koji vodi ovaj dijalog pod okriljem Evropske unije (EU).
On je podsjetio da je dijalog Priština – Beograd bio prekinut i za vrijeme održavanja izbora na Kosovu.
Parlamentarni izbori u Srbiji trebali bi, prema neslužbenim najavama, biti održani 6. maja.
Očekuje se će izbori biti službeno raspisani početkom marta, kako je to zakonom predviđeno.
U direktnom uključenju u Kosovsku televiziju (KTV), on je, kritizirajući kosovsku Vladu i premijera Hashima Thacija, rekao da je riječ o sporazumu premijera, a ne institucija Kosova, te da zbog toga Samoopredjeljenje zahtijeva da se stavi van snage.
U međuvremenu je oko 1.000 protestanata, uglavnom članova i simpatizera Samoopredjeljenja, protestiralo ispred zgrade Vlade Kosova, čije su ulaze blokirali.
U kosovskoj policiji, koja je skup označila kao nezakonit, rekli su da nije bilo većih incidenata i da se protest odvijao mirno, prenosi Tanjug.
Učesnici su uzvikivali parole protiv Vlade i Thacija, protiv Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN), tražeći da se sporazum o regionalnom predstavljanju Kosova stavi van snage.
Kurti je kazao da su članovi njegovog pokreta obezbijedili 15 potpisa poslanika za sazivanje vanredne sjednice Skupštine i da su parlamentu predali peticiju sa 15.000 potpisa kojom se zahtijeva održavanje vanredne sjednice Skupštine Kosova.
Kako su ranije izvijestili prištinski mediji, predsjedništvo Skupštine odbilo je zahtjev za održavanje vanredne sednice koju traži Samoopredjeljenje.
Ultimatum policiji
Predsjednik Skupštine Jakup Krasniqi je, kako je javila KTV, rekao da pravo da zahtijevaju vanrednu sjednicu imaju predsjednik, premijer i 40 poslanika.
Pristalice Samopredjeljenja potisnuli su pripadnike kosovske policije koji su obezbjeđivali zgradu kosovskog parlamenta i kosovske Vlade i uklonili “prepreke” koje su bile postavljene neposrednoj blizini i blokirali ulazak.
Protiv Rezolucije 1244 [EPA]
Kosovska policija je saopćila da je protest nezakonit, jer nije obaviještena o održavanju.
Na početku protesta šef parlamentarne grupe Samoopredjeljenja Visar Imeri je postavio ultimatum policiji da u roku od 15 minuta ukloni preprke koje je postavila oko zgrade, kako bi oni mogli održati protest i ostvariti najavljenu blokadu rada kosovske Vlade.
Generalni sekretar tog pokreta Dardan Moliqaj je kazao da je cilj organiziranja demonstracija da se suspendira rad “loše Vlade”.
Sigurni temelji
“Danas počinje konkretan rad na smjeni aktuelne vlasti”, rekao je Moliqaj.
Beograd i Priština dogovorili su se da na regionalnom predstavljanju uz naziv Kosovo u fusnoti stoji formulacija koja ne prejudicira status i koja je u skladu s Rezolucijom 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde (ICJ) o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Vlada izrazila je razočaranje zbog ‘manipulativnog poliitičkog delovanja Samoopredeljenja’.
Kosovska Vlada optužila je pokret Samoopredelenje da protestima i na druge načine želi svrgavanje “demokratski izabrane vlasti na Kosovu” i da je u tom cilju organiziria protest u ponedjeljak.
U saopćenju je Vlada izrazila je razočaranje zbog “manipulativnog poliitičkog delovanja Samoopredeljenja”.
Vlada je izrazila duboko priznanje građanima Kosova koji su “protestirali na miran način”.
U saopćenju se podsjeća da je pravo na mirne proteste garantirano Ustavom i zakonima i ističe da su “temelji demokratske države Kosovo sigurni, kao što ostaje sigurna evropska budućnost Kosova”.
Izvor: Agencije