Snježna lavina odnijela tri života na Kosovu

Najmanje troje ljudi je poginulo, a osam osoba je zatočeno u lavini koja je u subotu zatrpala 12 kuća u selu Restelica, na jugu Kosova, javili su prištinski mediji.

Lavina visoka 10 metara, a široka 500 metara, prekrila je 12 kuća od kojih je 10 prazno jer su vlasnici na radu u Italiji i Švicarskoj.

Iz jedne od zatrpanih kuća, ukućani su telefonom javili da ih je osam živo, izjavio je ministar za infrastrukturu Kosova Fehmi Mujota, koji se nalazi Restelici u najjužnijoj kosovskoj općini Dragaš na tromeđi s Albanijom i Makedonijom.

Mujota je rekao za televiziju RTK da snage sigurnosti Kosova, policijski specijalci i lokalni volonteri poduzimaju sve kako bi došli do zatrpanih ljudi, a napore im otežava strmi teren i smetovi koji su taj dio sela učinili neprohodnim.

U akciju spašavanja uključeni su i pripadnici turskog kontigenta KFOR-a, koji su zajedno s lokalnim vlastima  angažirali mehanizaciju na čišćenju zametenog puta koji vodi prema zavejanom selu.

Vanredno stanje

U Crnoj Gori, zbog ekstremnih snježnih padavina koje su gotovo u potpunosti paralizirale ovu zemlju, u subotu navečer Savjet za odbranu i bezbjednost proglasio je vanredno stanje.

U Srbiji je evidentirana dvadeseta žrtva izuzetnog hladnog vremena, izjavio je načelnik Sektora ministarstva unutrašnjih poslova za vanredne situacije Predrag Marić.

On je rekao za srbijanske medije da se još očekuje medicinska potvrda uzroka smrti i nije naveo gdje je poslednja žrtva locirana.

Ranije u subotu, pripadnici Sektora i borska policija evakuirali su sedam putnika, među kojima i dvoje djece, iz autobusa koji je bio zavejan na putu Bor-Žagubica.

U Srbiji je blokirano više od 20.000 domaćinstava, a iz kritičnih mjesta je evakuirano 200 ljudi. Mehanizacija je na terenu, ali zbog jakih udara vjetra uglavnom stoji.

U Bosni i Hercegovini, stanovnici Jablanice imali su prilike vidjeti zaleđenu rijeku Neretvu, što niko u ovom kraju ne pamti.

Redukcije struje 

Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosna od ponedjeljka uvodi redukcije u snabdijevanju strujom za velike potrošače, ali, kako je saopćeno, za sada neće biti redukcija domaćinstvima.

U Hrvatskoj, zbog nevremena je bez struje ostao otok Pag, kao i dijelovi otoka Raba.

Kako je izvijestio reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo, U Dalmaciji „više od snijega, probleme u prometu uzrokuje jaka bura, zbog koje je ponovno zatvorena dionica autoceste prema Splitu, od Svetog Roka do Maslenice“.

Rade Popadić iz udruženja Crometeo kazao je da će na tom području ledeni pokrivač ostati znatno duže nego što je očekivano, jer je nakon snijega pala kiša koja se ledi na zemlji.

„Najvjerovatnije neće biti novih jakih snježnih udara, ali se rast temperature očekuje tek sljedećeg vikenda“, kazao  je on.

Iz Hrvatske elektroprivrede poručuju da, zbog veoma loših vremenskih uvjeta na terenu, nisu u mogućnosti otkloniti kvarove. U Lici je gotovo 3.000 ljudi bez struje.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama