Lagano topljenje snijega tokom februara

Bez električne energije je više naselja i sela u Crnoj Gori, dok struju u Hrvatskoj nema više od 1.000 domaćinstava u Podvelebitskom primorju (Al Jazeera)

Snijeg je u ponedjeljak prestao da pada na većem dijelu Balkana, ali će trebati vremena da se situacija vrati u normalu. 

Slijedi postepena stabilizacija vremenskih prilika, ali će krajem sedmice ponovo doći do pogoršanja. 

Meteorolog Federalnog meteorološkog zavoda Željko Majstorović prognozira lagani porast temperature zraka do kraja ovog mjeseca i precizira da to znači i lagano topljenje snijega.

On kaže da je to ipak bolje nego da se snijeg naglo topi, jer jugovina obično nastaje u kombinaciji s kišom. 

Zasad, kaže Majstorović, toga nema. 

Bez restrikcija

Makedonska vlada donijela je odluku o proglašenju elektroenergetske krize i usvojila interventne mjere štednje da bi se osigurala stabilnost energetskog sistema, dok se diljem regije  apelira na smanjenje potrošnje kako ne bi pao sistem ili došlo do redukcija.

HEP popravio glavninu kvarova

Zahvaljujući velikim naporima, oko 60 montera Hrvatske elektroprivrede (HEP) je u ponedjeljak popravilo glavninu kvarova na elektrosistemu i priključcima na kućama koje je prošle sedmice u Hrvatskom primorju podno Velebita pokidalo orkansko nevrijeme.

Od 16 sati oko 400 korisnika ponovno je dobilo struju na području Lukova Šugarja, Krišca, Mažurana i drugih naselja, prenosi Hina.

“Struju još nema oko 100 korisnika na području Barić-Drage, u karlobaškoj općini. Ako ne bude dodatnih problema, i oni će struju dobiti do noći ili najkasnije tijekom sutrašnjega dana”, izjavio je direktor Elektrolike u Gospiću Nikola Šulentić.

U ovoj fazi, kako se navodi u saopćenju makedonske vlade, neće biti restrikcije za domaćinstva, ali apelira se na racionalizaciju potrošnje.

U okviru mjera, Vlada je preporučila svim javnim i privatnim subjektima da štede struju, a to se odnosi i na osvjetljavanje trgova, spomenika, izloga, ulično osvjetljenje, svjetleće reklame.

Uvedena je zabrana izvoza električne energije do kraja mjeseca.

Međutim, državni sekretar za energetiku Srbije Dušan Mrakić u ponedjeljak ujutro rekao je za srbijansku državnu televiziju da je ova zemlja uspjela da osigura dodatne količine električne energije i to upravo iz Makedonije.

“Potrebno je da uštedimo dodatnih tri do četiri odsto”, rekao je Mrakić i istakao da dosadašnje uštede struje od pet posto nisu dovoljne i da građani treba da se pridržavaju preporuka za veću štednju struje.

“Ubeđeni smo da neće biti restrikcija osim ako bude velikih havarija”, rekao je državni sekretar i ponovio da oko 75 posto električne energije troše domaćinstva.

Naredni dani, rekao je on, biće najbolji pokazatelji efikasnosti vladinih mjera, dodajući da je stanje u u Evropi kritično i da je isporuka gasa u Srbiji stabilna.

U većem dijelu Hrvatske stanje se normalizira pošto je snijeg prestao da pada, ali i dalje ima problema u snabdijevanju strujom.

Još je preko 1.000 domaćinstava Podvelebitskog primorja bez struje, kao i otok Lošinj, Susak, Unije, Silba, Osor i Cres.

Kao i prošle sedmice, orkanska bura opet je pokidala žice dalekovoda i niskonaponske mreže, a radnici Elektrolike uspjeli su da poprave tek manje kvarove.

Zbog smrzavanja vodovodnih cijevi, bez vode je veliki dio Novog Vinodolskog i Crikvenice, a u Rijeci je istočni dio grada imao manjih problema s gasom.

Snijega je bilo i u Šibeniku, a za sada nema problema u snabdijevanju električnom energijom.  

Javno preduzeće Elektroprivreda BiH saopćila je u nedjelju navečer da su svi potrošači uredno snabdjeveni električnom energijom.

Interventne ekipe JP EPBiH su i dalje u pripravnosti kako bi blagovremeno reagirale u slučaju kvarova, saopćeno je iz Službe za komunikacije JP EPBiH.

Također, iz Stožera Civilne zaštite Grada Mostara navedeno je da je opskrba strujom i vodom u Mostaru uredna. Kako je priopćeno iz Stožera, obustava struje u dijelu grada koji se opskrbljuje s EP BiH u vremenu od 7 do 9 sati u nedjelju ujutro bila je obustava od strane  Elektroprijenosa zbog vraćanja sklopnog stanja u normalu, nakon popravke porušenog dalekovoda.

U bh. entitetu Republika Srpska trenutno 430 potrošača nema električnu energiju, ali iz entitetske vlade ponovo apeliraju da i oni koji imaju, štede, jer je potrošnja u nedjelju bila za 23 posto veća od uobičajene.

Uz molbu za racionalno korištenje struje, potpredsjednik Vlade RS-a Anton Kasipović je pozvao i toplane da osiguraju urednije snabdijevanje da stanovništvo ne bi moralo koristiti električnu energiju za grijanje.

Smanjiti potrošnju

U Crnoj Gori je donijeta odluka o smanjenju potrošnje električne energije, a od velikih potrošača kao što su Kombinat aluminija Podgorica i Željezara Nikšić zahtijevano je da smanje potrošnju struje za najmanje 20 posto.

Trenutno je bez električne energije više naselja i sela širom Crne Gore.

Elektroprivreda Crne Gore saopćila je da ulaže maksimalne napore da iz vlastitih kapaciteta i dodatnim uvozom održi uredno snabdijevanje strujom, ali se u međuvremenu priprema i plan uvođenja restrikcija u slučaju da se dodatno pogoršaju energetske prilike.

Iz EPCG su naveli da je, zbog hladnog vremena, potrošnja struje na rekordnom nivou, pa se apelira na potrošače da racionalno troše električnu energiju.

Izvor: Agencije


Reklama