Regionalna saradnja u slučaju poplava

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH, predstavnici vlada oba bh. entiteta, Srbije, Crne Gore i Hrvatske poručili su na regionalnom sastanku u Banjoj Luci da države regije treba da pokažu solidarnost i spremnost da se pomažu u vanrednim situacijama.
Sastanak kojem su prisustvovali premijer Crne Gore Igor Lukšić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić, premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić, premijer Srbije Mirko Cvetković, te ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić, organiziran je kako bi predstavnici država regije dogovorili koordinirano djelovanje u slučaju da naglo topljenje snijega prouzrokuje poplave.
Učesnici su također poručili da značaj tog susreta prevazilazi neposredni povod okupljanja i da je, prije svega, njegova poruka da zemlje regije iskazuju solidarnost i spremnost da se pomažu u vanrednim situacijama.
Usagalašene aktivnosti
Premijer Srbije izjavio je novinarima poslije sastanka da su učesnici konstatirali da su vremenske prognoze za naredne dane povoljne i da se ne očekuju veći problemi uslijed topljenja snijega.
“Bilo je dobro da smo održali sastanak jer zaključci definišu potrebu da se zajednički radi i iskazuje solidarnost. To je pozitivna politička poruka sa ovih prostora i zadovoljstvo mi je što sam lično učestvovao u upućivanju ovakve poruke”, rekao je Cvetković.
Premijer RS kazao je da su se učesnici, i pored povoljne hidrološke situacije, između ostalog dogovorili da nadležna ministarstva zemalja regije budu u koordinaciji u slučaju da se situacija do kraja zime pogorša.
“Bitno je da razvijemo akcione planove kako bi preduprijedili i eliminisali moguće štete. U narednih nekoliko dana imat ćemo pozitivne temperature i jedno od rizičnih područja je tok Drine, ali vodostaj je nizak i procjena je da neće biti većih problema”, rekao je Džombić.
Učesnici sastanka dali su, prema njegovim riječima, podršku regionalnoj saradnji u vanrednim situacijama i dogovorili da se imenuju ministri koordinatori koji će prekogranično usaglašavati aktivnosti u slučaju poplava i analizirati kompatibilnost sistema za odbranu od poplava.
Osvrćući se na ostale teme razgovora, Džombić je istakao da je posebna pažnja poklonjena saradnji u infrastrukturnim projektima, kao što su izgradnja puteva, mostova i željezničkih pruga.
Svi učesnici sastanka čestitali su Hrvatskoj na uspjehu referenduma za priključenje Evropskoj uniji i izrazili očekivanje da će vlada u Zagrebu podržavati susjede u procesu eurointegracija.
Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić je, zahvaljujući se kolegama iz regije na čestitkama zbog uspjelog referenduma, poručio da će Hrvatska nastaviti da podržava susjede u procesu eurointegracija.
“Danas sam kolegama iz regije poželio da ispune sve standarde koje jedna članica EU mora napraviti na tom putu i rekao da mogu očekivati našu pomoć jer taj put nije jednostavan. Mi možemo da pomognemo zahvaljujući našem desetogodišnjem iskustvu i vjerujem da ćemo, uz obveze koje ćemo imati u EU, biti dobar susjed i da ćemo nastaviti da pomažemo jedni drugima”, kazao je Ostojić.
Nadležnost BiH
Istovremeno je ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović na konferenciji za novinare održanoj u Sarajevu, upitan da prokomentira sastanak u Banjoj Luci, rekao da je okvirni zakon o zaštiti i spašavanju je na nivou BiH koja je potpisala sve ugovore sa zemljama u regiji.
„Dakle, isključiva nadležnost kad je u pitanju saradnja u ovoj oblasti je na nivou države BiH“, kazao je on.
Ahmetović: Negiranje institucija BiH [Fena]
Ministar Ahmetović je kazao da je, kad je u pitanju sastanak u Banjoj Luci, na određeni način iznenađen da će na poziv entitetskog premijera prisustvovati i predsjednik Vlade Federacije.
Ahmetović je naveo da je zaprepašten negiranjem institucija države BiH i „stvaranjem ambijenta da dvije entitetske vlade vladaju državom BiH“.
Po njegovim riječima, ovo je jedan od načina kako ne treba raditi. Naveo je da ovo jeste važna oblast, ali „ova oblast je jasno definirana Okvirnom zakonom, jasno definirana našim sporazumima sa zemljama u regiji koji eksplicitno, tačno definiraju kako se surađuje i oblasti u kojima se surađuje“.
„Ono što me još iznenadilo jeste činjenica da će hrvatski ministar unutrašnjih poslova, po informacijama koje imam, prvu zvaničnu, službenu posjetu imati Bosni i Hercegovini, Banjoj Luci, na poziv entitetskog premijera, a da neće doći u Sarajevo i imati sastanak s resornim ministrom sigurnosti“, kazao je Ahmetović.
Džombić je 8. februara uputio pismo predsjednicima vlada Federacije BiH Nerminu Nikšiću, Srbije Mirku Cvetkoviću, Crne Gore Igoru Lukšiću i Hrvatske Zoranu Milanoviću u kojem je predložio osnivanje zajedničkog koordinacionog tijela koje će imati zadatak da pripremi plan da bi na najbolji način pripremili svoje kapacitete za zaštitu stanovništva i spriječili poplave neželjenog obima.